Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: letní, Téma: Rodina

Moje rodina

Jana Kořánová, věk: 71 let

Jaká také rodina může být, naruší-li ji emoce, závist a nenávist a jak dlouho trvá, než se uzdraví.Naštěstí, je-li konec dobrý, je všechno dobré, obohacené o zkušenost. A jaké štěstí člověk má, má-li dobrou harmonickou rodinu s dobrými mezilidskými vztahy.

Moje rodina
Obdivuji se a líbí se mi harmonie a projev lásky v některých rodinách. Kdysi jsem o tom také snila, ale osud mi nabídl jiný způsob života. S pokorou přijímám, co mi osud přichystal a podřizuji se a beru, co mi nabízí.
Jak to vlastně všechno bylo? U mé sestry, starší o víc, jak čtyři roky, přerostl vztah ke mně až v nenávist. Jak k tomu došlo a od kdy tomu tak bylo? Od mých deseti let, kdy na mne naše máti vyžadovala, abych jí vše říkala a tak jsem jí, jako upřímné dítě řekla i to, co má sestra pokládala za donášení, či žalování, při její bojové povaze, za protiútok na ni. Ale ve skutečnosti mě neměla ráda od mého narození, jak mohla, tak mi ubližovala a rodiče mě před ní musely chránit. Ublížila i mé kamarádce. Ona nikdy žádné neměla, jen soupeřila, co si vzpomínám, s jednou s kterou se předháněly o přízeň kluků. Ona stále a celý život jen bojovala o prvenství ve všem. Bylo to politováníhodné, neustále škodit domnělým sokyním a o cokoli a stále bojovat všemi způsoby, bez citu a lásky. Byla o mnohé ochuzena a hlavně o nádherný pocit upřímné lásky. Měla svůj způsob, bojovat, vyhrávat a pak si hrát na milující, na tu nejlepší ze všech lidí. Od mého dospívání, kdy už jako velmi silná osobnost ovládala naši matku, sváděla každého, komu jsem se já líbila a natož mého partnera. Její boj přešel k promyšlenějšímu poškozování mých vztahů, a to jak s přáteli, tak s rodiči a příbuznými. Všechny výhody chtěla mít sobecky pro sebe. Její herecké schopnosti byly velmi dobré. Pomohla k nevěrám mému muži a později i dalším mým partnerům, zkrátka dělala ze mne neschopného a špatného člověka, tak zvanou „budiž k ničemu". Naše matka ji plně věřila a podléhala a nevědomky jí pomáhala proti mně.
V takové situaci se člověk uzavře sám do sebe, když se takové přesile nemůže ubránit. Stal se ze mne introvert, z původně společenského a veselého dítěte, vyrůstal uzavřený samotář. Co jsem mívala kamarádek, které mi byly hodně blízké!
Rozvedená, osamělá a odsuzovaná všemi i těmi blízkými, to moc bolelo! Byla jsem na všechno sama a špatná u všech. To já jsem , podle mé sestry, rozvedla manželství s nevěrným mužem, který přivedl další ženu do jiného stavu za dob trvání našeho manželství.To já jsem byla ta špatná, vinná ve všem a za všechno jsem mohla. Sestra naopak , ač mého muže a i další mé pokusy o partnerský život zkazila, jako velmi zkušená a náruživá žena. Poštvala, mužovy rodiče i naše, proti mně a pak se velkoryse nabídla, že mi bude pomáhat s hlídáním malé dcery dvě hodiny týdně. Tak se opět předvedla, jak je hodná a ty dvě hodiny využívala k tomu, že mou dceru vodila na návštěvy k mé tchyni a tchánovi a současně je utvrzovala v tom, jak já jsem špatná . Dcera mi to nesměla říct. To jsem se dozvěděla až v dospělosti mé dcery , nedavno, že to tak bylo. Ta rafinovanost sestry! A byla hodná u všech příbuzných. A já u všech špatná. Byla jsem panna, když jsem se s budoucím mužem seznámila, naprosto nezkušená, oproti mé, již tehdy velmi zkušené sestře. Dnes se až divím, co energie a úsilí sestra dala do této její aktivity, kam až její závist a žárlivost a nenávist , došla! Co zloby, závisti a nenávisti v ní muselo být! V mládí ji lidé, pro její surové chování, neměli rádi, nyní ji všichni příbuzní a známí respektovali a důvěřovali , věřili a dokonce i obdivovali její schopnosti. Zatímco já byla ta špatná.
Moc to bolelo a bolí a dodnes, i to poznamenalo náš vztah s dcerou. Ač se máme rádi, tak stále určitá nedůvěra mezi námi je. Já nevím, co to je partnerský život, dobrá rodina, blízké, důvěrné, rodinné vztahy, ač se o to neustále snažím, ale zatím bezúspěšně. Co slzí, trápení, probdělých nocí mě to stálo! Ale je to „za mnou". Je to minulost, která minula a již není. S mou sestrou se nescházím a nezajímá mě, jak žije.
Ale místo rodiny žiji obklopená věcmi, papíry všeho druhu, ve svém bytě, abych se cítila v bezpečí a bylo mi dobře. A ty mi nahrazují rodinu. Ale jsem za tu náhradu rodiny a dobrých mezilidských vztahů, co běžně v rodinách bývá, opět odsuzovaná blízkými, jako nepořádná, špatná a opět černá ovce rodiny. A náročně si k nim hledám „cestu". Mám je ráda a ráda bych dospěla k normalizování našich vztahů , jako jsou v jiných, dobrých rodinách. Aby mezi námi panovala důvěra a beze strachu, upřímná láska bez odsuzování.
Tak i takové mohou být rodinné vztahy, rodina, dá-li se to tak nazvat.
Přesto je život krásný a já jej přijímám takový, jaký je, bez naříkání a lítosti nad sebou. A nějaké odsuzování a kritiky se mne nedotýkají. Já vím, jaká jsem a kdo jsem a názory druhých jsou názory druhých a ne moje.
Do mé rodiny patří příroda, ptáci, šum větví, van větru , cvrkot cvrčků a ten úžasný klid. Vedle toho mám svou dceru a svá vnoučata ráda a oni mne, ráda se s nimi vídám. Samotu a smutek si nepřipouštím, pro své zájmy a „koníčky", kterých mám dost.
Mám pěkný život a jsem s ním spokojená.

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing