Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: letní, Téma: Kamarádky

Den blbec

Miloslava Černá, věk: 80 let

Někdy se člověk probudí do dne, v němž kumulace drobných i větších průšvihů od rána narůstá a občas vyvrcholí i trochu komickým trapasem. Každý to zná. I mně se nedávno podařilo zažít jeden takový den, prostě den blbec.Den blbec.
Občas se stane, že od rána jde všechno šejdrem a průšvihy se kumulují. Jenže v tom červencovém pátku mi vůbec nenapadlo, že se nade mnou obloha zatahuje. Doslova. Ačkoli bylo nebe bez mráčku, předpověď věštila parádní den a pozvání ke staré kamarádce na oběd pod slunečníkem na zahradě rodinného domku slibovalo pohodu, realita se trochu zvrtla.
Z klece sídlištní garzonky jsem natěšená vyrazila k autobusu. V dopoledním horku se mi šaty lepily na tělo, málo platné, po sedmdesátce už nic není, jako bejvalo, i když se člověk snaží nějak vypadat. Na zastávce mrtvo. Jen štítek s drobným nápisem o dočasné změně trasy. Brýle na čtení na dně kabely. No- uvidíme. A taky jsem viděla. Náhradní trasa okružní jízdou míjela přestupní tramvajovou stanici, takže na zahradní posezení jsem dorazila s hodinovým zpožděním.
„ Kde vězíš? Volala jsem ti na mobil-" Ruka zalovila v kabele a nahmátla koženkové pouzdro. Prázdné. V letmé vzpomínce vidím blikající display na nočním stolku. „Promiň, skleróza-"
Proutěné křeslo ve stínu ovocných stromů, na kamenné zídce tác s jednohubkami. „Dáme si vínko? Červené?" Souhlasím. Při pohledu kolem však i tady něco neklape. V bazénu, kde jsme se před léty čvachtaly s malými dětmi a pak s vnoučaty, se vedle svinuté hadice vyhříval jen kocour.
„No jo, už ho nenapouštíme, puberťákům je moc malej a snacha rozhodla, že je škoda drahý vody." V kamarádčině hlase to zaskřípalo.
„ Nebudeme dnes rozebírat rodinné problémy a nemoci. Platí?" Než přinesla tác s talíři a sklenkami otřel se mi o nohy vlhký psí čumák. „Fuj, Arane-" Ale to už se půlmetrákový boxer připlížil k zídce, zatřásl hlavou, až slinami zkropil jednohubky. Nějak mi přešla chuť. Ani hovor neplynul moc spontánně. Zavzpomínám na staré přítelkyně. „Co dělá Marie? A Lída?"„To nevíš, že Marie umřela? O Velikonocích. A Lída maká, bere služby ve špitále a k tomu hlídá mladejm děti- nedáme radši oběd? Mám připravený kuřecí řízečky a salát." Jídlo zažene závan stresu, domácí kuchyně nemá chybu. „Ještě kafíčko- turka, nebo překapaný?" „Jasně, že pořádnýho českýho turka, a velikej kafáč, prosím!" Návyky z mládí, které ve společnosti už radši nepřiznáváme. Když pokládala kávu na stůl, sjel z něho hrnek a vařící tekutina mi zalila klín. Sklouzla jsem do trávy a zavyla bolestí.

„Proboha, promiň!" Se zaťatými zuby jsem odhrnula sukni. Šeredný pohled, kalhotky přilepené k opařenému rozkroku.
„To chce doktora!" „Nesmysl! Tak zlý to není!" Chvíli na mě zírala a pak vymačkala na mobilu nějaké známé číslo. „Lída tu bude za chvíli, zatím s tím nic nedělej."
Za necelou půlhodinu zatroubila před brankou stará škodovka. Lída, doktorka. V jedné ruce brašnu, ve druhé, v autosedačce, roční batole.
„Musela jsem ho vzít s sebou. Tak ukaž se -" Když mi očistila opařenou intimitu, prohodila sarkasticky. „Kdyby ses, kámo, holila, bylo by to míň bolestivé. Ale neboj, je to jen první stupeň. Dáme specielní masť a místo prášků na bolest paňáčka. Já teď musím frčet, zejtra se u mě stav ve špitále, sloužím víkend na pohotovosti."
Se zaťatými zuby jsem u kámošky vydržela až do setmění. Obě jsme už byly dost pod vlivem, když jsem se přinutila k odchodu. „Taxík? Ani náhodou! Autobusem to zvládnu!" V rozhoupaném světě se i palčivá bolest dá vydržet.
Když mně pak v přeplněném autobuse neznámý spoluobčan nepozorovně rozepnul zip na vyboulené kapse staré kabely a ulehčil mi o naditou
peněženku, ničeho jsem si nevšimla. Až doma. Přes všechny trable jsem se dala do upřímného smíchu. V té staré peněžence už roky nosím rezervní spoďáry s vložkou proti inkontinenci. Pro jistotu. Takže i pro zloděje den blbec. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing