Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: jarní, Téma: Kamarádky

Čtení pro ženy

Blanka Hošková, věk: 45 let

Fejeton o tom, že časopisy pro ženy můžou přinášet různá překvapení a nemusí jen zkrátit čekání u lékaře

Začalo to v čekárně jedné nejmenované polikliniky. K lékaři jsem byla objednaná na třináctou hodinu a již při příchodu do čekárny mi bylo jasné, že dřív jak ve tři se z ordinace nedostanu. Slušně jsem přítomné pozdravila, servilně se usmála a očima jsem si našla volnou židli. Sotva jsem se usadila, nenápadně jsem zkontrolovala svoje sousedky. Vybrala jsem si tu starší a důvěryhodnější a požádala ji, aby mi podržela místo. „Samozřejmě,“ usmála se dáma a byla potěšena, že se alespoň něco děje. Důležitě si pohledem přeměřila židli i mne, jako by si nás ukládala do paměti.
Sjela jsem výtahem do přízemí budovy a zamířila jsem si to ke stolku, kde mladá slečna prodávala křížovky, Harlekýnky a časopisy. Tak který? říkala jsem si v duchu a oči mi klouzaly po titulech na prvních stránkách. Něco lehkého, nenáročného, odpočinkového, zajímavého, poutavého a poučného. Náhle jsem si uvědomila, že moje požadavky na časopis se vzájemně vylučují. Slečna za stolkem slušně předstírala urovnávání časopisů na pultíku, aby mi dala možnost si v klidu vybrat.
„Můžu?“ zeptala jsem se a vzala si do rukou věhlasný časopis s křídovým papírem.
 Samozřejmě,“ usmála se dívka, sedla si na židličku a začetla se do svého mobilu.
Zalistovala jsem kosmopolitním časopisem a na osmi stránkách jdoucích po sobě jsem nenašla jediný článek. Zato jsem zjistila, že existují kožené pásky za necelé tři tisíce, boty za dvanáct a kabelky jakbysmet. Znechuceně jsem časopis odložila. Škoda bezmála stokoruny. Vzala jsem do rukou časopis na druhé straně stolku. Patnáct korun, to by šlo i kdybych se nic nového nedozvěděla. Vždyť aspoň chvilku nudného čekání před ordinací mi zabere jen listování. A to by v tom byl čert, abych se u něčeho nezastavila. Rozhoduji se pro časopis, platím, usmívám se a odcházím ke svojí židličce v čekárně, na které jsem si pro jistotu nechala svetřík ze sekáče.
Svojí přísedící jsem kývnutím hlavy a úsměvem poděkovala za „držení místa“ a pohodlně jsem se uvelebila. Zkontrolovala jsem čas na hodinkách a spočítala ženy v čekárně. Uff, to bude odpoledne, pomyslela jsem si a rozevřela časopis. V tu chvíli jsem se začala docela dobře bavit. Po třech stránkách všelijakých rad a doporučení jsem se dozvěděla, jak se mám líčit a česat tak, abych ze sebe udělala někoho jiného. Celá Jindřiška, uvědomila jsem si podoby svojí kolegyně, která měnila svoji vizáž častěji než podprsenky a stále nebyla sama se sebou spokojená. Když jsem jí řekla, že má problém v hlavě, nikoliv na hlavě, pohrdlivě sykla a ten den se mnou už nepromluvila. Potom následovalo několik stránek s módou, po jejichž přečtení jsem se dozvěděla, že moje kamarádka Jana je jablko a Nataša hruška. Dychtivě jsem začala hledat radu pro moji sto sedmdesát devět centimetrů vysokou postavu a ani na mne redaktorky nezapomněly. Vysoké ženy by neměly nosit podpatky. Výborně, skvělé, mám vyhráno. Tohle by mě nikdy nenapadlo, skutečně. Otočila jsem další list. A je to tady, usmála jsem se a zvedla pohled od časopisu. Prohlédla jsem si ženy kolem sebe. Ano, je to problém se kterým bojujeme všechny. Jak jíst dobře a zdravě a jak nepřibrat, hlásala růžová písmena a pod nimi byl seznam několika zaručených rad. Vzpomněla jsem si na Lenku, věčnou dietářku.
„Nejde mi do hlavy, že jsi stále tak kulatá,“ řekla jsem jí jednou ráno u kafe a na její zvědavý pohled jsem větu dokončila: „máš pořád hubu plnou slov a slibů, tak mě napadá, že vlastně nemáš ani čas se pořádně najíst.“ Uraženě odfrkla a já jsem měla na několik dní o kamarádku míň. Následovalo šest stránek s recepty, z toho minimálně tři s názvem sladké pokušení. Do konce časopisu zbývalo už jen pár stránek. Správně, tohle jsem celou dobu v časopise pro ženy postrádala. Kosmetika, péče o pleť, líčení. A znovu se mi vybavila jedna z kamarádek. Olina. Žena, která již od třiceti let používala tu nejdražší dostupnou kosmetiku a přehnaně sama o sebe pečovala. Jediným oceněním této její snahy bylo to, že ji opustil manžel, který si našel mladou holku, která se nelíčila a jezdila po horách.
Uvažovala jsem, čím mi koupě časopisu byla prospěšná kromě toho, že mi několik minut uteklo méně vleklým tempem, než kdybych si znuděně koukala na špičky bot. Kolem dokola vzato, nejdřív se obleču podle typu své postavy, potom zhubnu, vzápětí na to si upeču kuře dozlatova na zelenině (to aby bylo zdravější a stravitelnější), pak si natřu lokty a paty zvláčňujícím krémem, spolku několik pilulek, abych doplnila stravu potřebnými vitamíny a minerály, uzavřu výhodnou pojistku a … Otáčím předposlední stránku a sladká tečka na závěr je skutečně tady. Časopis, jehož obsah má vše, po čem ženy touží. Jeden sladkobolný příběh mě nechává naprosto klidnou, při čtení druhého si poposedám, skláním hlavu blíž k řádkům a očima hltám písmenka. Cítím nepříjemné šimrání kolem žaludku. Věrná čtenářka časopisu Lenka K. popisuje svoje patálie s kolegyní, která nemá pochopení pro ženské starosti a trápení. Píše o ní jako o cynikovi, kterého nezajímají problémy jiných a já se v té nejmenované paní poznávám. Zděšeně vydechnu a rozhlédnu se kolem. Mnohé židle v čekárně jsou již prázdné. Konečně.
Najednou mě však napadá, jestli bych náhodou neměla sedět v jiné čekárně u jiného lékaře.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing