Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Zjistěte po čem vlastně toužíte

Alena Filová Zedníčková, věk: 44 let

O štěstí jsme už slyšeli tisíce definicí, ale neustále se v nich ztrácíme, neustále hledáme to pravé štěstí pro nás konkrétně. Chceme být šťastní, a když se nám to podaří, máme strach, že se nám rozplyne jako pára nad hrncem.


Co vlastně potřebujeme ke štěstí? Je to lukrativní zaměstnání, luxusní bydlení, pokud možno s dokonalým mužem, psem a dětmi, které jsou vyoblékané podle nejnovější módy? Nebo neobvyklé vyžití ať už sportovní, cestovatelské či barově pasivní s hvězdným podtextem toho nej ve společenském žebříčku? Tohle a mnoho dalšího v tomto duchu se nám možná na počátku našeho startu do života zdá to pravé, to co bychom chtěli dosáhnout a mít. Leskne se to před náma jako vánoční ozdoby na stromečku, ze kterého nemůžeme odtrhnout svůj pohled. Většinou máme za sebou dokončené vzdělání, ať už vyššího či nižšího kalibru, na kterém jsme museli zapracovat, někteří vyloženě vypotit, prostě nám to dalo nějakou práci, aby to bylo a teď s tímto mnohdy těžce vydobytým potenciálem vyrážíme do reality. Začneme prostě žít a využívat své nově získané samostatnosti. Vydáme se za leskem vysněné budoucnosti, kterou vidíme všude kolem sebe a chceme se taky včlenit mezi ostatní " šťastně" vyhlížející žijící. 

Ale ta ohromná, neovladatelná síla, která nás odpálila ze startovní čary směrem, který jsme určili, letí ke svému cíli a my jakobychom zapomněli přemýšlet, jakoby nás něco zastínilo a my jsme napůl slepí. Říkám napůl úmyslně, protože věřím, že v každém z nás je to racionální jádro, ale my jej vytáhneme často , až když začneme tápat, když vidíme, že směr, kterým jsme se vydali, není zrovna ten správný. Někdy dokonce přijdeme takzvaně k rozumu až tehdy, když se něco stane, co nás překvapí a s čím jsme v žádném případě nepočítali. Měli bychom si uvědomit, že ne nadarmo se říká, že " bez práce nejsou koláče", a že abychom žili skutečně kvalitní život je potřeba neustále cíleně na tom pracovat. Protože v okamžiku, kdy přestaneme a řekneme si v duchu  " jsem dokonale šťastný" se po néjaké době začneme divit, kde se to naše štěstí podělo? 

Právě proto, aby nás tiše se plížící ztráta štěstí nezlomila, protože většinou přijde v tu nejnevhodnější chvíli, kdy se nám začne hroutit svět ze všech stran najednou, si musíme předně uvědomit, co je pro nás důležité a po čem vlasně toužíme. Může se nám totiž stát, že roky budujeme něco, co nám v konečném důsledku nesedí a nevyhovuje, ale už bývá velmi těžké z tohoto " rozjetého vlaku" vyskočit a hrozí, že situaci budeme řešit zkratovitým způsobem a nemusí to vždy dopadnout dobře.

Když pomineme určité období, kdy se na chvili odvážeme a nějakou dobu vyzkoušíme "disciplíny", které nás zlákají, prostě se vyblbneme a budeme chvilku hvězdou baru, procestujeme zajímavá místa, vymeteme různé akce a třeba i trochu zhřešíme či ujedeme na něčem "lepkavém", měli bychom se pak vrátit zase rovnýma nohoma na zem a určitě už budeme vědět kudy kam.

A když už vykročíme, tak určitě " pravou". Tak, aby to byla pravá doopravdy, doporučuji se  rozhlídnout po svém nejbližším okolí a vrátit se k úplně obyčejným věcem, jako je napřiklad večerní pohled na hvězdné nebe, podzimním sluncem obarvený les, kytička zlámaných květů v ručičce dítěte, které vám ji podává jako svátost, jako ten největší poklad na světě, pevný stisk ruky člověka , který vás právě potřebuje a mnoho dalších, obyčejně vypadajících bezvýznamností s obrovským významem. Protože právě tyto momenty jsou potenciál, který nám možná po nějaké době v našem dokonalém životě začne chybět a ne všichni jsou schopni se po letech přeladit na jinou frekvenci. Znamená to totiž zabojovat s prioritami, které je třeba přeskládat tak, aby vyhovovali nejen nám samým, ale i ostatním zúčastněným nebo začít znova, s někým jiným. Obojí s sebou nese hodně hořkosti, kterou musíme polknout. Na to potřebujem mnoho sil a odhodlání.

Tak vám přeji hodně ŠTĚSŤÍ, abyste ho měli v hrsti celý život, aby se vám nevytratilo jako pára nad hrncem. A nenechte si nikdy namluvit, že je všechno ztraceno! Vždycky vede cesta dál, jen ji objevit.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing