Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: jarní, Téma: Zaměstnání

Profesní život ženy

Lenka Zachová, věk: 43 let

Život každé ženy prochází různými vývojovými stádií, která občas nezáleží na ní. Není to správné, není to spravedlivé, ale je to tak.

Profesní život ženy, zvláště té s vysokoškolským diplomem jakékoliv barvy, prochází několika  fázemi. Jejich délka  závisí na různých ukazatelích.
   První etapa začíná ihned po převzetí diplomu, v okamžiku, kdy z něj ještě kape inkoust.  Mladá, mnohdy krásná žena-dívka nabitá vědomostmi a tryskající nadšením  je zařazena v kategorii „mladá, bez praxe, pravděpodobnost brzkého těhotenství vysoká“. Ale to ve chvíli, kdy začíná rozesílat své odpovědi na inzeráty, kam přikládá skvělý životopis  a energií sálající motivační dopis, ještě  neví. Někdy trvá delší dobu, než zjistí své zařazení. S velkou pravděpodobností totiž několik firem na žádost ani neodpoví. Ale časem se přece jen najde několik agentur či přímo zaměstnavatelů, kteří dívku k pohovoru pozvou, ty první, aby předvedly svým zadavatelům jak široký vzorek žadatelů jsou za mrzký peníz ochotni prověřit, ti druzí snad proto, aby si později vybraný šťastlivec viděl davy zájemců a své  práce náležitě vážil. Mladá dívka uslyší, že její vzdělání je sice pro danou pozici velmi vhodné, ale chybí praxe. O obavách z blízkého těhotenství se ve slušné společnosti nemluví, nicméně tato otázka visí ve vzduchu. Co naplat, že dívka plánuje dítě za nějakých šest let. Ve slušné společnosti se takové otázky přece nepokládají.  

Jak čas běží, dívka odpovídá na pozice stále vzdálenější jejímu původnímu plánu.  To se pak  zas dozví, že je pro hledanou pozici příliš vzdělaná a je jí mateřsky doporučeno poohlédnout se po místě, které by odpovídalo jejímu zaměření a vzdělání. A čas běží dál, dívka si práci najde a stane se z ní celkem úspěšná žena, téměř odborně zdatná. Ale přece jen jí něco chybí ke štěstí. Po dlouhém otálení se rozhodne pro dítě. Pamatujíce na předchozí martýrium s hledáním práce, se domluví se šéfem, že nehodlá pobývat na mateřské dovolené v obvyklé délce.
Z miminka je děcko schopné účastnit se kolektivní výchovy a žena zatouží vrátit se do zaměstnání. Ovšem šéfovi se vše rozleží v moudré hlavě, představí si kolegyni myslící stále na plačící nemocné dítě až je náhle ženino místo zrušeno.  Sice existuje stejná pozice, ale ta je obsazená dravou štikou a má úplně jiný název.
A kolotoč hledání práce se opět roztáčí. Ovšem tentokrát je už zájemkyně ve stádiu „dobré vzdělání, skvělá praxe s malým dítětem, riziko paragrafu neúnosné“. Zdá  se, že s diplomem z dobré školy a zajímavou odbornou praxí  se bude při hledání práce tentokrát dařit mnohem lépe.  Ale ve chvíli, kdy potřetí uslyší větu „ano velice se nám líbíte, my se vám ozveme“ je naprosto jasné, že i tentokrát bude zkouška nervů tvrdá. Pokud se žena dostane do užšího kola a bude pozvána na osobní pohovor je pravděpodobné že po odborné rozpravě a představách obou stran o inzerované pozici  dojde k přátelskému  nepracovnímu dialogu mezi personální manažerkou a uchazečkou o dětech.  Poprvé ještě neostřílená žena podlehne kouzlu upřímného zájmu a rozhovoří se o svém dítěti a sdělí pro ni ničivou informaci, že Alence jsou dva , chodí do školky s jesličkovou skupinkou a babičky bydlí velmi daleko.  Podruhé již na lep přátelských otázek neskočí, ledově sdělí, že dítě nemá s prací s nic společného, vnímavá personalistka však informaci dokáže bryskně rozklíčovat.
Po určité době se stane, že proklouzne bystrému oku a uchu personalistky a z ženy na mateřské dovolené  se opět stane zaměstnaná žena.  Bláhově se domnívá, že překonala všechna úskalí,  její odborné znalosti rostou, stejně jako dcera Alenka, je velmi respektována a téměř šťastná.  Osud se ale bojí, aby neusnula na vavřínech, takže zařídí krach firmy, u které léta pracovala.
Ale to přece ženě nemůže vadit, tentokrát je skvěle připravena pro další pracovní trh, je vzdělaná, má mnohaletou praxi, dítě má téměř dospělé, tentokrát se nebojí ničeho. To ještě netuší, že právě vstoupila do třetího stadia zvaného „stará před důchodem“.  Není důležité, že ženě ještě není padesát, tudíž má před sebou asi dvacet dalších pracovních let a při fluktuaci se vůbec s tak dlouhým setrváním u jednoho zaměstnavatele vůbec nepočítá.  Je zkrátka stará. Po první osudné chybě s uvedením data narození svůj životopis sice upraví, ale pravdu stejně neskryje. Vzhledem k nutnosti uvádět doby předchozích zaměstnání ji prohlédne každý personální pulec. Už aby bylo toto období za ní.
V hlavě ji neodbytně vyskakuje poťouchlá otázka, jaká fáze bude následovat?

   


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing