Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Pořizování domácího mazlíčka aneb Jak jsem (ne)vyhrála boj

Martina Janůjová, věk: 38 let

Rodina, to nejsou jen rodiče, děti, strýčkové a babičky. Kromě dvounohých tvorů vyskytují se v rodinách také jedinci s více končetinami, obvykle čtyřmi. Tito jedinci mají úžasnou schopnost zaujmout pozornost obvykle nejmenších členů domácnosti a probudit v nich touhu po vlastnění alespoň jednoho takového tvorečka. A vám pak nezbývá nic jiného než statečně odporovat nebo vysíleně podlehnout.

Pořizování domácího mazlíčka aneb Jak jsem (ne)vyhrála boj

Rodina, to nejsou jen rodiče, děti, strýčkové a babičky. Kromě dvounohých tvorů vyskytují se v rodinách také jedinci s více končetinami, obvykle čtyřmi. Tito jedinci mají úžasnou schopnost zaujmout pozornost obvykle nejmenších členů domácnosti a probudit v nich touhu po vlastnění alespoň jednoho takového tvorečka. A vám pak nezbývá nic jiného než statečně odporovat nebo vysíleně podlehnout.

Pokud se v domácnosti vyskytuje jen jedno dítko, takovým to náporům člověk odolává celkem bravůrně. Výmluv a důvodů je stále dost. Když se ovšem nátlaková vlna zvedne o další lidské mládě, situace se rapidně mění. Vám dochází dech, slovní zásoba i nervy (ty především). Děti totiž disponují daleko mocnějším arzenálem než je ten váš. Silnými hlasivkami, nekonečným množstvím otázek a odpovědí, a hlavně vytrvalostí. Jejich promyšlená taktika je tak dokonalá, aby spacifikovala rodiče naprosto beze zbytku. A nedej Bože, aby těch dětí bylo ještě víc. Takovou armádu už nemáte šanci zdolat. Úpěnlivé prosby střídají pláč i palčivé poznámky o tom, jak jste hrozný a nepřející rodič. Vždyť i ten pihovatej Franta ze sousedství má alespoň křečka. A vy nic! 

A tak se stane nečekané. Přistoupíte na vyjednávání. Požadavky dětí bývají někdy dosti vysoké, zvláště u nejmenších ratolestí. Je tedy potřeba je nenápadně snížit, pokud možno co nejníže k podlaze.

A jak jsem snižovala nároky svých dětí já?

"Já bych chtěl žraloka." "A já mluvícího papouška, ale toho obrovskýho!" "A já opičku, takovou tu malinkou." dohadovaly se děti.

Připraveni musíte být na všechno a vždycky mít v záloze nějakou tu pohotovou odpověď, aby se z vyjednávání nestal krutý boj. Z důvodu nedostatku místa ve vaně byl žralok vyškrtnut jako první. Z důvodu nedostatku prostoru také opička a vzhledem k výši pořizovací ceny také papoušek.

"Nemohlo by to být něco čtyřnohého? ptám se. "Dobře, tak třeba kůň." "Nebo velbloud." 

"A menšího?" zkouším to dál.  "Tak třeba králík."

Králík? No to by šlo. Tento návrh jevil se mi jako nejlepší možná varianta. Stejně tak pořizování vybraného mazlíčka považovala jsem za naprosto nevinnou věc. To jsem ještě vůbec netušila, co mě čeká.

Požadavky byly jednoduché. Musí to být  králík malého vzrůstu, tedy zakrslý, aby v malém bytě nezabíral příliš mnoho prostoru. Prodavač mě ujistil, že vlastně ani jiné ušáky v nabídce nemá. Nevím, do jaké míry se dá věřit prodavačům, nebo jak moc jsou zákeřní. Ten náš se snad jen přehmát, zmýlil nebo se mu zželelo smutných očí upřeně zírajících do klece. Pravdou je, že to malé a roztomilé nic, co jsme si donesli domů a které se vešlo tak akorát do dlaně, nám během několika měsíců vyrostlo v obrovskou chlupatou kouli, která zakrslého králíka připomíná asi jako šnek želvu. S narůstajícími rozměry zvyšovaly se i nároky našeho nového kamaráda. Pořízená klec již nestačila. A to hlavně v noci, což se nám ušák snažil dávat najevo rumplováním pletiva, do kterého se vždycky pořádně zakousl. Pořídili jsme mu tedy i menší výběh, čímž jsme my, dvounozí, přišli o místo na jídelní stůl.

Další věc, na kterou jsme si museli zvyknout, byly všudypřítomné chuchvalce chlupů. On totiž ten králík byl ještě ke všemu dlouhosrstý, na což jsme také nepřišli hned. A jelikož je u nás daleko tepleji než u vás, zhruba devět měsíců z dvanácti, chuchvalce chlupů jsou takřka na denním pořádku.

S teplým a suchým počasím souvisí i poslední překážka, na kterou jsem u našeho mazlíčka narazila. Je to tráva a seno. Čerstvé trávy je jak šafránu a dobré seno je drahé. Naštěstí máme králíka tak zmlsaného, že si vybírá jen to nejkvalitnější. Jak jinak!

Sečteno a podtrženo, nakonec jsem zjistila, že se mi můj vyhraný boj tak trochu vymstil. Pořízený ušák nejenže zabírá místo hodné pro malou opičku, ale také řádně provětrá peněženku, stojí pomalu víc než mluvící papoušek. K dobru má také občasné změny nálad, kdy vás mimoděk kousne téměř jako žralok. A pak si dětem kupte něco čtyřnohého!

"Mami? A kdy králíkovi pořídíme dalšího, aby měli miminko?"

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing