Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Zaměstnání

Ranní cestování

Jana Malinkovičová, věk: 26 let

Fejeton o všedních ránech a cestování do zaměstnání. Všichni prožíváme určité ranní stereotypy. Tady jsou ty mé ...

Znáte to, někdo vyskočí ráno z postele a celý den funguje jako autíčko na klíček. Pořád v pohybu a pořád plný energie, dokud najednou nedojde šťáva. Já bohužel patřím ke druhé skupině. Po ránu dostanu slabý infarkt, když mi zazvoní budík. Sednu si na postel, chytnu se za srdce a přemýšlím. Kdo jsem, kde jsem, co bylo včera a co je dnes. Až tohle vymyslím, tak zvednu své tělo, připravím ho na odchod do práce a myslím na to, že vstávat před pátou ranní by mělo být zákonem zakázáno.

Někde v průběhu ranního chystání potkám v bytě partnera. Narážíme do sebe jako dvě zombie a také se tak pohybujeme. Jezdíme do práce spolu. Naše celková ranní interakce se odbývá třemi slovy – dobré ráno (to když do sebe prvně narazíme) a ahoj (to když provádím výsadek u své práce).

Ještě před ochodem musíme nakrmit naše osmáky degu. Ti vystrčí čumáky z domečku, protahují se a nechápou, proč už tak brzo mají žrát. Zato o víkendu koukají, kde se jako flákáme s tím jídlem, protože máme pár hodin zpoždění oproti plánu a jestli hned nedostanou najíst, sotva mě nebo partnera spatří, tak určitě do dvou nanosekund umřou hladem. Občas si na nás dokonce dovolí písknout, aby nás popohnali.

Po vypravení se z domu následuje cesta autem do práce. Kategoricky odmítám tak brzo ráno řídit, protože bych dojela tak možná do prvního stromu v zatáčce a pak jsem trochu na štíru s parkováním. Podezřívám partnera, že místo auta sestavil stroj času. Zatímco nasednu a na chvilinku přivřu oči, tak už vysedám o 25 km dál.

Pokud partner nejede do práce, jedu vlakem. To znamená vstávat o hodinu dřív. Celý proces ranních příprav se opakuje, až na to, že osmáci degu na mě koukají ještě blběji, proč jim jako před čtvrtou cpu žrádlo, když mají ještě půlnoc a mně se hlavou nehoní naprosto nic (ani to kdo jsem, kde jsem atd.). První myšlenka mi naskočí až na nádraží, když si kupuji lístek a přemýšlím, kam, že to vlastně jedu. Už se mi povedlo oznámit, že chci jízdenku do města, ve kterém jsem právě byla. Na tom by možná nebylo nic divného, kdyby to město mělo víc nádražních zastávek.

Cestování vlakem se v mém případě rovná téměř zážitkovým jízdám. O tom ale třeba jindy. Pojem spací vagón zde nabývá nového rozměru. Není to vagón, ve kterém jsou lůžka, a lze v něm spát. Je to vagon, kde všichni, až na strojvedoucího, spí v jakékoliv pozici, někdy i na rameni vedle sedícího spoluspícího. Tedy alespoň doufám, že pan strojvedoucí šel večer brzy spát. 

Po občasných drobných peripetiích s dopravou jako zpoždění, výluky, chybějící náhradní autobus, rekonstrukce nádraží, plný vagon kouře od topení či pojízdná sauna (ano, tento způsob přepravy je zvlášť oblíbený v třeskutých mrazech), dopravím své tělo do práce, kde hibernuje, posléze startuje software (za pomoci litrů kofeinu) a pracuje, jak je zvyklé. Ovšem, jak svou práci dělá, netuším, protože můj mozek začíná fungovat až o tři hodiny později. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing