Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Chudák nevyskákaný chlap, je to v něm jak v koze!

Mária Uhrinová, věk: 52 let

Čím jsme starší, tím víc si uvědomujeme, že neexistuje definice na dokonalý vztah, že nikdo nikdy neodhalil, v čem tkví tajemství věrnosti, oddanosti až do konce života. Jasné odpovědi skutečně neexistují?!!!!

Chudák nevyskákaný chlap, je to v něm jak v koze!

V mládí člověk mívá mnoho kamarádů, ale pouze s některými udržuje spojení do dospělosti.
Sporadicky jsem se kontaktovala se spolužáky ze střední školy, s některými z vysoké, ale Martin byl něco zcela jiného.

Seznámili jsme se na brigádě, kde jsme pomáhali archeologům při průzkumu. Oba vysokoškoláci, každý z jiného konce republiky.Po návratu z prázdnin jsme v Praze občas zašli na kafe a dál byli kamarády. Registrovala jsem jeho dívky a bylo jich požehnaně.Dokonce několik najednou. „To víš, musím projít kvantitou, abych našel kvalitu,“ říkával, když jsem se na něj obracela s otázkou v očích.
Pak byla promoce a my jsme se dlouho neviděli. Odjel do rodného města, já zůstala žít v Praze. Psali jsme si, posílali fotky. Martin – světe, div se - se usadil a se ženou Ladou vychovával tři kluky.

Byla jsem ráda, že se našel. Jenomže co můžete skutečně vědět o člověku a o jeho životě  z několika málo dopisů? Navíc, když právě sami žijete svoje  plenkové roky, jste bez peněz a času je tak málo!? Pak jsme se po dlouhé době opět sešli. My dva a celé naše rodiny. Už dlouho jsem se tak dobře necítila. Kamarádem z mládí byl sice Martin, ale s Ladou jsme se doopravdy moc sblížily.
Ty roky, kdy ona dostávala  – coby máma tří kluků – fotky mých dvou holek, a  já obráceně, nás semkla. Byla zde ta oboustranná „závist“, že ona má, co já nemám, a opačně.
Po hezkém víkendu přišlo loučení a mě jakoby stále víc a víc něco znepokojovalo.
Ano, právě z ní, z Martinovy ženy, jsem cítila ten zvláštní smutek. Následovalo několik dalších návštěv a já cítila stále větší napětí. Pak to z Lady vypadlo: Martin má poměr a není to poprvé!
Jako správná zachránkyně rodinného krbu svých přátel jsem začala v hlavě spřádat plán, jak to Martinovi „vytmavím“. 
Ten večer jsem se zmohla akorát na e-mailový vzkaz Ladě:  „Moje milá, je mi to všechno moc  líto. Pokud se ale na to budeš dívat z hlediska psychologie, tedy nezpochybnitelné pravdy, která říká, že někteří chlapy, (žádní muži, tak vznešený titul jim nepřísluší, ani náhodou) jsou pouhopouzí primáti,  tudíž nepředstavitelně nechutní egoisté, a každá žena si toto jednou  za život (některé víckrát a opakovaně) potvrdí na vlastní kůži, tak to máš  vlastně už za sebou.
Přeji Ti dobrou noc a s pokřikem: “ Je to fakt jen  penis bez přirození!“ (cituji svou oblíbenou filmovou hrdinku), se loučím!“

Za několik dní jsem vyrazila za Martinem. Jenomže ani jednomu z nás už dávno není dvacet a všechno je o mnoho komplikovanější. Ostří mého hněvu se pomalu otupovalo a já nakonec ani nevěděla, co říct.
Vysvětloval, kličkoval. Bylo mi trapně za nás oba. Ale Martin začal rozvíjet jakousi teorii o „normálnosti“ mimomanželských vztahů: “ Lidský život je krátký, a když se do něho vejde vedle sebe několik partnerek, tak proč ne? Já přece svojí ženu miluji a s ní to nemá nic společného!“

Po několika měsících se Martin rozhodl, že odjede pracovat do zahraničí, „aby si vyčistil hlavu“. Lada zůstala se třemi chlapci – 11, 12 a 16 let - sama. Pak se na dálku rozvedli.
„Bokovka“ se rozhodla vrátit k manželovi a k rodině.  On se ještě stále hledá a mezitím „sbalil“ další ženskou. Asi v rámci hledání kvality…Moc mě to trápilo, a když jsem to vše smutná líčila mému muži, rozčílil se: „Co ti mám na to říct? Je to nevyskákaný chlap!
„ S údivem v očích jsem chtěla vysvětlit, co tím myslí.  Důrazně proto pokračoval: "Byl vždycky sukničkář?  Tak co se divíš?  On vlastně za to ani nemůže, je to v něm, jak v koze!“  A pak, abych nezapomněla, že žiju s historikem, dodal:
“ Moje milá nezapomínej, že kulturně-antropologický výzkum ukázal, že lidská společenství z 87 % byla, nebo dosud jsou polygamní.“
 
Čím jsme starší, tím víc si uvědomujeme, že neexistuje definice na dokonalý vztah, že nikdo nikdy neodhalil, v čem tkví tajemství  věrnosti, oddanosti až do konce života. Jasné odpovědi skutečně
neexistují! Ale lidstvo je bude hledat dál a dál.
No a mezitím se budou rodit nové děti, zplozené s těmi nezodpovědnými, bláznivými, nevěrnými…nevyskákanými chlapy.
freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing