Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: zimní, Téma: Zaměstnání

Zkusme to změnit!

Pavlína Váchová, věk: 29 let

Změna nemusí být život, ale život můžeme změnit! Zkusme to! Dejme sami sobě druhou šanci a odhodlejme se ke změně!

Už jste někdy přemýšleli nad tím, co všechno děláme, aniž bychom museli? Sedím v MHD a jako vždy (pokud se zrovna nezabývám svými starostmi a radostmi) pozoruji aktuální osazenstvo. Dvě ženy staršího středního věku, zpocené ve tvářích, odrůstající melír ve vlasech, na sobě obnošené bundy. Dokážu odhadnout, že se vrací z ranní směny, z fabriky, kde od rána dřely, a vyčerpané, životem unavené, míří domů - ne s potěšením, ne s pocitem zadostiučinění, ale ze zvyku.
Hned si vzpomenu na spolužačku mojí matky, jak ji odrazovala od práce v jejich podniku. „Říkala, že je to hrůza. Ani jsem ji nemohla poznat. Bývala tak hezká! Hrozně zestárla. Je neupravená. Úplně vyřízená za těch pár let!"
Druhá myšlenka patří jiné zaměstnankyni, jiné firmě. „Jste ráda, že pracujete zrovna na dokončovně?", ptám se. „Ano - když slyším ženské, které pracují přímo u horkých strojů, jak ve sprše bolestí sykají... dokončovna je tady výhra."
Opravdu musíme dělat práci, která nás fyzicky i psychicky natolik vyčerpává, že přicházíme o krásu, zdraví, chuť do života či dokonce o lidskou důstojnost? Copak se nemůžeme alespoň pokusit o změnu - najít si místo, kdy bychom se necítili vykořisťovaní? Co nám v tom brání? Zvyk? Proč jsme si zvykli po několika letech na to, na co bychom si po pár dnech rozhodně zvyknout nechtěli? Strach? Z čeho? Že přijdeme o pravidelný měsíční příjem, který považujeme za almužnu? Nebo naši blízcí, kteří v dané profesi nestrávili ani hodinu a nezakusili ani šílené pracovní podmínky ani jedovatost nadřízených? Bojujme za lepší místo! Hledejme lepší místo! Nedopusťme, abychom se jednoho rána probudili se zjištěním, že naše práce, náš život, jsou jen obrovským břemenem, které vlečeme a které nás zanedlouho přemůže a zlomí.
Užívejme si života! Dopřejme si radost z maličkostí! Objednejme si oblíbenou kávu, věnujme čas sami sobě a stravme ho přesně tak, jak bychom rádi. Snažme se postupně měnit k lepšímu i na první pohled nemožné! 

 

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing