Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Zaměstnání

Kam tedy nejlépe

Dana Beňaková, věk: 60 let

Sehnat si v dnešní době zaměstnání, práci, tedy zdroj obživy, není nikterak jednoduché. A že ani po vyčerpán í a dodržení všech těch "zaručeně funfujících" návodů a rad nemusíte být "za vodou" ...

Kam tedy nejlépe…

V dnešní době už to není tak, jako za našich babiček, že po ukončení školy či učení nastoupíte na nějaké místo v nějakém podniku či úřadě a pokud chcete, setrváte tam šťastně a spokojeně až do důchodu. Kdepak, ta doba už dávno minula.

Lidí je moc, údajně, a pracovních míst víc než málo. Tak se každý snaží si nějaké místečko, nějakou tu práci „urvat“ už  jako brigádník či stážista během učení či studií. Tehdy to ještě jde, je mladý, krásný, plný elánu, je prostě „In“ a pro firmy žádoucí. Jenomže jak příbývá věk, zároveň s ním ubývá atraktivita na trhu práce. Jsme vedeni jako „lidské zdroje“ a každý zdroj se časem opotřebovává, až se zcela vyčerpá…a je nutno ho vyměnit za nový. V době „kultu mládí“ to tak prostě chodí.

Copak chlapi, ti jsou na to ve srovnání s náma ženskýma ještě dobře, ti i pokud chtějí a mají děti, nemusí a nikdy nemuseli kvůli tomu svoji pracovní kariéru přerušit ani na chvilku, pokud tedy přímo sami nechtěli. Ženy to mají jinak, ať chtějí nebo ne, každé narození  potomka je, byť jen na určitý nezbytný čas, ale vyřadí z pracovního procesu.

Jistě, dnes má řada firem určité „programy“ aby mladé maminky s firmou neztratily kontakt. Jenže, málo platný, porodit potomka o polední přestávce a jít pak hned zase dál pracovat by bylo nejen neetické, ale zhola nemožné, čerstvě narozený mimčo s sebou do práce  taky nosit nemůže a kontakt přes telefon nebo i skype  fyzickou přítomnost nikdy zcela nenahradí.

Nakonec někde stačí i pouhá nemoc, několikatýdenní nepřítomnost a po návratu už vaše místo oficiálně neexistuje.  Natož, když vám potom nastálo zůstane nějaké zdravotní omezení, ať už viditelné či na první pohled nepostřehnutelné. V tom jsou si jak muži, tak ženy rovni.

Řeknete si, že příštího Vašeho zaměstnavateli si tedy vyberete už lépe. Kdéž by to tak šlo. Namísto toho obíháte pracák, na PC prohrabáváte všechny možné i nemožné webové stránky nabízející práci, kontaktuje i takové známe, se kterými jste se viděli sotva jednou a ještě pouze letmo - a stále nic, stále není o žádnou práci k zavazení. 

Nakonec zjistíte, že veškerá ta vaše neúnavná snaha je dobrá akorát k tomu, že kde kdo široko daleko ví, jaký že jste „zoufalec“ bez práce, který co nevidět nebude mít ani co do huby, natož na placení daní ,nájmu, inkasa, pojistek …

Tohle nikomu sebevědomí nepřidá. Ať si říká kdo chce co chce, na člověku tohle lpí jak vypálený cejch.

Tak si řeknete, no co, když „cejch“, tak takový, kterými alespoň k něčemu bude. A konečně se odhodláte si ta svá zdravotní omezení nechat úředně potvrdit,  sehnat si na ně  „papír“, byť jen takový, že jste „osoba zdravotně znevýhodněná“ . To vše v bláhové naději, že teď už sehnání nového pracovního uplatnění nebude problém, protože přece existují místa pro OZP přímo vyhrazena. Existují, to ano, jenže ani těch není zdaleka tolik, jaký je o ně  ze strany uchazečů zájem. Navíc po nějaké době zjistíte, že hlavním kritériem pro zaměstnavatele není  ani tak vše vzdělání a praxe, jako právě ten papír, že patříte do skupin OZP. A že zaměstnavatel zkoumá především jaký ten papír vlastně máte – zda jste jen a pouze OZZ (osoba zdravotně znevýhodněná) nebo už máte přiznán určitý stupeň  invalidity, čím vyšší tím pro zaměstnavatele lepší.

Nechápete?  Zaměstnavatel OZP není zase až takový lidumil, jak jste si původně mysleli. On totiž na to, že zaměstnává OZP dostává dotace, na OZZ nižší, na ty s invalidním důchodem vyšší. Navíc osoba zdravotně znevýhodněna sama z toho titulu žádné finance nepobírá, tak jí nemůže být ta minimální mzda, za kterou většinou OZP pracují, nijak krácena. Zato poživatelům invalidního důchodu ji zkrátit může, podle stupně přiznané invalidity, o čtvrtinu nebo až polovinu při plném úvazku.

A tak po pár dalších životních „kopancích“ zjišťujete, že jste vlastně spadli „z bláta do louže“.

Když se vám pak řízením osudu po delší době konečně podaří sehnat práci v „sociálním podniku“, štěstím se přímo vznášíte v oblacích a myslíte si, že máte vyhráno. 

Jenže kdepak! Na něco jste totiž zapomněli. Na to, že v dnešní době je možné i nemožné. A tak se v poměrně krátkém čase dozvídáte, že celý ten sociální podnik si někdo koupil, tak celý se vším všudy, tedy i s vámi. A abyste nebyli ani chviličku nepochybách, jen co jsou vyřízeny potřebné formality, obdržíte od nového majitele výpověď. Dohodou samozřejmě, jak jinak. Ještě i s dodatkem, že po oboustranném „zralém  uvážení“, obě strany že s dohodou bezvýhradně souhlasí a podpis dohody že je projevem  jejich „svobodné vůle“.

Co vám zbývá? Nepodepsat? To může radit pouze člověk, který sám se v takové situaci ještě nikdy neocitnul. 

A tak opět rozšíříte řady nezaměstnaných a ptáte se, kam tedy máte zaměřit svoje další hledání pracovního místa, kam, aby vás zase někdo i s podnikem si nekoupil a následně hned nevyhodil, samozřejmě opět „dohodou“.

Škoda, přeškoda, že hodní čerti, ke kterým by bylo možné jít do služby, jsou dnes už jen a pouze v pohádkách.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing