Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Je to na vás

Jiřina Vlášková, věk: 67 let

Kdybyste se prošli ulicí a zeptali se kolemjdoucích na jejich záliby, byli byste možná překvapeni jejich rozličností - tedy pokud by se oslovení byli ochotni na toto téma bavit. Já jsem průzkum na ulici nečinila, poznatky o zálibách různých lidiček se mi nabídly samy.


 Znám několik žen, které považují záliby svých mužů za zničující. Tak například Marie má, podle jejího tvrzení, muže,  jehož jedinými zálibami jsou: pivo, fotbal a cizí ženské. Má toho dost a žádá o rozvod. Janu zase zlobí sbírka starých uniforem, které plní jejich skříně. Vzhledem k velikosti jejich domku je prý již jejich množství neúnosné a ona se ještě k tomu má starat  o to, aby  se na nich neusazoval prach a nesežrali je moli!  Můj strýc Karel sbíral po celý život poštovní známky. Měl tolik alb plných známek, že už to v panelákovém bytě, který s tetou obývali, bylo na obtíž a stále jich, podle strýce, nebylo dost, až se jeho  dobrosrdečná žena rozhněvala a známky musely do sklepa. Když pak strýc ovdověl, snad na překonání smutku, pustil se ještě do chovu andulek. Těch krásných ptáčků měl v bytě asi dvacet. Aby nestrádaly, nechával je poletovat v kuchyni, kde pak jejich tu a tam poztrácená pírka, prosná zrnka i trus zdobily sporák i ostatní zařízení kuchyně. Když strýce konečně přebolela ztráta milované ženy a samota ho, i přes společnost andulek, začala tížit, zatoužil najít si novou partnerku. Na andulkách ovšem jeho veškeré snahy o novou ženu ztroskotaly. To má známá Alena má manžela, který k životu potřebuje mít doma téměř sterilní čistotu. Když Alena opakovaně odmítala neustále uklízet v uklizeném bytě, převzal iniciativu sám a Alenu teď dohání k šílenství každodenní hučení vysavače a pohled na manžela opásaného zástěrou.“ Holky, já se z něj zblázním, to už není  záliba nebo koníček, to je přímo KŮŇ“.“ Čekám, kdy ještě začne řehtat“. Nemyslím, že by všechny záliby byly tak obtěžující. Například farář z městečka, kde jsem vyrůstala, měl zálibu v kamenech. Ty malé ukládal do prosklené skříňky, ty velké, včetně několika poničených  kamenných sloupů, uskladnil na farní zahradě.  Vytvořil zde pak jakési kamenné zátiší, které doplnil alpinkami a jeho záliba se stala pastvou pro oči kolemjdoucích.  V nepřeberném množství lidských zálib lze najít i ty, které nejsou pouze pro potěchu či zlost , nýbrž i pro užitek. 

Třeba takoví zahrádkáři. Od jara do podzimu stále něco kutí v zahradě. Ryjí, sejí, sázejí, okopávají, sekají, hnojí a zalévají. Při pohledu na kvetoucí růže či jiné květiny jim jihne zrak, vlastonoručně vypěstovaná zelenina a ovoce potěší na talíři.  Nebo třeba opravy všeho druhu. Můj  muž opravuje rád. Například hodiny či budík nejdou  a on je rozebere, vyčistí , prokápne olejíčkem, doplní něco vypadlého ,složí vše zase dohromady a hle, k mé radosti už to zase tiká! Mezi další užitečné záliby bych zařadila třeba chovatelství. Jen, pro pána krále, nechovejte zlaté křečky! Naše dcerka dostala kdysi od někoho darem dva malé rezavé křečky. Naneštěstí to byl párek a zanedlouho jsme měli doma místo dvou křečků patnáct těchto roztomilých chlupatých hlodavců. Po nocích chroustali, dupali a prchali ze svého bytu v umělohmotném akváriu.  Celá rodina musela pořádat pátrací akce a následně náročný odchyt malých delikventů. Nevěřili byste, co takový křeček dokáže.  Překouše drátěnou mřížku, rozkouše třeba vaši matraci v posteli, ohlodá podlahové lišty, zničí okraje tapet nad podlahou, zavrtá se do květináče s vaším oleandrem, následkem čehož ten pak uhyne.

No a to je jen zlomek zálib, kterými mohou lidé oplývat. Já doporučuji předem posoudit své záliby ze všech možných úhlů ještě před tím, než jim plně propadneme a pak teprve rozvinout tu, která je nejméně ohrožující pro vás i vaše nejbližší okolí.   
 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

...

Téma: Kamarádky

Psí velmoc

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

O tom, že jsme se stali častými majiteli psých mazlíčků, které nahrazují i kamarády a kamarádky mnohým z nás. A nejen to, ale i cit...

Téma: Rodina

Sucho

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Možná si řeknete, že problém sucha pod téma rodina nepatří. Jenomže - jenomže nedostatek vody a nutnost šetření z ní se dotýká úplně...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing