Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Veverčina packa

Dana Račková, věk: 52 let

Také jste měli pocit, že něco dobře zvládáte? A nechystá vám život nějaké to své "překvápko"? Tak abyste nedopadli jako naše veverky...   Ruce jsem položila do mísy s ořechy. Jsou žlutohnědé, těžké, vyzrálé, vyloupané hřebínky a prdelky vlašáků protékají mezi prsty jako dny před Vánoci. A já mám pocit, že jsem zvítězila nad stresem adventního času. Chcete také poradit, jak se to dělá?

   Nejprve si pořídíte ořechy. My jsme si rovnou zasadili ořešák, ale chvíli trvalo, než jsme vyzráli na veverky. Ty bestie si vyčíhaly okamžik, kdy na pozemku nikdo nebyl, a ukryly, odnosily a schlamstly celou naši úrodu.  Naše poslední odrůda ořešáku má ovšem naprosto bezkonkurenční plody, které mají přesně tu velikost, aby u veverek vzbudily naději, ale do huby se jim nevejdou. Chudák zvíře marně zatíná zoubky, klouže to, pomáhá si packou, ale ořech je jako živý a kutálí se zpátky mezi listí. Málokterý oříšek si veverka rozlouskne nebo dokonce odnese. Nevýhodou je jen to, že máte na podzim zahradu plnou naštvaných zvířat.

   Dále si musíte vsugerovat, že vás pečení baví. Pokud byste si- jako já- radši četli a povalovali se na gauči, je třeba ulehčit si práci. Jsem holka s fantazií, takže uplácám obrovskou hroudu těsta, kterou nacpu do různých formiček, omotám kolem trubiček a s pomocí vykrajovátek předstírám, že jsem pekla celý měsíc. Výsledný dojem nebývá špatný, dávám si záležet, aby krémy neměly chybu a polevy se zdobením aby lákaly k hříchu obžerství.

   Pokud máte kolem sebe houf cizích nebo půjčených dětí, jde pečení a zdobení velmi pěkně od ruky, ale zase je katastrofální konečný úklid. Také neradím vydat pokyn, že nepovedené cukroví se bude průběžně pojídat, to jen podnítíte výrobu neobyčejného množství zmetků.

   Velkou nevýhodou je, že v každé rodině napečené dobroty začínají masivně ubývat dlouho před Vánoci. To jsem také vyladila- vyskočíte na vanu jako na kladinu a cukroví umístíte nad pračku na skříňku, dva metry vysoko, z dosahu dětí. Tak ho uchováte- jenže u nás je škodnou manžel- opět se k mlsotám dostal, zapírá, ale škody na cukroví jsou značné.

   Pak se zas jednou před známými chlubím,jak mám zmáknuté Vánoce-a mé dospělé děti už mé chvástání nevydrží: „Víš, jakou práci nám dalo vylézt po hraně pračky nad vanu a ještě vyskočit, abychom dosáhli až na skříňku? Ale takhle vybojované cukroví nemělo chybu, o Vánocích už zdaleka tak nechutnalo.“

   Obě děti jsem nakazila, pečou dobrovolně a rády. Dcera ovšem cukroví nazdobí tak umělecky, že ho většina lidí odmítne zlikvidovat tak přízemním způsobem, jakým je jedení. To syn umí jen vosí hnízda, ale jeho cukroví zmizí jako první, neboť je expert přes náplně. Když se vosáky učil vyrábět, nemohl najít rum. A protože se řídí heslem Co nevyleze samo ze skříně do dvaceti vteřin, jako kdyby neexistovalo, dlouho nehledal a pořídil si náhradní ingredienci- deset let starou whisky. Piškoty sice nalepil obráceně, takže vosí hnízda se kymácela, ale nikomu to nevadilo, každý si myslel, že už je po té kořalce opilý.

   U nás se Vánoce točí kolem cukroví a oříšků, ale mám pocit, že když je život těžký jako ořech k rozlousknutí  a klouže mi z pacek, zatnu zuby, vzpomenu si na pěkné chvíle strávené s rodinou a zachytím se drápky do dalších dní, které musím rozlousknout a vybojovat.
 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

...

Téma: Kamarádky

Psí velmoc

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

O tom, že jsme se stali častými majiteli psých mazlíčků, které nahrazují i kamarády a kamarádky mnohým z nás. A nejen to, ale i cit...

Téma: Rodina

Sucho

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Možná si řeknete, že problém sucha pod téma rodina nepatří. Jenomže - jenomže nedostatek vody a nutnost šetření z ní se dotýká úplně...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing