Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Proti vším

Zdeňka Martincová, věk: 35 let

Jak mě boj proti vším naučil trpělivost, odolnosti, vytrvalosti a donutil mě VŠÍmat si věcí okolo.I malí parazité můžou být velcí učitelé...

Proti vším
Setkala jsem se s nimi jen jednou. Když jsem byla dívka základní školou povinná. Bylo to krátké setkání. Sotva přišly, hned zase odešly. Nepamatuju se na ně. Vím o nich jen z vyprávění.
Po třiceti letech se objevily znovu. Bez ohlášení. Bez varování. Stanuly na mém prahu. Byly tu a nechtěly odejít. Nikdy mě ani nenapadlo, jak může tak malé stvoření zkomplikovat život. Veš jako největší nepřítel lidstva?
Dcerka si ji přinesla ze školky. Chtěla jsem ji poznat. Důkladně se s ní seznámit, a pak ji nemilosrdně zklikvidovat. A tak započal můj boj s milimetrovým stvořením. Sama proti vším.
Nejdřív jsem si ji prohlédla pořádně zblízka. S tím mi pomohl strýček Google. Fotografií měl k dispozici nepřeberné množství. V různé kvalitě. V různém rozlišení. Z různých úhlů. V hrůzném měřítku, které vám dokáže obrátit žaludek vzhůru nohama.
Zatímco jsem si vyhledávala informace o tom parazitovi, on sám mi pochodoval na hlavě. Raz dva, raz dva, raz dva, jako malý vojáček. Lechtal mě. Každou chvilku mě nutil, podrbat se na hlavě. Pokaždé jsem se otřásla odporem. Měla jsem pořádnou chuť popadnout strojek a oholit si hlavu, abych se ho hned zbavila. Brr...
Když jsem si pročítala diskuzní fóra, ježily se mi vlasy hrůzou na hlavě. Stačí prý zapomenout na jednu jedinou hnidu a vší se nezbavíte. Vylíhnou se další a další. Nevítaná návštěva nikdy neodejde. Ups. Co s tím?
Vše vyprat, vyžehlit, koberce důkladně vysát a podlahu vytřít. Co nejde vyprat, šoupnout do mrazáku. Ten ještě nikdy nebyl tak plný - hřebenů, malých polštářů, plyšáků.
Měli bychom si polít vlasy petrolejem? Odbarvit si vlasy? Vyžehlit je? Umýt psím šampónem? Nebo použít přípravek z lékárny? Ale který? Existuje jich tolik. Jeden dražší než druhý. Každý prý se vší a hnidami zatočí. Máme se vydat cestou chemickou, nebo přírodní? Ta je prý lepší, na tu si veš nevytvoří rezistenci.
Zdá se, že zatím nic nezabírá. Všichni jsme pořád drbali a dcerka měla na týle drobné stopy po kousnutí. Podle ohlasů v diskuzích je to běžný jev. Na ty potvory už skoro nic nezabírá. Nezbývá mi nic jiného, než vymyslet jinou strategii.
Pocity beznaděje vystřídala víra, že teď jsem už objevila zaručený způsob, jak se jich zbavit. Kouzelný hřeben. Kovový všiváček se speciálními vruty, který nás zbaví každé hnidy, i té nejmenší! A bez chemie!
Z množství nashromážděných informací už jsem začínala trochu bláznit. Filozofovat. Přistihla jsem se několikrát, jak je žádám, aby odešly. Zkoušela jsem se s nimi v duchu domlouvat. Ptala jsem se jich, proč vůbec přišly? Měly mě něco naučit? Malí parazité jako velcí učitelé? Vycvičit mě v trpělivost, odolnosti, vytrvalosti. Donutily mě VŠÍmat si věcí kolem sebe. Vážit si života, který jsem vedla, než se objevily.
Po třech týdnech aktivního odvšivování, denního praní, žehlení a plnění mrazáku jsem se trochu uklidnila. Byla jsem totiž na konci svých sil. Neměla jsem na výběr. Začala jsem si uvědomovat, jak šílené je to moje vyšilování. Jak absurdní je ten můj zoufalý boj. Copak jsou ty potvory životu nebezpečné? Copak nemůžeme žít ve vzájemné symbióze? No, nemůžeme. Ty potvory jsou totiž přelétavé a občas přelézají i na hlavy ostatních. A ti by nám za takový dárek asi nepoděkovali. Navíc jejich pobyt má za následek pěkné kousance, které nepříjemně svědí. Ale zbavit se jich můžeme určitě i v klidu a v rodinné pohodě. No ne?
Ve všem tom shonu jsem si neVŠImla, že náš domov i naše hlavy už dávno opustily. Hlavy jsme si drbali z prosté setrvačnosti, z množství vyzkoušených zázračných přípravků a ze zvyku. Zůstal po nich jen nepříjemný pocit a strach, že se objeví znovu. Naštěstí už na ně budu připravená! A možná si z toho příště uděláme rodinný rituál. Jako opičky, které vyčesáváním a probíráním srsti prokazují druhým úctu, respekt a dávají si tak najevo lásku. Pak alespoň jejich nepříjemnou návštěvu využijeme k něčemu dobrému.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing