Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Osud

Ema Krausová, věk: 47 let

Osud si s námi neustále zahrává. Zřejmě s námi má někdo nahoře jiné plány. Někdy mu neunikneme, jindy ho aspoň ovlivníme.Přesto ještě i něco je na nás.

Osud
Ano, má dcera vyrůstala se svým bratrem. Nebyla žádný jedináček.  Pravda, do kapsy jsme měli tak akorát – ani ne hluboko ani ne  mělko. Vychovávali jsme naše ratolesti s uvědomováním si hodnoty vydělaných peněz. Já jsem si tím také prošla i můj manžel a vůbec  nám to nebylo ke škodě. Chce-li někdo rifle, musí jít a vydělat si na ně. To bylo heslo mých rodičů. A tak jsem nastoupila přes prázdniny do zahradnictví a dělala brigádu. Tuhle jsme hrabali posekanou trávu, tuhle jsme sázeli stromky, keře, květiny či nám dali očistit zahradnické náčiní. Vůbec to nebyla těžká dřina, ale prázdniny by si  člověk představoval úplně jinak.
Úplně jsem chápala moje ratolesti, když jsem je připravovala na podobnou situaci, jak se jim nechce a není jim to zrovna po chuti. Chceš-li se oblékat, dcero moje, lépe a více než je ti dopřáno,  vydělej si na to. Měla štěstí, protože studovala hotelovou školu a  měla možnost se nechat zaměstnat jako servírka. Penízky se jí podařilo našetřit, ale nožky měla ušoupané. Její bratr, když dorostl do svých 16ti let, chtěl mít větší kapesné. Brigáda ho neminula. Tahal na vozíku palety naložené zeminou v jednom z hobby  marketů. Na jednu stranu jsem litovala, že je nemůžeme finančně zabezpečit tak, aby nemuseli o svém volnu chodit pracovat, na druhou stranu to bylo i pro jejich dobro. Neměli čas někde se  potulovat a nudit se. Přesto stíhala dcera i taneční kurzy, diskotéky a  podebatit s kamarádkami. Kluci ji stihli také obletovat. Už to slyším,  jak mě někteří kamenují a jiní chválí, ale věřte, bylo to i pro mě jako  milující matku těžké. Nedalo se nic jiného dělat. Penízky jsem si netiskla.
Vše bylo míněno v dobré víře, že aspoň poznají, co je to vydělávat si  peníze rukama a budou chtít o to více studovat, aby se tak nemuseli  živit tvrdou prací po zbytek života. Ano, zadařilo se. Dcera vystudovala vysokou školu, syn ji ještě studuje. Ne že by to byla záruka lehčího zaměstnání. Všechno má své. Netušila jsem, jak jsme ovlivnili naši dceru s přístupem k plánování jejího vlastního potomstva. Výsledkem toho všeho bylo, že ona bude chtít mít jenom jedno dítě. Za prvé nechtěla vícekrát rodit a za druhé, aby jedno dítě mohli lépe zaopatřit a nemuselo chodit po  brigádách. A tak to šlo několik let, než se našla se svým stávajícím  manželem a rozhodli se dělat děti. Ani netušili, že vyslovili „děti“.  Zadařilo se a dcera mi hned po prvním měsíci dělání dětí oznámila,  že je těhotná. Hurrá, budeme babičkou a dědečkem. Ano naplánováno měli jedno děťátko. Tak jak si vysnila a už viděla, jak to krásně finančně zvládnou. Někdo nahoře jí ale určitě má rád a  říkal si, že jedno je málo. Navíc řekli, že jdou dělat „děti“. A tak po dalších třech nedělích od prvního sdělení o těhotenství přibyla zpráva, že to budou dvojčátka. Všichni, komu jsem tu úžasnou novinu sdělovala a znali dceřino předsevzetí mít jen jedno dítě, toto rozesmálo. Ano, je to radostná zpráva a kupodivu, dcera ji přijala ihned velice dobře. Tatínek byl hrdý, jak dobře umí dělat děti. Všichni jsme se radovali. Jen mně hned vytanula vzpomínka, jak jsem jí kdysi při nějakém pubertálním výstřelku popřála, ať jí děti  dělají to samé, co ona nám a klidně i dvojnásob. No tak nevím, co  nás čeká, ale člověk by si měl dávat pozor, co říká. Já se děsím tak trochu už teď. Dcera měla pubertu jako extrovert od deseti let do šestnácti. A nyní má dcery dvě! Budu doufat, že podědily snad i něco po svém tatínkovi, protože já je hlídám už teď a později budu určitě také. Ale vždyť já netuším, jak moc vyváděl on? No budu se s tím  muset popasovat a vyzbrojit se trpělivostí. Ale stejně je to paradox.  Já jako mladá holka chtěla čtyři děti a máme jen dvě. No asi mě také nahoře někdo má rád. Čtyři by bylo na tehdy i dnešní dobu  moc.  


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing