Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Muži

Okamžik našeho Já...

Magdalena Kněžíková, věk: 54 let

Napsala jsem seminární práci na existenci našeho Já (Bytí)a orginalitě okamžiku, který je jedinečný a nevrátí se pro svou zákonitost plynoucího času...

Naše Já a okamžik života.

Kdo jsem a co vlastně chci a proč něco je a něco není, když daný okamžik uplyne a stane se minulostí? Je k zamyšlení…

      Myšlenku jsem se pokusila zabalit do vlastních slov, jak jsem to cítila, pojala. 

Celý život hledáme odpovědi a slyšíme jen, poučte se z minulosti, abyste nedělali chyby v budoucnosti, ale přítomný okamžik je tak zrádný, pomíjivý a někdy si říkám, jestli se dá v přítomnosti vše stihnout. Přicházejí nové a nové věci, situace, které jsou přesto nepředvídatelné, neustálý koloběh nesoucích se počátků a konců v našich domněnkách. V dnešní hektické době si ani neuvědomujeme proudění času minulosti, přítomnosti, budoucnosti, splývají nám dny, měsíce a roky.

Neumíme se zastavit a vychutnat si jedinečnost okamžiku k zamyšlení, protože stále padáme do minulosti a budoucnosti. Ve světle okamžiku jsou výzvy, ale i prohry, naděje a probuzení obrazu lepšího bytí. Objektivní naše já se zdá tak složité. Síla okamžiku není stejná, i když ji možná vyvolá stejná situace. Určitě nás omezují zkušenosti a předchozí zážitky a možná se orientujeme i ve světě, ale přesto filozofujeme a klademe si neustále otázky a hledáme odpovědi. Situace také v sobě nese minulost a svobodné rozhodnutí, což je skvělé, když si to uvědomíme. Tedy situace je vcelku nekonečná a nová. 

Zdálo by se, že jednotné bytí plné principů a hodnot se nám jeví krásně, hlavně plné morálních hodnot, povznášející inteligence odrážející se v našem duševním a fyzickém světě. Filozofování je krásná věc, protože nás nutí hledat a v mysli nám proběhnou myšlenky, které třeba i náš život změní tou správnou opovědí. Cíle nesou naše představy, kolikrát se zdají nesplnitelné, ale pak přijdou nečekaně, neohlášeně a máme z nich neskutečný pocit. Myslím si, že v jedinečnosti okamžiku je nezapomenutelná síla a netřeba hledat počátek a konec. Kdyby naše „Bytí“ bylo šťastné v okamžiku, přáli bychom si stejně hranici okamžiku skrýt pro nekonečnost krásného bytí, které nás rozvíjí a chováme se přitom tak přirozeně.

Nikdy nevíme, v jaké situaci se ocitneme a jak bude naše „Bytí“ reagovat, i když si někdy myslíme, že objektivně a splníme si své představy. Naše objektivní já nás bude vždycky překvapovat. Naše bytí bych přirovnala k obloze. Nám všem se zdá tak objektivní, začíná dnem a končí nocí, ale obloha není nikdy stejná, nikdy neplují stejné mraky a pokaždé je jiná a přesto přitahuje naše zraky. Tak i my máme své neohraničené bytí, přijde okamžik, je a pak už zase není a my hledáme a sníme, jestli se to někdy změní. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing