Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: jarní, Téma: Kamarádky

Kostlivci ve skříni

Miloslava Černá, věk: 80 let

Sraz abiturientů po dvaceti letech nesmí provázet čecháčkovské fňukání, tahle generace je OK a své kostlivce ve skříních pečlivě utěsňuje, jak je patrné na prezentaci životní dráhy tří bývalých spolužaček, Markéty, Moniky a Míši.Kostlivci ve skříni.
Jsou v nejlepších letech, úspěšní, zdraví a v pohodě. S tímto heslem na čele vcházeli abiturienti po dvaceti letech do rezervovaného salonku. Maturovali na humanitní větvi gymnázia, takže mezi nimi převažovala děvčata. I teď se pár mužských ztrácelo v houfu zralých žen, jejichž halas vyplňoval salonek stejně, jako kdysi školní třídu. Až výstražné potlesknutí třídní profesorky, buclaté dámy důchodového věku, trochu zklidnilo atmosféru. „Ticho, mládeži, je to tu jako na nádraží. Jsem moc ráda, že jste mě pozvali, ale takhle bych se o vás nic nedověděla, a já jsem zvědavá! Co kdybyste jeden po druhém něco o sobě pověděli a vzali to zgruntu,studium, zaměstnání, rodina, děti-"
„Ať začnou třeba naše třídní krásky, tři M-" Hlas z ostrůvku několika pánů. Označení pověstné od lyžařského výcviku, kdy byly Markéta, Monika a Míša ubytované na jednom pokoji. I když se z nich nestaly důvěrné kamarádky, seděly vždycky blízko sebe, nezištně rozesílaly taháky méně schopným i flákačům, kluci je milovali a spolužačky snášely. Označení tři M jim zůstalo až do maturity.
Premiantka Markéta vstala první. „Jak už asi víte, zvládla jsem práva, potom pár let na pozici asistentky v jedné advokátní kanceláři, svatba, můj muž byl doktor, neurolog a do roka dcera, Sára. Teď jsem šťastně rozvedená, vedu právní oddělení ve stavební firmě svého přítele. No a pro zájemce tady mám pár fotek. Se Sárou u moře, ve školce, Sára a náš pes- to je na zahradě domečku, který jsme si předloni postavili -" Potlesk.
Monika se zvedla typickým klátivým pohybem, svetr s emblémem mezinárodních závodů, minisukně a parádní dlouhé nohy v teniskách. "Já jsem si vejšku trochu protáhla. Překážky jsem aktivně běhala ještě za univerzitní tým, ale pak mi praskl meniskus a během rekonvalescence jsem si upletla dvojčata. Kubu s Kryštofem. Na vrcholový sportování už to nebylo. Nicméně všechno dobrý, dodělala jsem magistru, tělák a biologii -no a teď jsem zase na gymplu. Když mě říďa přijímal, tak dodal- doufám, že vás manžel bude sponzorovat, takovej plat, abyste si zaplatila soukromou školku pro dvojčata, vám dát nemůžu. Manžel je na štěstí ajťák. A tady mám taky pár fotek.

Boubelatá Míša, s bloňďatou matematickou hlavou, která ochotně dávala opisovat vzorně vypracované domácí úkoly, vstala, postrčená sousedkou. „Po ekonomce, obor finance, jsem se upsala jedné nadnárodní společnosti. Rok v Německu, dva v Holandsku, mezitím svatba s kolegou, ale na děti došlo až nedávno. Teď máme dvouletého Šimona a Matýska ještě kojím." Kaleidoskop snímků zachytil okatého Šimona na prolézačce, ale většině obrázků vévodí Matýsek. Rodinná pohoda. Jenže- je to všechno opravdu takové, jak se na první podled zdá?
Vraťme se na začátek. Rozpad manželství je dnes skoro normou, Markéta by všechno lehce zvládla, kdyby nebylo zlověstné příčiny. Těžká bipolární porucha postihla nadějného lékaře hned po třicítce. Peklo depresí, opakované hospitalizace na psychiatrii, definitinní konec mediciny. Strach o dcerku, vrůstající nejen do otcovy podoby fyzické, ale hlavně povahové, se zlověstými příznaky možné budoucí choroby.
Ani sportovkyně Monika ve svém životopise nepřiznala všechno,hlavně ne pochybnost, zda ti dva báječní kluci budou mít po 
tátovi, IT specialistovi, logicko-matematické myšlení, nebo pružnost a opičí pohyblivost po jejím trenérovi. Nejistota do konce života, protože trenér je dnes zapomenutý, přežívající za pár šupů ve venkovském klubu.

Reklamní fotky potomků na setkání abiturientů dokumentují vlastní úspěch. Snad proto Míša trnula, že Šimonova přicmoudlá tvářička bude působit nezvykle proti blonďatému Matesovi, který se docela nečekaně narodil rok po adopci. Sama sebe se někdy ptá, zda zvládne roli matky dvou tak rozdílných kloučků. Co ve škole? Co v pubertě?
Abiturientský večírek rozjařený přípitky nabral obrátky a kostlivci zůstávají utěsnění ve skříních. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing