Home Fejetony
2020
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2020
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2020
Archív fejetonů
2013 - 2020

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: jarní, Téma: Zaměstnání

Za školou

Míla Černá, věk: 78 let

Snažila jsem se zachytit trochu s nadhledem jev, který se prolíná školními lety všech generací, od padesátých let do současnosti.V různém období se pohled na chození "za školu" mění a mění se i způsoby, jimiž je studenti realizují. Škola je vlastně také zaměstnání pro studenty i kantory, proto jsem zařadila svůj příspěvek do rubriky zaměstnání.Škola. Každý do ní chodil a tak je přesvědčený, že o ní něco ví. Vzpomínky se však různí, vždycky záleží na úhlu pohledu, jestli míří z lavic k tabuli, nebo od katedry do třídy. V mozaice překotného vývoje a neustálých reforem lze vysledovat ve všech generacích drobný střípek, úspěšně narušující hladký průběh vyučovacího procesu. Aspoň na hodinu, nebo radši na celý den se ulejt - jít za školu.
Když dnešní senioři zavzpomínají na padesátá léta „-pánové, to bylo přece na jarní brigádě, jednotili jsme řepu ve státním statku a když nás v půli týdne poslali domů, protože kikslo zásobování a kuchařky neměly z čeho vařit - " „A taky nemohli sehnat autobus, poslali nás vlakem." „Do Prahy jsme dojeli až k večeru a třídní- to byl přece pes- hned na nádraží nařídil nástup do školy ráno na osmou." „Kdo se to tenkrát začal bouřit ?" „No přece Bohouš, věděl, že mu fotr omluvenku nepodškrábne." „Ale bylo nás víc, každý neměl doma chápající rodiče." „Byla to tenkrát blbost - nebo odvaha? Bouřit se proti čemukoliv?" „Ten nápad ale vyšel, stačilo zakoupit v lékárně pár balíčků projímadla a legalizovat své rozhodnutí -strávit den za školou. Ani nejpřísnější rodič nezapochyboval."
„Ještě dnes je mi zle, když si na to vzpomenu, průjem jako bič, poblitej záchod-" „Takys´nemusel shltnout půl krabičky!" „Jo, pánové, ale největší zadostiučinění byl nájezd pohoršenejch poctivejch rodičů do ředitelny. Zatím co jedni v klidu podepisovali fiktivní "nevolnost" , ti poctivci se bouřili - čím je tam na té brigádě krmili? Kdo kontroloval hygienu?" „Ale upřímně řečeno, kdo nejvíc doplatil na jejich zásady? Účinky projímadla lze chápat jako fyzický trest za pevnou rodičovskou morálku."

S nástupem zlatých šedesátých let se hodnocení vynalézavosti - strávit nepolapen pár hodin za školou- výrazně zvýšilo. Stačilo sledovat stereotypy kantorů, střídajících se za katedrou. Profesorka zeměpisu, starší dáma, nikdy nekontrolovala momentální stav absencí a s důvěrou podepisovala v třídnici rubriku nepřítomných podle zápisu z předchozí hodiny. Děvče, prototyp tehdejší teenegerky, oproštěné od uniformity předchozích let, si načechralo natupírované vlasy, povytáhlo minisukni přes červené punčochy a s přestávkovým zvoněním vyběhlo zadním vchodem do parku za školou. Vlasatý mládenec se už lenivě rozvaloval na lavičce, zpola kryté jasmínovými keři. Ani nezvedl tělo. „Čao-" Zaskočená nedostatkem projevu vřelosti prohodila odtažitě. „ Za hoďku musím bejt zpátky, máme matiku." „Tak to se nemůžeme flákat," děl pragmaticky a vztáhl po ní ruce.
Pozdní jaro bylo ten rok horké. Udýchané děvče si ještě v běhu ke škole zapínalo knoflíčky pomuchlané blůzy. Hodinka za školou. Ale někdy to nebyla jen hodina, nebo půlden. To bylo jasné i kantorovi který bedlivě zkoumal omluvný list známého výtečníka. „Nováčku, Nováčku, můžete mi prozradit, jakou chorobou trpíte, že se léčíte na gynekologii? No nekoukejte tak na mě, je to tu na razítku ve vašem omluvném listě. Že vy jste si, troubo, ten zápis ani nepřečetl?"
Schlíplý odchod provinilce a hluboký povzdech mezi spolužáky v šatně. „Tak teda, volové, já vůl sem si nevšim, že ta buchta, co mi dala štempl, dělá sestřičku na gyndě."
Roky se překulily, ke konci režimu i století, ale i při náporu všech změn a reforem zkoušejí dál studenti prorazit odolnost kantorů i hradbu byrokracie a vybojovat si ten báječný zážitek- být aspoň chvíli- za školou.


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2020, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing