Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Rodina

A co děti

Zdeňka Rumlová, věk: 40 let

Rozvod patří mezi jeden z nejdramatičtějších zážitků v životě.Život po rozvodu není pro matky samoživitelky procházka růžovým sadem.Alfou a omegou jejich životů jsou děti.Co je však alfou a omegou v životě jejich "ex"? Malé zamyšlení na toto téma.

 

Pamatuj si! v životě není nikdy nic zadarmo. Za všechno se musí platit. Na babiččinu průpovídku jsem si vzpomněla nedávno. Vzpomínku ve mně vyvolalo setkání s kamarádkou. Právě se rozvádí. Bylo to k nežití. No a ty jeho kecy. Deset let denně jsem slyšela. Jak to děláš? Nic neumíš. Proč dáváš dětem tolik ovoce! Měla bys jím dávat víc ovoce. Ještě není oběd, co jsi dělala celý den. Proč nekupuješ BIO potraviny? Cože, ty jsi koupila "BIO" brambory, ty myslíš, že kradu? Maminka mi říkala, ať si Tě neberu.
Vyzvídám. A co děti? Střídavá péče. Cože! Dohodli jsme se. Děti tátu potřebují. Milují ho. On je. Stará se o ně. A ty jeho každodenní telefonáty, to je daň. Daň, kterou platím ráda. Pro jejich spokojené dětství. Dětství oběma rodiči. Statečná to žena. Jsme dvě sestry. Obě rozvedené. Jí manželství rozvrátily dluhy. Dluhy nevyzrálého manžela. Můj svazek manželský utnula nevěra. Zamilovaný nevěrník. Kdo je na tom hůř? Obě jsme zůstaly s dětmi. Samy. „Nasekal skoro miliónové dluhy,“ chápeš to. „Za co“? Byt městský. Nábytek od rodičů. Ložnice po babičce. Vybavení kuchyně od tety. Bez auta, bez chaty. Ani pětník, ani zlámanou grešli do rodiny neinvestoval. Investicí mu byla milenka. Luxusní dovolená s ní. Super bourák. Pro něj vydupaná motorka. Milenka ho opustila. Ale dluhy zůstaly. Zasahovaly mu do života. Úroky ho vysávaly. Upomínky na sebe nedaly dlouho čekat. Bránil se rozvodu. Zuby nehty. Bojoval jako lev. Střídal taktiky. Vyhrožoval. Když rozvod, tak je půlka dluhů tvá. Vznikly za manželství. Prosil. Kam by šel? Splátky dluhů byly vysoké. Mzda na ně sotva stačila. Rozvod ukončil její trápení. Trápení s nevyzrálým chlapem. Love story se nekoná. Láska vyprchala.
A co děti. Vyzvídáte? Zapomněl na ně. Jen co zaschlo razítko na rozsudku. Žádné návštěvy. Žádné dárky. Žádné alimenty. Žádné přání k narozeninám. Sedm let od rozvodu a ani slovo,
ani písmeno, ani pětník alimentů. „Našel si jinou, miluje ji a odchází.“ Pláču, pláče sůl. Odchází. Nechal vše ležet, jak bylo. Svoje brýle na nočním stolku. Svoje šaty v šatníku. Své
děti v bytě. Začíná nový život. Vše staré ho omezuje.
Následuje scénář a lá sestra.
Vzdychnu si, jak já bych platila daň za své děti. Statečně bych snášela jeho připomínky. Od mé výchovy počínaje. Po mé nedokonalé vaření konče. Hradila bych s láskou. Za jeho zájem o syny. Za rozbitá kolena z bojovky. Modřiny z bruslení. Za propálené kalhoty od táboráku. Za ujeté metry na kole. Za první přibitý hřebík. Za vypleněnou sousedovic zahradu. Za andělíčky pří přeplavání řeky. Za první rozbité okno při střelbě prakem. Za každou každičkou jejich společnou chvilku. Bohužel tato daň mi nebyla vyměřena. Platební příkaz nebyl doručen. Správce daně má jiné priority. Vyměření daně se odkládá. Ale jen této. “Berňák“ mi předepisuje daň samoživitele. Na dobu neurčitou. Bez možnosti odvolání. Děkuji za ni. Jsem šťastná. Za každou korunu dostávám zpět mnohem víc. Plnou náruč lásky. Tu nejsladší štípanou pusu. Pohlazení. Pubertální svěřování. Jsem out, ale mají mě rádi. Co se stane, až priority správcovi naberou jiný směr. Směr k synům.
Nebude již pozdě? Navázat vztah. Obnovit důvěru. Prožít okamžiky dětství. Dělat klukoviny. Vyrazit k cíli společně?
Návrat ztraceného otce se nekoná dle jeho představ. Žádný červený koberec. Žádné šampaňské. Žádné provolávání slávy. Vážený pane, kdo jste a kde jste byl? Pane je Vám vyměřen tribut.
Daň nezájmu, nelásky, odcizení, nedůvěry a nepřijetí.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing