Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Muži

Okamžik našeho Já...

Magdalena Kněžíková, věk: 54 let

Napsala jsem seminární práci na existenci našeho Já (Bytí)a orginalitě okamžiku, který je jedinečný a nevrátí se pro svou zákonitost plynoucího času...

Naše Já a okamžik života.

Kdo jsem a co vlastně chci a proč něco je a něco není, když daný okamžik uplyne a stane se minulostí? Je k zamyšlení…

      Myšlenku jsem se pokusila zabalit do vlastních slov, jak jsem to cítila, pojala. 

Celý život hledáme odpovědi a slyšíme jen, poučte se z minulosti, abyste nedělali chyby v budoucnosti, ale přítomný okamžik je tak zrádný, pomíjivý a někdy si říkám, jestli se dá v přítomnosti vše stihnout. Přicházejí nové a nové věci, situace, které jsou přesto nepředvídatelné, neustálý koloběh nesoucích se počátků a konců v našich domněnkách. V dnešní hektické době si ani neuvědomujeme proudění času minulosti, přítomnosti, budoucnosti, splývají nám dny, měsíce a roky.

Neumíme se zastavit a vychutnat si jedinečnost okamžiku k zamyšlení, protože stále padáme do minulosti a budoucnosti. Ve světle okamžiku jsou výzvy, ale i prohry, naděje a probuzení obrazu lepšího bytí. Objektivní naše já se zdá tak složité. Síla okamžiku není stejná, i když ji možná vyvolá stejná situace. Určitě nás omezují zkušenosti a předchozí zážitky a možná se orientujeme i ve světě, ale přesto filozofujeme a klademe si neustále otázky a hledáme odpovědi. Situace také v sobě nese minulost a svobodné rozhodnutí, což je skvělé, když si to uvědomíme. Tedy situace je vcelku nekonečná a nová. 

Zdálo by se, že jednotné bytí plné principů a hodnot se nám jeví krásně, hlavně plné morálních hodnot, povznášející inteligence odrážející se v našem duševním a fyzickém světě. Filozofování je krásná věc, protože nás nutí hledat a v mysli nám proběhnou myšlenky, které třeba i náš život změní tou správnou opovědí. Cíle nesou naše představy, kolikrát se zdají nesplnitelné, ale pak přijdou nečekaně, neohlášeně a máme z nich neskutečný pocit. Myslím si, že v jedinečnosti okamžiku je nezapomenutelná síla a netřeba hledat počátek a konec. Kdyby naše „Bytí“ bylo šťastné v okamžiku, přáli bychom si stejně hranici okamžiku skrýt pro nekonečnost krásného bytí, které nás rozvíjí a chováme se přitom tak přirozeně.

Nikdy nevíme, v jaké situaci se ocitneme a jak bude naše „Bytí“ reagovat, i když si někdy myslíme, že objektivně a splníme si své představy. Naše objektivní já nás bude vždycky překvapovat. Naše bytí bych přirovnala k obloze. Nám všem se zdá tak objektivní, začíná dnem a končí nocí, ale obloha není nikdy stejná, nikdy neplují stejné mraky a pokaždé je jiná a přesto přitahuje naše zraky. Tak i my máme své neohraničené bytí, přijde okamžik, je a pak už zase není a my hledáme a sníme, jestli se to někdy změní. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing