Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Rodinu si člověk nevybírá

Lucie Burdová, věk: 30 let

Říkáte si někdy, jaké by to bylo vyrůstat v jiné rodině? Vzpomínáte čím vším jste si prošli v dětství a jak vás to ovlivnilo v dospělosti? Já ano, proto jsem se nad tímto tématem zamyslela v mém článku. Budu ráda, pokud si v něm najdete to své:-)

Známou pravdou je, že rodinu si člověk nevybírá.
Zejména o svátcích a na rodinných oslavách, kdy je intenzita setkání nastavena na maximum, se mi toto prohlášení honí občas hlavou. Co si s tím počít? Když se narodíme a rodiče se rozhodnou vložit do potomka nejen své sny, ale i výchovné metody říznuté přispěním rodinného klanu, je situace daná. Lze se jen naučit přijímat zažité rituály a říkat si: ,,Jednou budu mít svůj vlastní život."  Ale to je právě ta chyba.
Jsme vystavováni dlouholetému vlivu a vytváříme si závislost na zvláštnostech svého kmene. Například v naší rodině se dodržoval čas oběda ve 12 hodin. Nějakou dobu mi trvalo se zbavit provinilosti nad tím, že si nestíhám uvařit a budu jíst později. Dokonce jsem  si v dětství myslela, že to tak mají všichni. Poté co jsem se odstěhovala, jsem si chvíli užívala své nezávislosti a řekla si, že teď to bude dle mých představ. No jo, ale něco bylo špatně. Zjistila jsem, že mi chybí spolubydlící, který mi bude lézt na nervy a tím mě donutí si uklidit pokojíček (tedy celý byt), řešila jsem jak si poradit s tichem a nečekaným volným prostorem a říkala si: ,,Jak si za takových okolností užít knížku?“ Byla jsem sice svou paní, ale nakonec jsem stejně kopírovala to, čím jsem občas opovrhovala. Dodnes nedopustím mít ve dřezu špinavý hrníček a uklízím věci na své místo, i když je budu zanedlouho potřebovat.
Dělám to, co mě rozčilovalo u mé maminky. S tím jsem se časem naučila žít a o to víc jsem si vážila společných setkání. Po nějaké době nastal velký okamžik. Zamilovala jsem se a přestěhovala k budoucímu manželovi. Na začátku to bylo de facto nenáročné (co se rodinných příslušníků týče). Věnovali jsme se hlavně jeden druhému a užívali si poznávání. Občas proběhla nějaká ta návštěva rodiny, ale to bylo jen takové oťukávání. Jakmile jsme poznali odlišnosti nás dvou (priority při sledování televize, kdo jak přistupuje k úklidu, jak sladit časově nároční koníčky a podobné záležitosti), začali jsme si uvědomovat vliv našich nejbližších. To že každá rodina má své ,,vychytávky´´ jsme si uvědomovali postupně. Tedy hlavně já, protože lidé mužského pohlaví jsou v této sféře jaksi méně všímaví. Vezměte si například Vánoce. Na nich jde hezky vidět, jak se rodina k sobě chová a co je pro ni důležité. Překvapilo mě, že průběh je celkem podobný u obou rodin. Abychom nemuseli lítat o Štědrém dnu mezi oběma rodinami, zavedli jsme pravidlo střídání. Každý druhý rok u mých rodičů a u rodičů partnera. Když se ,,dostali na řadu“ budoucí tchýně a tchán zjistila jsem, že mi chybí jedna věc… tátův bramborový salát. Nějak mi nedošlo, že bude jiný. Chápejte, celý dosavadní život se těšíte na TEN salát, který se jí jen jednou za rok a nedostanete ho…
A to byl moment, kdy jsem se měla poučit a předem věci nepředpokládat. Ale protože jsem v některých věcech nepoučitelná, pochopila jsem to až u svatebních příprav. Ano, dopracovali jsme se až k tomuto kroku a nakonec jsme všichni ve zdraví přežili a poznali díky přípravné fázi jak bude spojení dvou rodin fungovat. Nakonec jsme si řekli ano a tím potvrdili, že si bereme nejen sebe, ale i celou rodinu a vše s tím spojené. Předáváme si navzájem své zvyky i zlozvyky a někdy se ujmou, jindy jen kroutíme hlavou. Co se nám narodila dcera je pro nás rodina ještě důležitější. Někdy si vzpomenu na sebe, jaké jsem měla dětství a říkám si jaké bude mít naše malá.
 Pár věcí vím jistě, u jedněch prarodičů bude obědvat ve 12 hodin, na Vánoce ochutná více bramborových salátů, ale hlavně bude vědět, že ji rodina miluje a nalezne v ní vždy podporu a lásku…tak jako já i můj manžel. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing