Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Jak radost opustila Zlín

Zdenka Žáková, věk: 65 let

O jedné z akcí obyvatel malé vesničky Lukoveček nedaleko Zlína.V té obci nepanuje nikdy špatná nálada, ZÁLIBOU mnohých obyvatel je pořádání pestrých akcí, které mohou poskytnout příklad skvělých sousedských vztahů a chuti pro svou obec něco udělat.

Jak radost opustila Zlín

Červencové páteční odpoledne ve Zlíně. Málokoho z domorodců překvapí historický trolejbus, který městem projíždí jako atrakce Dopravního podniku. Mívá svůj jízdní řád, uvnitř je nainstalován nearchivní označovač jízdenek.
Jenže ten, který tentokrát vyjel, byl hudební a zdarma. V národní atmosféře vytrvale blbé nálady chtěl naladit nejen na notu dixielandového uskupení, které vyhrávalo na každé zastávce.
Pár nadšenců z vesničky vzdálené 10 kilometrů od Zlína zvalo na  hudební  festiválek V Lukovečku  na  kopečku.
Znalec by pravil, že „to bychom nesměli být ve Zlíně, kde jsou lidé denně unavováni už cestou z autobusového nádraží propagátorkou Strážné věže, vytrvale chrastícími pokladničkami před radnicí a trhem, vylomeninami adeptů dospělosti před svatým týdnem, bezplatným měřením tuku, nabídkami slev z největších.“
Reakce těch, kteří ve městě před víkendem zbyli, jsou zajímavé. Pasažéři se bojí nastoupit, odvážnější se pro začátek alespoň ostýchají. „A že je to zadarmo? A klidně dvě kola na Jižňáky a zpět?“
To zase bude nějaká kulišárna. Raději si orazím jízdenku, opatrně se rozhlédnu, dosednu. Vida, nemusel jsem, nelhali. Nikdo z organizátorů tu není „pod vlivem“, ale zatím se z pasažérů veselí jen dva, které nic nepřekvapilo.  Šli  totiž   ještě  v montérkách z práce a nohy je sotva nesly. Z práce to nebylo. „Ti hrajú. Tož  poznám  dobrú  cimbálovku.“
Udělali jsme několik koleček, našly se výjimky, které si daly i repete, ale jedno bylo jasné. Ze Zlína zmizela radost. Obyčejná, z hezkého okamžiku, spontánní.. a kolik přívlastků může radost ještě mít… Na Lukovečku se radovat nezapomněli. Vyhánějí čarodějnice, před Vánocemi zpívají u kapličky, pro děti pořádají karneválky, navzájem se zdraví, jsou vytrvale tradiční. Dělali to jejich dědové, tátové, proč ne oni? 
Nemusíte projet světem, abyste ocenili, co máte za rohem. Není třeba ani kupa smajlíků v mailové poště. Ostatně tu zlínskou při ruce nám vzali. Přesunuli do areálu Svitu. Následuje knihovna.
Kdopak asi bude příštím nájemcem? Vidíte, zase chmury. Jinak se už ani neptáme, jinak než otráveně, podezíravě nevypadáme. Radost opustila Zlín. Vzhůru na Lukoveček.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing