Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Chvála škrpálům

Dana Beňaková, věk: 60 let

Kde jsou ty časy, kdy já nosila jehly! Opravdu, co nemělo minimálně 12 cm vysoký podpatek, to jsem na nohu nevzala. Pravda, chodit jsem se na takových jehlákách učila nejprve doma kolem stolu.

Kde jsou ty časy, kdy já nosila jehly! Opravdu, co nemělo minimálně 12 cm vysoký podpatek, to jsem na nohu nevzala. Pravda, chodit jsem se na takových jehlákách učila nejprve doma kolem stolu. Postupem času jsem ale zvládala i každodenní ranní klus za autobusem, po hrbolatém, kameny dlážděném chodníku k tomu.
Pro parádu se musí něco vydržet, tak ani v zimě nebylo možné z podpatků slevit. Móda je móda. A tak i po umrzlých a uklouzaných chodnících jsem si to v zimě statečně vykračovala ne přímo na jehlách, ale stále ještě dost vysokých tenkých podpatcíh. Neodradila mne ani menší nehoda, kdy se mi ulomil celý jeden podpatek a já skákala, či spíše pajdala, s podpatkem v ruce k nejbližší opravně. Jen jsem podnikla příslušné protiopatření, a sice do kabely přidala tak dva tři hřebíky. Nějaký ten šutr cestou přece vždycky najdu.
Od jehel jsem upustila, až když mi dítko začínalo chodit a já nevěděla, zda dřív chytat kočár nebo jeho. To jsem jehličky nenápadně vyměnila za podpatky podstantě nižší, ale stále ještě podpatky. Ty se však s rozvíjející se pohybovou
aktivitou dítka tomu úměrně stále snižovaly Nevadí, řekla jsem si, jehličky uložím, jednou se k nim zase vrátím. Čas běžel, dávno jsem už nenosila lodičky. Mým botám by daleko lépe sedlo označení bufy, křandy, křusky, škrpále, křápy, zkrátka všechno možné, jen ne lodičky, natož pak jehly, když tu najednou přede mnou vyvstala vidina návštěvy divadelního představení. Tam se ale botaskách či mokasínech přece nechodí! Sláva, vždyť já mám přece ty jehly a lodičky ještě schované! A vůbec, jak jsem mohla a můžu nosit takové křundy, křápy, škpále! Jen co vybalím ty schované lodičky a jehly, tyhle všechny šmajdy poletí rovnou do popelnice! Musím to ale pro jistou vyzkoušet. No ještěže – čas sice botičkám nic neubral na kráse, vlastně ani jinak. Zato mým nožkám přidal na objemu. Ale co, přece jenom jsou už starý, koupím si nějaké nové, hned zítra. Na druhý den jsem hned v první prodejně zakoupila své vysněné lodičky. Sice jsem takové boty neměla na noze ani nepamatuju, ale nevadí, zase se do toho vpravím.
Nadešel den „Dé“, já nazula nové lodičky a vyrazila do světa. Po půlhodině chůze se mi ale už lodičky až tak pohodlné nezdály. Během představení jsem stále musela myslet spíš na to, jak se mi ty krásné botky zařezávají do nohou, než si plně vychutnávat děj. Domů jsem se doškobrtala doslova z posledních sil. Jakmile za mnou doma zaklaply dveře, skopla jsem ty nádherné lodičky
z nohou a v duchu se omlouvala všem těm bufám, křandám, křápům a škrpálům. Lodičky jsem uložila zpět do krabice a uklidila do nejhořejší police botníku.
Nyní potřebuji v botníku víc místa. Něco musím vyhodit. Vážně ale nevím, zda to budou opravdu ty křápy, křusky, křandy, škrpále a jak všelijak ještě se těm pohodlně vyšmajdaným botám říká, a nebo v té popelnici nakonec skončí sice překrásné, zato však doslova moje nohy mučící lodičky. A až budu kupovat nové boty? Regálům s lodičkama a dokonce i jehličkama se samozřejmě vyhýbat nebudu,naopak. Nejméně tak patery si vyzkouším a zavzpomínám na staré časy. Při nákupu svým nohám raději dopřeji pohodlí nějakých mokasín či dokonce botasek. S lodičkami, natož pak jehličkami zůstanu už jen u těch vzpomínek. A když je mým nožkám skutečně nejhůř?
Potom – chvála škrpálům!

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing