Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: jarní, Téma: Muži

Co dělá dnešního muže mužem?

Gabriela Šimáčková, věk: 36 let

Co dělá dnešního muže mužem? To je otázka. Co holky a ženy, co myslíte, co že to je? Je to namakanej borec? Nebo úspěšný podnikatel? Co člověk to názor. Tady je ten můj.


Nedávno mi kdosi položil otázku „co dělá v dnešní době muže mužem“. Jak to mám proboha vědět, vypadlo ze mě na počkání. Ale pak, večer v posteli, jak to tak bývá, když zalehnete, v očekávání spánku, se vám místo toho v hlavě probere ten červíček a začne řádit a vy ne a ne zabrat a hlavou se vám začnou honit všelijaké nesmysly a třídit vjemy posbírané za celý den. Tak i mě se začaly vnucovat úvahy nad touto otázkou.

Jak tedy může býti muž mužem? Mám namysli toho muže s velkým M. Ne nikoho menšího, nějakého mini muže, nebo mužíčka, nebo nějakou parodii na muže, prostě to musí být muž v pravém slova smyslu. Nevím, ale myslím, že muž může být mužem pouze v případě, je-li v dětství a v období dospívání jeho vzorem také muž s velkým M. Nebo více vzorů téže velikosti. Ve většině případů to bývá otec, nebo někdo z rodiny, nebo někdo komu malý muž věří, někdo, kdo mu věnuje svůj čas a předává mu svoje zkušenosti, někdo, kdo se podílí na utváření jeho osobnosti. Jak známo celkový proces socializace utváří všechny lidi, tudíž aby z chlapce vyrostl ten pravý muž, musí vyrůstat v tom správném prostředí. Ovšem takové prostředí není lehké najít, jelikož podle mého názoru obecně platná pravidla společnosti jsou plná předsudků a nesmyslných pravidel a zažitých polopravd, utvářených z všelijakých domněnek. Dle vzoru těchto obecných pravidel, za neustálé mediální masáže ze všech stran, je profil současného muže následující. Muž má být úspěšný ve své profesi, dokonce tak moc, aby ze svého platu mohl zabezpečit rodinu, nejlépe celou (to včetně zakoupení bytu, či rodinného domu a auta, někdy i více dopravních prostředků, několika rodinných dovolených ročně, atd.), aby mu zbylo i na jeho koníčky a další věci spojené s plněním obecných pravidel. 

Dále je mužství měřeno dle fyzické velikosti mužského „mužství“ a s tím související schopností lovit, ulovit a zdárně oplodnit (či opakovaně neúspěšně oplodňovat, což je někdy žádanější, než zdárnost onoho styku) kořist, v tomto případě ženu, která odpovídá jeho představě (ve většině též podsunuté nenápadným diktátem obecných pravidel) fyzické krásy, ženskosti, celkového estetična a sexepílu a někdy i mateřského typu (dle žádané úspěšnosti kopulace). Kořist – žena – musí být mužem oslněna natolik, aby se jí dočista zatemnil mozek a nebyla schopná vlastního úsudku a dobrovolně se podvolila muži ve všech oblastech a tím učinila muže šťastným a byla ochotná za něj položit i svůj bezcenný život. 

Kýženého oslnění ale nelze dosáhnout bez nadité kešeně a řádně masaté muskulatúry. Tudíž muž, solidně vydělávající, tráví večery v mučírnách, zvaných posilovna, (kde se kromě svalů posilují i ega) kde se na všech těch strojích, nástrojích a přístrojích snaží dosáhnout kýženého výsledku baňatých údů, pekáče plného buchet a kulatého pozadí nehnutelného jako silikony Dolly Buster. Někteří přidají i pravidelnou  návštěvu kosmetického salonu, manikury, či kadeřnictví. Následně pak, po osvěžující sprše, několika smoothies a nutričním, či iontovém  drinku může vyrazit na drink alkoholový a také na lov. Podporován dalšími lovci, mějíc na paměti, že správný tvrďák co ještě nevyměkl, má pít určitou značku nápoje, která zaručí, že lov bude úspěšný. 

Na druhé straně ale jsou i tací muži, co si myslí, že muž nepotřebuje ani práci, ani ženu, ani děti a vrcholem jeho, snad, mužnosti, je sledování nějakého sportovního zápasu v televizi v zahulené paluši s ostatními štamgasty, co stejně jako on sám, netuší co je mýdlo a že voda se nepoužívá jen při vaření piva a co mají doma manželky jen proto, že se to tak obecně dělá, nebo proto (a to s větší pravděpodobností), že v době, kdy měl ještě všechny vlasy, zuby, menší pivní mozol a jakouž takouž potřebu páření, se mu podařilo zbouchnout sedmnáctiletou holku někde po diskotéce v lánu kukuřice, či na lavičce na hřišti za kulturákem. 

Konec ironie. Nebo reality. Záleží na úhlu na pohledu.

Myslím, že být mužem znamená žít normální přirozený život. Pracovat, tvořit, milovat, být milován, milovat se. Vážit si přírody a ostatních tvorů na zemi a tím dodržovat jakási vnitřní morální pravidla. Zaopatřit svoje děti a dát jim ze sebe to nejlepší, ukázat jim svět a způsob jak v něm žít tak, aby vše bylo v rovnováze. Podpořit svoji ženu, když to zrovna bude potřebovat, třeba v nějakém jejím úsilí, nebo i finančně, když právě bude mít období na dvě věci a nebude s to nějak výrazně přispívat do rodinného rozpočtu. Měl by umět ocenit snahu a práci ostatních lidí, nebýt příliš kritický k těm, co nerozumí stejným věcem jako on. Měl by být i laskavý, přející a měl by mít schopnost odpuštění. Vymysleli bychom dalších tisíc věcí a vlastností jaký by měl muž být, aby byl opravdovým mužem, jenže toto všechno není jen o mužství, platí to pro všechny, tudíž i pro ženy. Každý tu máme tu svoji roli, mužskou, či ženskou, ale hlavně tu lidskou. Podle mě, se muž a žena mají mít navzájem v úctě, mají se doplňovat, a být prostě takovým týmem, ve kterém má každý svou nepostradatelnou úlohu. 

Takže býti skutečným mužem znamená být především člověkem a to prosím za každých okolností a ve všech časech, ne jen v tom dnešním ...  


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing