Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: zimní, Téma: Kamarádky

Přítel za to stojí

Magdaléna Novotná, věk: 23 let

Krátký fejeton na téma přátelství a jak šel čas. Chvilka nostalgie a zadostiučinění. Rosteme. Rostou naše idály. Lásky přichází a odchází, ale kamarádka, co nás provází životem je stále po našem boku. Vyrostla. Už nenosí rovnátka a ani nemá tak často chuť na žvejku. Ale směje se pořád stejně a v očích jí to jiskří, když vzpomíná na naše lumpárny z dětství.

Kdysi jsme spolu lezly po stromech a oblékaly barbínám šaty naruby. Chodily jsme do místní knihovny číst Kačera Donalda a k svátku si navzájem kupovaly sponky do vlasů a prstýnky. Hádaly jsme se kvůli hloupostem, ale v jídelně u oběda jsme si vždy držely místa. A pak jsem najednou zvedla oči od školního časopisu naší základní školy a zjistila, že dětství pomalu mizí. 

Ráno, co ráno jsi mě na gymplu vyzvedávala, dávala mi opsat úkoly a dělala mi alibi, když jsem poprvé přespala u kluka. Ochutnávaly jsme tajně víno, které měl tvůj táta schovaný na lepší příležitosti. Kouřily a hrály si na dospělé. Chtěly jsme znát svět a poznat ho spolu. A pořád jsme si hrály, jen už ne s panenkami. 

 Odjely jsme z rodného města a začaly chodit na vysokou. Všechno bylo jinak, ale zároveň se toho tolik nezměnilo. Mít přítele totiž znamená v různých životních etapách to samé. Jen se to jinak projevuje. Důležité je, že nás někdo provádí. Ano, srovnala bych přítele s průvodcem, který nám pomáhá najít sám sebe. Ukazuje nám svět a nastavuje zrcadlo. V tom nejlepším případě si jeden druhého navždycky vážíme a to pouto není možné přetrhnout. Ale to znamená mít velké štěstí, pokud člověku vydrží celý život ten přítel, co vedle něj svačil ve školce. Dlouholetý přítel zraje jako víno, vždycky nás něčím překvapí. Možná proto, že je dost pravděpodobné, že ho život zavanul jiným směrem, i kdyby to znamenalo jen to, že studuje na vysoké škole naprosto odlišný obor, více cestoval nebo si vypěstoval zajímavé koníčky.

Na druhou stranu jsou nejbohatší ti lidé, kteří dokáží přítele získat v každém věku. Chce to víc úsilí a víc riskovat. Když je nám přes dvacet, tak najednou hledáme někoho, kdo má stejné zájmy a názory teď. Už to není ten, s kým máme milion zážitků z dětství a puberty, ale ten, s kterým je teprve musíme zažít.

 Zdá se, že nakonec vždy poznáme nového člověka a platonicky se do něj zamilujeme, protože tušíme, že by nám byl dobrým přítelem. Chce to hodně tolerance a času přátelství vypěstovat. Staráme se o sebe navzájem a nic nechceme nazpátek, ani nemusíme, dostáváme nálož lásky prostě jen tak, automaticky. 

Však se koukni a uvidíš, kolik kluků jsem za život vystřídala. Pak se podívej kolik přátel. Moc ne. Nechávám si je, protože mít okolo sebe přátelé, to je důvod proč se těšit na každý nový den. Mám se s kým smát, komu se svěřit, s kým jít do kina i vyplakat na rameni. A tak nějak se cítím jako lepší člověk, protože jsem schopná si udržet přítele. On za to stojí.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Muži

Rande?

Marie Kratochvílová, věk: 38 let

Přečíst

Jít či nejít na rande? V určitém věku to prostě patří k životu. A já jsem ráda, že tuhle éru mám už za sebou. Pokud bych měla sepsat...

Téma: Kamarádky

Trapné okamžiky jiných

Věra Kratochvílová, věk: 65 let

Přečíst

Vždycky mě sobecky potěší, že na to nejsem sama. Co se týče trapasů, moje kamarádky mi zdatně sekundují. Komu se podaří nechtěně osprchovat při sedu...

Téma: Kamarádky

Chtěla bych být krávou

Blanka Vykydalová, věk: 58 let

Přečíst

Chtěla bych být krávou, nikoli chci být kráva! Mám k tomu několik důvodů. Například jsem narozená ve znamení Býka. A s monogramem...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing