Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: zimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Libůstka

Ingrid Hřebíčková, věk: 55 let

Každý má nějakou zálibu nebo nějakého koníčka, s kterým cválá do údolí radosti a uvolněnosti. Pořád pracovat-to nemůže trvat dlouho!Italské přísloví

                                                    

     Každý má přece nějakou tu libůstku, nějakého svého koníčka. Někdo si rád zajde do kina, druhý  do divadla, jiný do hospody, kde se s chutí ponoří do svých každodenních pěti piv. To pak je ten jeho koníček často dražší než kůň. Najdou se prostě tací, kteří si jen tak rádi zalenoší, koukají Pánubohu do oken či světí modré pondělí. Já jsem našla zalíbení v příslovích, rčeních a přirovnáních, porovnávám a srovnávám úsloví si podobná a zamýšlím se nad tím, jak dobře či spíše trefně jsou vystižena. No uznejte sami, takové přísloví Vás dokáže i mravně poučit. A to nemám na mysli jen takové obyčejné přísloví jako: bez peněz do hospody nelez. I ten poslední pijan ví, že bez peněz mu nikdy nenalijí. A pokud neví, běda mu. Může chytit nějaký ten kopanec. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Platí přece: Na hrubý pytel hrubá záplata. A ta jeho záplata je z pořádně režného plátna.
    Milí čtenáři, kdybyste chtěli takovému pijanovi domluvit, tak to radši nedělejte. To je jako byste hrách na stěnu či perly sviním házeli. To se vám asi tak povede, jako byste chytali vítr do čepice. To dřív pojede čert na praseti.
 Ale zůstaňme drazí čtenáři u toho našeho pijana, co nahlédl hluboko do sklenky, namluvil si opici a říká bílému psu Cikán. Opilý na mol se vrací domů. Neví čí je. Pověsil rozum na hřebík.  Opilý jak štěně spouští hromobití. Chudák žena, nemá s ním na růžích ustláno. Svítí mu z očí. Nemůže trefit, každá cesta je mu úzká. Smrdí jako pálenice. Doma si dělá zlou krev. Manželka nad ním dávno zlomila hůl. To je jako by mluvila do lesa. Nos mezi očima by propil, tak velký je to pijan. Má z hany kabát a z ostudy kožich. Lže, až se mu od úst kouří. Lže jako noviny. Nestojí za to, aby člověk o něho botu otřel. Dělal dluhy jako císařpán. Ono je prosím moc těžké si uvědomit, že dluh není druh, jak tvrdí české přísloví. Dluh se ti do domu protáhne škvírou, ale ani vraty ho potom nevystrčíš, jak pro změnu říká gruzínské přísloví. Rodinu přivedl na žebráckou hůl. Dostal se na buben. Díky němu rodina louská cvrčky. Víno šeptá: Kolik jsem přineslo dobra to nevím, ale neštěstí, které jsem způsobilo, je nekonečné. Pijan však nikoho neslyší. Inu, tak dlouho se chodí se džbánkem pro vodu, až se ucho utrhne. Nebo pro pivo? Však to taky není žádný med žít s někým, kdo zapomněl rozum v konvici. 
     Moji milí čtenáři, už dávno napsal německý spisovatel Lion Feuchtwanger, že Trpělivost je ctností oslů. A jelikož nebyla manželka osel, pustila povedeného pijana k vodě. Udělala za vším tečku. Když vejde bída do domu, láska vyletí oknem.  Kdysi dávno by pro něho do vody skočila, dnes by mu s láskou vody nepodala. A že od něj odešla s dětmi, to se nikdo nemůže divit. Sice si trochu dělala těžké srdce, ale přátelé už dávno kroutili hlavou, že neodešla dříve. Špatná společnost je jako pes, který zašpiní nejvíc toho, koho má nejraději. Lepší je být sám než ve špatné společnosti .Poznat svůj omyl znamená opravit svůj omyl. Proto začala žít na svou pěst. Má pro strach uděláno. Není z lekavého kraje. Nebojí se čerta ani ďábla. A taky se umí postavit na nohy. Odvážnému štěstí přeje.Kdo umí zpívat a smát se, ten se neleká žádného neštěstí. Na ženu se usmálo štěstí, protože se uměla smát a zpívat. Je jí hej. V nouzi poznala přátele, kterým otevřela svou duši. Vyslechli její trápení a pomohli jí z bláta. Vyšli jí vstříc. Jsou na jedné noze. Podělili se s ní o radosti i starosti, neboť sdělená starost poloviční starost, sdělená radost dvojnásobná radost. Dobrý přítel přinese topení, když svět zapadne sněhem. Také jí přátelé uměli dobře poradit. Dobrá rada je totiž nad zlato.
 Děti rostly jako z vody. Starší syn by mohl rozum prodávat, mladší syn je do práce jako vítr. Měla kliku, ani jeden se neocitnul na šikmé  ploše, nedostal se na scestí. Ne že by to byli svatouškové, naopak všichni čerti s nimi šili, ale od mámy dostali za vyučenou, vždycky je klepla přes prsty. Byl jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. 
Čas rány hojí. Je veselá jako skřivánek. Neztrácela mysl, naopak, to jí bylo  proti mysli. Umí myslet na vše krásné, co život nabízí, na radost, kterou přináší. Veselá mysl je totiž půl zdraví. Doma se cítí nejlépe. Všude dobře, doma nejlíp. Kdo doma spokojenosti nemá, darmo ji jinde hledá. Vzala život za správný konec.
 Věřte mi, milí čtenáři, já vám opravu nelžu. Neboť byste to ihned poznali, lež má krátké nohy. Říkám vám to bez obalu, já hraji s odkrytými karty, nemám ústa a srdce daleko od sebe. Teď už si jen sednu, vezmu si čokoládu, někdo má prostě rád vdolky, druhý holky, já zbožňuji čokoládu.
 A taky jsem ráda, že jsem napsala ten fejeton, sám by se nenapsal. Víte přece, že bez práce nejsou koláče, nebo fejeton?       

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing