Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Vánoční svátky v „pohodě“ rodinné

Klára Mutinská, věk: 25 let

Vánoční svátky v každé rodině probíhají jinak, a přece stejně. Spálené cukroví, hořící záclony, spolknutá rybí kost… . Je vám to povědomé milé dámy? Nejste v tom sami. Všechny jsme na jedné lodi.

Souhlasím se zařazením osobních údajů do databáze soutěžících, se zveřejněním soutěžního textu a s případným komerčním využitím.

Vánoční svátky v „pohodě“ rodinné

Rok se s rokem sešel a kouzelné vánoční svátky už klepou na dveře. Romantická honba za slevami v hypermarketech, kybernetická válka při vybírání dárků na internetu, hysterické záchvaty při chystání vánoční výzdoby a stejně tak i při tvoření rodinné pohody. Krása, není-liž pravda? Jako malá holka jsem vnímala jen to opravdu krásné a pozitivní. Nemusela jsem do školy, pekla jsem s mamkou cukroví, těšila se na dárky a každý večer vzhlížela k obloze v naději, že zahlédnu Ježíška. To byly krásné časy. Jenže ouvej, kde je to čekání na Ježíška? Kde je ta pohoda, klid a radost? Obávám se, že přesně v těch místech, kam se nejčastěji s bratrem navzájem posíláme. 

V naší rodině se všichni těšíme na Vánoce, protože víme, že pak budeme mít zase celý rok pokoj. Rádi pečeme báječné cukroví. Ale zdá se, že mouka už není to, co bývala, mléko už není to, co bývalo… a cukroví je náhle poněkud tvrdé a s neobvykle tmavou barvou. Naše maminka, všeobecná kutilka, ráda vyrábí domácí adventní věnec. Panelákové sídliště má své specifikum – je plné neoperovávaných tújí, které se na věnec výborně hodí. Bohužel, máme poněkud nerudnou sousedku, která matku vždycky seřve za to, že ji pod balkonem škubu zmíněné túje. Baba by měla být ráda, že ji to tam prostříháme a provzdušníme, aby tam konečně přestaly běhat ty vypasené krysy. Během výroby několikrát skoro vypíchnuté oko vázacím drátem, ale každá práce skýtá jistá úskalí. Nakonec trocha šípků, sušených jablek a pomerančů a neduživý, ale zato domácí, adventní věnec je hotov. Nutno podotknout, že leckdy bývá takový věnec poživatelnější než samotné cukroví.

O tom, jak se vybírají a shání vánoční dárky netřeba hovořit. Starší ročníky si to umí velice dobře představit a pro mladší ročníky podotýkám, že dárky nosí Ježíšek. Zapomněla jsem však na Mikuláše. Vždycky jsem se převlékala za anděla. Ale od té doby, co jsem večer na flám vyrazila jako anděla a vrátila se ráno zlitá jak ďábel, už se této tradice neúčastním.

Vše vrcholí štědrým večerem. S láskou připravovaný, leč podezřelý, bramborový salát a kapr usmažený do omdlení. Každá kost, která skončí na talíři a ne v krku, je malé, nepodstatné, ale o to důležitější vítězství. Loni jsme byli na pohotovosti hned dvakrát. Otec se pravděpodobně chtěl ujistit, že ta jedna kost opravdu polknout nejde. Babička si potrpí na hlasité zpívání koled, z čehož vyplívá, že sousedi si potrpí také. Jednou se nás sice někdo snažil přerušit hlasitým třískáním příborem do topení, ale naše babička to pochopila jako rytmický metronom. Neznámý dirigent to po několika koledách přece jen vzdal. 

Vánoční stromeček svítí krásně. Ovšem mnohem jasněji svítí vznícené záclony. Levný nákup v Holešovické tržnici pravděpodobně nebyl nejlépe zvolenou investicí. Lehká otrava dračími prskavkami z téže tržnice mívá uklidňující účinky. Vůbec nás už pak netrápí propálený koberec. 

Naše rodina se však nepoučila a pro nákup silvestrovské pyrotechniky zvolila stejnou prodejnu. Musím ovšem říci, že dědeček zde pořídil skutečně akční rachejtle. To nesvítily záclony pouze nám, ale rovněž několika další lidem. Zajímavé je, že nás po tomto drobné nedopatření přestali zdravit všechny zúčastněné osoby. Protože naše rodina zastává heslo „všeho s mírou“, nakupujeme všechny alkoholické nápoje po jedno kuse. Co má za následek míchání několika druhů alkoholických nápojů, asi každý ví.  Proto s díky přijímáme Nový rok, kdy si všichni po perných svátcích potřebujeme odpočinout. První leden neboli den obnovy nejen našeho státu, ale hlavně celé naší rodiny, znamená konec vánočních radovánek a oznamuje příchod ročního období klidu a míru. Takže šťastné a veselé, dámy!


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing