Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: letní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Protiklady se přitahují

Blanka Faltová, věk: 58 let

Jeden hot, druhý čehý, ne tady nebudeme mluvit o koních, i když podobnost tu v něčem je. Zkrátka, každý z nás chce jít jiným směrem. Jinak se rozhodovat. Duo takových zpěváků, by vyznělo falešně. A nefunguje ani manželství, kde netáhnou za jeden provaz. Všichni to víme, tak proč nejsme schopni ústupků? Protiklady se přitahují jako magnety. Je dobré z toho těžit, ne se trápit. Čím dříve to pochopíme, tím budeme šťastnější.

Možná to je škodolibost Osudu, nebo náhoda, každopádně vzájemná přitažlivost svede dohromady vždycky dva protiklady. A teď nemyslím rozdílnost pohlaví, ani vzhled. Mluvím tu o povaze, zálibách, osobnosti člověka.

Když například zamilovaný pár, po čase sejme z očí růžové brýle, často bývá odlišnými názory druhého rozčarován. Volím raději poetické přirovnání, ve skutečnosti to znamená, že dojde ke střetům. 

Květa a Emil Horákovi, patří sice k těm šťastnějším párům, které znám, žijícím spolu přes čtyřicet let, ale ani tady to nehýří vždy pohodou. 

Možná byli tak dlouho šťastní, protože se díky rozdílným směnám doma jenom míjeli.  Důchodem ale pohoda skončila. Proč? Lezou si na nervy. 

Ona tvor, věčně se hrabající venku v hlíně. Pořád něco kutící, pořádkumilovný, komunikativní. Šlechtící sebe i domov. On bručoun, naprosto bez jakéhokoliv zájmu. Kašlající na svůj vzhled, práci kolem baráku, na manželku, na priority. Ano, slyšíte dobře. Emil nemá jediného koníčka, při kterém by zabil ten zatracený čas, jak sám říká. Zatracené je pro něj totiž všechno. Dokonce i manželka, které každý den nadává. 

Jako dítě se raduje, když jí pracně vyšlechtěnou úrodu sežerou slimáci, když třeba napadnou kroupy a zničí vše, co očím Květy dělalo na zahrádce radost. S oblibou všude nadrobí, aby z uklizeného vznikl chlívek. Baví ho, když jí rozčílí. Došlo to již tak daleko, že ti dva, spolu nemluví.

Ještě, že existují chytré knihy, počítač, také konzum, kde Květa nakupuje. Tam všude hledá naději, že objeví něco, čím by mohla manžela zaujmout. 

V chytrých knihách radí, že dva spolu musí především najít společnou řeč. Hned to také vyzkoušela.

„Mílo, pojď, půjdeme na procházku!“

„Co tam?“

„Jen tak se projít!“

„Nechce se mi“

Šla sama. Společnou řeč, začala hledat i před večeří.

„Chceš k večeři něco speciálního?“

„Jo, abys mi dala pokoj a neptala se tak hloupě!“

Společnou řeč toho dne již nenašla. Nebavilo ho nic. Povídání, sex, ani televize. Tu pořád jen přepínal z programu na program, až otrávil i jí.  

Přes facebook  jí kdosi poradil, ať si najde jiného chlapa, když je ten její takový protiva. 

Takže, když se tuhle rozhodla ze svazku skutečně odejít, prosil jí na kolenou, aby to nedělala. A proč jsem tu zmínila jejich příklad? Tomu byste nevěřili. Karty se totiž obrátily! Ona nic nedělá, jen chodí a věčně hubuje a on? Přemlouvá k sexu. Vrtá se v hlíně, pěstuje zeleninu, vaří, uklízí…

A já? Kroutím jen hlavou. Všechno je možné! Tady to manželství je toho příkladem. Otázkou ale je, jak docílit té potřebné harmonie o kterou oba dosud bojují v roli vítěz, nebo poražený. 

Přála bych jim, aby našli konečně společnou řeč a trochu si užili těch posledních pár desítek let, co jim zbývá do konce života v lásce, na kterou skoro zapomněli. 

A jak jste na tom vy? Také vás ten druhý pořád něčím štve? Možná je třeba, někdy pořádně prásknout dveřmi, aby si ten druhý uvědomil, že změnu k lepšímu myslíte doopravdy.

Poučení z toho?  Pokud je vaším koníčkem vaření a pečení, neberte si za manžela člověka, s odporem k jídlu, ale pořádného jedlíka! 


    


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

...

Téma: Kamarádky

Psí velmoc

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

O tom, že jsme se stali častými majiteli psých mazlíčků, které nahrazují i kamarády a kamarádky mnohým z nás. A nejen to, ale i cit...

Téma: Rodina

Sucho

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Možná si řeknete, že problém sucha pod téma rodina nepatří. Jenomže - jenomže nedostatek vody a nutnost šetření z ní se dotýká úplně...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing