Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: zimní, Téma: Erotika

Sliby - chyby

Michaela Přibová, věk: 55 let

Je láska či erotika dostatečně ospravedlňujícím důvodem k porušení slibu? Ať už se jedná o slib obyčejný, dočasný či věčný.

                             


 Sliby se maj plnit o vánocích, zpíval před lety Janek Ledecký ve své krásné, romantické písni.

  A já se ptám, jen o vánocích? A mají se vůbec plnit? Měly by. V záporném případě zklamaný člověk podotkne na adresu slibujícího ono rezignované sliby – chyby. Nedodrží-li někdo slib druhému, obvykle to zabolí. Člověka se to dotkne. Snad proto ono zklamání vyjadřují rčení jako vodit za nos, tahat za nohu, dělat na oko či vytřít oči. Taky např. brát u huby či krmit prázdnou lžící.  Splněný slib otvírá dveře k důvěře, k přátelství. Obvykle toho, kdo nesplnil slib, nakonec celá věc mrzí, ale co naplat. A někdy ani to ne. No, řekněte, určitě se vám stalo, že jste si ujednali  s někým schůzku a on nepřišel. Slíbil, že přijde a vy čekáte, netrpělivě vyčkáváte a najednou nic. Dlouhé očekávání. Prázdno. Zklamání.       

A to nemluvím vůbec o slibu dočasném či věčném vůči řádu. Hned uvedu, co mám na mysli. Jedna mladá dívka strávila u sester Matky Terezy v Římě sedm let ve službě nemocným. Sedm let daleko od domova. Daleko od rodiny. Sedmý rok byl rozhodující. Mohla se rozhodnout zda v řádu zůstane či odejde. Přijel ji navštívit její otec. A snad to byl on, co ji rozhodnutí zůstat rozmluvil. Nevíme o čem spolu mluvili, co vysvětloval, jaké argumenty použil, ale jisté je, že se oba vrátili domů. Zmíněná dívka se začas zamilovala a šťastně vdala. A jsme u toho, vážení, zrušila slib.
Jeden karmelitán, původem z Itálie, který působil v Praze, se po krátkém pobytu v našem hlavním městě zamiloval, a to tak mocně, že zrušil svůj věčný slib vůči řádu a zavázal se s onou půvabnou dívkou slibem manželským.
 Ale to nejsou jediné případy. Již historie nám uvedla hned dva případy, a to v patnáctém století. Tak např. vezměme si Martina Luthera, zakladatele německého protestantismu či luteránství, který navázal i na Husovu ideologii. Martin Luther mimo jiné žádal zrušení klášterů, řeholí a kněžského celibátu. A sám šel příkladem. Oženil se s bývalou jeptiškou Kateřinou de Borra a dožil v ústraní. Nebo známý malíř patnáctého století zv. Fra Filipo Lippi. Na přímluvu Cosima Medicejského byl zproštěn papežem klášterního slibu a oženil se se sličnou jeptiškou, která stála modelem k jeho obrazům. A z tohoto svazku se narodil syn Filippino, který se stal také malířem, a to se sklonem k manýrismu. K radosti obou a také k radosti umění.    

 Inu, skládat slib a dodržet slib je někdy věru velmi těžké, neboť všude číhá pokušení v jakékoli podobě. Porušení tohoto typu je obvykle zapříčiněno a také vyváženo či ospravedlněno láskou. A také touhou. Touha. Je možno jí odolat a zrušit slib? Nebo je touha a vášeň druhá strana mince lásky? Ohluší srdce, že člověk přijde o všechno, o rozum i o duši? A na žádný slib už nepomyslí?  Mladý muž s otevřeným srdcem i očima, když ulpí na hezkém děvčeti, tak se mu hlava zatočí. Pokušení se zahání, ale někdy, znáte to, člověk je polapen hned v první chvíli. Hřejivý plamen lásky nabírá na intenzitě, srdce hoří, on sám je rozpálený jako dvířka od kamen. A když si potom přečte Píseň písní a v ní o touze – Kéž políbí mě polibkem svých úst, je dočista ztracen. 

 No, uznejte sami. Náboženství vyhlásilo lásku za hřích.  Je to hřích? Je láska hříchem? Pokračuje-li zmíněný zamilovaný číst v bibli a utkví na části Korintským, kde očima hltá o lásce: Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá.  Do otevřeného srdce vejde láska. Vždyť bylo otevřeno! A vyhánět ji by teprve byl hřích. Vnese světlo do života a proč by měl člověk zhasínat? Člověk zapomene na všechno a takovému člověku změní život od základu. Lásku vidí jako osvěžující pramen průzračné vody, který příjemně osvěží.

A co teprve když ochutná sex! Vezměme to z lékařského hlediska. Sex je bezesporu prospěšný. Člověk se zbavuje stresu, přichází uvolnění a radost. Léčí bolest hlavy, břicha, migrénu. Mozek vylučuje dávku oxytocinu. Ten podporuje vytváření hormonů zvaných endorfiny. Ty jsou v podstatě přirozenou náhražkou morfia. Právě proto po vyvrcholení nás nic nebolí a je nám dobře. U žen se během milování zvyšuje hladina estrogenů, které také  utlumují různé druhy bolesti. Milostný akt podporuje i tvorbu kolagenu, který působí příznivě na pokožku. Ta je hladká a má méně vrásek. Takže milé výše uvedené jeptišky jistě ještě více láskou zkrásněly. Během milování se také vyplaví velká dávka adrenalinu a ten zrychlí tep a srdce se rozbuší, otupí všechny smysly a zažene nejen bolest, ale i pocit viny. I když jen na krátkou chvíli.

Jak jsem se již  zmínila, náboženství vyhlásilo lásku za hřích. Ale já se vrátím ke Korintským a spolu s biblí si říkám: A tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska. Láska ospravedlňuje ono porušení slibu. Takže to přece nemůže být hřích, že?             


    

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing