Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Muži

Zachraňme muže!

MgA. Šárka Bukvajová, věk: 24 let

Fejeton se zamýšlí nad úlohou mužů v dnešním světě, a zejména pak nad příčinou možného úpadku samotného mužství jako takového.

Zachraňme muže!

Možná se mi to jen zdá, možná jsem ve svých čtyřiadvaceti letech už stará, nicméně mám čím dál větší pocit, že muž jako takový se stává ohroženým druhem.
Každý den potkávám na ulici osoby, u kterých zpočátku jen těžko identifikuji, zda se jedná o muže či o ženu. Pečlivě načesaná patka, která má ovšem působit velice neformálně a jakoby ledabyle spadat přes jedno oko, je obvykle doplněna o sluneční brýle přes půlku obličeje. Ty samy o sobě značně znemožňují kolemjdoucím rozpoznat pohlaví. Aby to ovšem bylo ještě těžší, berou si navíc takoví "muži" na sebe přiléhavé mrkváče, které, buďme zcela upřímné, nesednou ani kdejaké ženě natož pak chlapíkovi s křivýma nohama.
A v zimě? Tak to jsem úplně nahraná, protože tenhle skvostný outfit bývá doplněn ještě o lesklou prošívanou bundu s kapucí stylově ozdobenou roztomilým kožíškem.

Zajímalo by mě, jak proboha muži přišli na to, že právě v takovém oblečení vypadají dobře nebo snad dokonce sexy? Zřejmě si teď říkáte, že je to prostě jen móda, která zase odejde a po ní bude následovat opět éra drsných motorkářů a upocených dřevorubců v rozevláté košili. Já mám ale trochu strach, že se bohužel nejedná jen o vzhled a už vůbec ne jen o chvilkovou záležitost. Možná to bude znít ohraně, ale faktem je, že galantnost již téměř zcela vymizela.
Muž už prostě necítí potřebu například pomoci ženě s taškou do schodů. Tak trochu se nabízí vysvětlení, že mladík, který nosí přiléhavé oblečení, používá voňavé vlasové prostředky a holí se všude, kde jen se oholit lze (ruce a nohy nevyjímaje), se vlastně sám považuje za stejně křehkou bytost jako žena. Takové opodstatnění by ovšem bylo moc jednoduché a, troufám si říci, i alibistické.
Spíše bychom se my ženy měly zamyslet nad tím, zda si za tento jev nemůžeme náhodou z velké části sami. Ptáte se čím?
Svým hrdinským přístupem a snahou vše zvládnout stejně dobře (ne-li lépe) jako muži. Cpeme se tak zcela zbytečně i do věcí jako je stěhování nábytku, nahazování omítek a štípání dřeva. Pro tyto činnosti jednoduše nejsme stavěné a není rozhodně naší ostudou, když požádáme statného souseda o přemístění stokilové skříně. Muži by měli vědět, že jsou pro tyto těžké práce ještě stále potřební, a že jejich pomocnou rukou rozhodně nepohrdáme. Samozřejmě nemám nic proti rovnoprávnosti, nicméně jsem přesvědčena o tom, že ženy nejsou totéž co muži a neměly by tedy dovolit, aby je tak muži vnímali.
Nejednou jsem v tramvaji viděla v očích sedícího mladíka výraz, který mi zcela jasně říkal: "Chtěly jste rovnoprávnost? Tak teď si holt nesedneš." Zdá se, že jsme si zcela neobezřetně touhou po vlastní nezávislosti zabouchly dveře i k příjemným věcem, jako je třeba právě uvolnění místa mladým mužem v prostředku hromadné dopravy. A to i v případě, že nám není
zrovna devadesát let nebo nemáme uříznutou nohu. Nebylo by hezké, kdyby se muž zvedl jen tak sám od sebe se slovy: „Sedněte si, mladá paní, takové pěkné nožky přece nebudou stát?"

Možná právě proto ženy často tolik milují filmy pro pamětníky s Oldou Novým, ačkoliv ony samy pamětnicemi vůbec nejsou. Na druhou stranu musím přiznat, že nejedna dáma by asi ve výše uvedeném případě spíše očekávala, že ji ten chlapík chce obalamutit a v lepším případě jen okrást.V tom horším pozvat do baru, dát jí do pití drogy a následně znásilnit za prvním rohem. Jistě, obezřetnosti není nikdy dost, ale jsem si jistá, že přijmutím uvolněného místa až zas tolik neriskujeme. A stejně tak přijmutím pomoci od pořádného chlapa rozhodně neriskujeme ztrátu vlastní identity či soběstačnost. Vypadá to tedy, že ve skutečnosti není fér obviňovat muže z přílišného zženštění.
V první řadě bychom se totiž měly my ženy pokusit samy sebe trochu „odmužnit“. A učiňme tak co možná nejdříve, abychom si nemusely jednoho dne vyčítat, že jsme nezachránily ani jediného muže.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing