Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: zimní, Téma: Kamarádky

Přítel za to stojí

Magdaléna Novotná, věk: 23 let

Krátký fejeton na téma přátelství a jak šel čas. Chvilka nostalgie a zadostiučinění. Rosteme. Rostou naše idály. Lásky přichází a odchází, ale kamarádka, co nás provází životem je stále po našem boku. Vyrostla. Už nenosí rovnátka a ani nemá tak často chuť na žvejku. Ale směje se pořád stejně a v očích jí to jiskří, když vzpomíná na naše lumpárny z dětství.

Kdysi jsme spolu lezly po stromech a oblékaly barbínám šaty naruby. Chodily jsme do místní knihovny číst Kačera Donalda a k svátku si navzájem kupovaly sponky do vlasů a prstýnky. Hádaly jsme se kvůli hloupostem, ale v jídelně u oběda jsme si vždy držely místa. A pak jsem najednou zvedla oči od školního časopisu naší základní školy a zjistila, že dětství pomalu mizí. 

Ráno, co ráno jsi mě na gymplu vyzvedávala, dávala mi opsat úkoly a dělala mi alibi, když jsem poprvé přespala u kluka. Ochutnávaly jsme tajně víno, které měl tvůj táta schovaný na lepší příležitosti. Kouřily a hrály si na dospělé. Chtěly jsme znát svět a poznat ho spolu. A pořád jsme si hrály, jen už ne s panenkami. 

 Odjely jsme z rodného města a začaly chodit na vysokou. Všechno bylo jinak, ale zároveň se toho tolik nezměnilo. Mít přítele totiž znamená v různých životních etapách to samé. Jen se to jinak projevuje. Důležité je, že nás někdo provádí. Ano, srovnala bych přítele s průvodcem, který nám pomáhá najít sám sebe. Ukazuje nám svět a nastavuje zrcadlo. V tom nejlepším případě si jeden druhého navždycky vážíme a to pouto není možné přetrhnout. Ale to znamená mít velké štěstí, pokud člověku vydrží celý život ten přítel, co vedle něj svačil ve školce. Dlouholetý přítel zraje jako víno, vždycky nás něčím překvapí. Možná proto, že je dost pravděpodobné, že ho život zavanul jiným směrem, i kdyby to znamenalo jen to, že studuje na vysoké škole naprosto odlišný obor, více cestoval nebo si vypěstoval zajímavé koníčky.

Na druhou stranu jsou nejbohatší ti lidé, kteří dokáží přítele získat v každém věku. Chce to víc úsilí a víc riskovat. Když je nám přes dvacet, tak najednou hledáme někoho, kdo má stejné zájmy a názory teď. Už to není ten, s kým máme milion zážitků z dětství a puberty, ale ten, s kterým je teprve musíme zažít.

 Zdá se, že nakonec vždy poznáme nového člověka a platonicky se do něj zamilujeme, protože tušíme, že by nám byl dobrým přítelem. Chce to hodně tolerance a času přátelství vypěstovat. Staráme se o sebe navzájem a nic nechceme nazpátek, ani nemusíme, dostáváme nálož lásky prostě jen tak, automaticky. 

Však se koukni a uvidíš, kolik kluků jsem za život vystřídala. Pak se podívej kolik přátel. Moc ne. Nechávám si je, protože mít okolo sebe přátelé, to je důvod proč se těšit na každý nový den. Mám se s kým smát, komu se svěřit, s kým jít do kina i vyplakat na rameni. A tak nějak se cítím jako lepší člověk, protože jsem schopná si udržet přítele. On za to stojí.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Erotika

Erotické prádlo aneb přece nebudeš TAKOVÁ

Lucie Jeřábková, věk: 48 let

Přečíst

Každá z nás někdy touží po erotickém prádle, chceme překvapit svého partnera a zvednout si vlastní sebevědomí. Někdy se nám to povede,...

Téma: Zaměstnání

Vždy perfektně upravená

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Šaty dělaj člověka. Upravená, neupravená, oblečená, neoblečená. O tom, co se Vám může přihodit v práci a jak se některé věci můžou...

Téma: Kamarádky

Zlatá česká klasika

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

O tom jak může vypadat klasická česká dovolená s přáteli na kolech. Šumava projetá křížem krážem, ušlapané nožičky a otlačený...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing