Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Obrat o 360 stupňů

Linda Černá Vydrová, věk: 31 let

Fejeton veselou formou popisuje proměnu kariéristky v matkou dvou malých dětí, její každodenní koloběh a myšlenky. Další změnou v jejím životě je přesun z velkoměsta na vesnici, což sebou ovšem přináší téměř nulový tlak na vzhled a stává se tak polehčující okolností.


Můj život se neotočil o 180 stupňů, otočil se o 360, ale směřuje teď k jinému pólu. Pracovní vytíženost, rozdávání povelů, konference, lodičky, večírky, kamarádi, snaha o vždy upravený vzhled, to všechno bylo nahrazeno každodenním štafetovým během. Jsem jediným běžcem na trati. Štafetovým kolíkem je madlo vysavače, mop, dětské plínky, hadr, vařečka a rukojeť kočáru. V různém pořadí, často opakovaně. Je tedy zřejmé, že kolem zrcadla většinou probíhám. Nanést si v tom tempu na obličej všechny barvy, které by ho činily esteticky přijatelným, je téměř nemožné. Ostatně, o makeup se mi během oběda postará starší ratolest. Ač jí důsledně ukazuji, k čemu slouží příbor a dokola opakuji, že se jí u stolu a v sedě, ona se mě snaží s lehkostí sobě vlastní přesvědčit, že bez příboru se v klidu obejde a rozhodně není nutné, aby se zdržovala sezením, natož u stolu. Tak trochu si začínám myslet, že se skutečně dá přijímat potrava i tím, že si ji člověk rozmaže po těle. 

Moje oblečení je buď právě vyndané ze skříně, nebo poblinkané. Pokud se nepřevléknu, je na něm k večeru čitelné, co jsme celý den dělaly i co jsme jedly. No, alespoň už nekreslí fixem po zdi a hlína je přece čistá špína. Ale nevadí. Ruch velkoměsta jsme se založením rodiny vyměnili za to, čemu se říká vesnický klid. Malý útulný byt za dům, kde můžete hrát celý den úspěšně na schovávanou. Ovšem je škoda, že hypotéka, kterou reklama ukazuje jako nejlepšího parťáka, na tyhle hry není. Pokud během dne potkám jinou dospělou bytost, vypadá dost podobně jako já. Valnou většinu dní ale nikoho nepotkávám, a když narazím na pošťačku, je to jako ve svátek. A děti bych mohla vyděsit právě tím, pokud by se mi povedlo udělat se krásnou. No, řekněme hezkou. 

„Býti důležitou“ jsem bez vlastního postřehnutí vyměnila za „býti nepostradatelnou“. O tom, jak dobrovolný proces to byl, by se dalo diskutovat. A diskuze by to byla velmi krátká. Všechny námitky, a že se jich za ten den nashromáždí, se večer rozplývají s nastupující radostí z toho, že děti spí. Nastává čas, kdy se můžu stát příčetným člověkem s odpovídajícím slovníkem, narovnat záda a snad i na chvíli vklouznout do lodiček. Taky se můžu konečně svalit na gauč, dát si hadr na hlavu a místo mluvení pustit v televizi jeden z těch naprosto zbytečných seriálů. Vyjde to na stejno s jediným rozdílem, že v televizi ty bezduché věty říkají koukatelní lidé. Malé časové okno se s prásknutím zabouchne, jakmile se mladší dítě začne dožadovat prvního nočního kojení. Nezáleží na hodině, vždycky je to právě ve chvíli, kdy pozvolna usínám.

Z práce si můžete vzít dovolenou, kde si odpočinete a v předstihu se na ní těšit. Teď na dovolené jste, všichni si myslí, že odpočíváte jak je vám libo, a těšit se můžete leda tak do práce. Pokud po mateřské a rodičovské budete ještě nějakou mít.

Všechny moje diplomy vystavené v rámečcích, jsou počmárané. A nic se neděje. Se svými prezentacemi a výkladem uzpůsobeným k poslechu odbornou veřejností se můžu jít bodnout. Důležité je, že mi rozumí mé dvě děti. A že jsou na konci každého dne živé. V lodičkách se štafeta běhat nedá.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing