Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Kamarádky

Dietářky

Zdenka Marková, věk: 34 let

Když jedou čtyři ženy na dovolenou, jaké vedou řeči? O mužích? Ano, přiměřeně. O módě? Ano, podstatně nepřiměřeněji. Ale nejvíc o jídle. Tedy od jistého věku. Od jistého věku se také ženám tříbí smysl pro humor. Vtipkují o mužích i o módě. O jídle ne. O jídle se baví naprosto vážně.

DIETÁŘKY

Když jedou čtyři ženy na dovolenou, jaké vedou řeči? O mužích? Ano, přiměřeně. O módě? Ano, podstatně nepřiměřeněji. Ale nejvíc o jídle. Tedy od jistého věku. Od jistého věku se také ženám tříbí smysl pro humor. Vtipkují o mužích i o módě. O jídle ne. O jídle se baví naprosto vážně.
Kolik lze sníst za den vajec? Já tvrdím, že jedno, a to pouze na dovolené, když je k snídani máte na dvacet způsobů - vařené, míchané, sázené…to se musí postupně vše ochutnat. Andy tvrdí, že vajec můžete sníst neomezené množství ale bez žloutku. Bílek totiž je úplné nic a ničeho můžete sníst, kolik chcete.
Na čem se však shodneme všechny, je kvalitní šunka. Čím víc masa, tím líp. Nejlepší je stoprocentní, ale i devadesát procent masa ještě ujde. Souhlasně všechny kýveme hlavou. Ale jak zjistit složení místní šunky naservírované na oválných tácech?
Žádný podrobný popis u nich není. Mohly bychom se třeba poptat personálu. To by však bylo komunikativně náročné. A pak, co může chlapík uklízející špinavé nádobí vědět o kvalitě šunky? Určitě by nás hnal za šéfkuchařem, ten zase za nákupčím. Na to nemáme čas. Nejrychlejší způsob je ochutnávka všech druhů šunky a kvalifikovaný posudek našich chuťových buněk. Na čem se dále shodneme, je výtečná kvalita pudinků. Jsou vynikající. Ne moc sladké, chuťově plné. Třeba tmavě čokoládový je naprosto jistě převážně z tmavé čokolády. "A tmavá čokoláda se může i při dietě", informuji holky zasvěceně.
Opravdu jsem někde četla, že kvalitní kakao pomáhá spalovat a přímo v dietním jídelníčku byla tmavá čokoláda napsána jako jeho součást. Pravdou je, že se tam psalo asi o třech kostičkách. Což je v porci pudinku těžko odhadnutelné množství. Když k tomu uvážíme, že je teprve snídaně, a máme tak celý den před sebou - celý den u moře a bazénu, tedy celý den prosycený aktivní sportovní činností - nemusíme být tak akurátní a můžeme si nabrat pudinku velkoryse od oka.
Je strašné vedro. Ležíme na lehátkách a překonat rozpálenou dlažbu k hotelovému bazénu je velkou výzvou, které odoláváme. Já jsem k tomu začtená do knihy. Je vtipná, romantická. Mě však na ní nejvíc baví čtení samotné. Jako matka třech dětí podobné chvilky nerušeného čtení zažívám vzácně. Naopak, když jsem na dovolené s dětmi, koupu se častěji, než je mi milé. Pokud tedy koupáním mohu nazvat nepřetržitou pohotovostní službu, kdy po stehna ve vodě neustále přepočítávám tři hlavičky nad vodou, tancuji kolo kolo mlýnský a spadla lžička do kafíčka. Moje kamarádky nemají rodinu - zatím. Přesto mě empaticky žensky chápou a neruší. Maximálně se mě zeptají, jestli chci drink. Takové ledové mojito z plážového baru, to je to pravé osvěžení. Menším problémem je, že místní barman nám neustále zvyšuje dávku rumu a snižuje dávku vody. Asi se mu líbíme. Při třetím drinku pijeme vyloženě rum s ledem. Děsíme se kalorií. A Andy právě zjistila, že nám koktejl míchá z bílého cukru!!! A ne z hnědého, zdravého! Místo zákusku po obědě si tedy dáváme meloun, o němž je všeobecně známo, že nemá téměř žádné kalorie. Naopak má hodně vody, která nám doplní pitný režim. Jinak jíme ryby. Jsou lehké a stravitelné, k tomu přikládáme jen dušenou zeleninu a čerstvý salát. Vzorně odoláváme smaženým přílohám. Ale co musíme ochutnat, je jehněčí. To je přeci místní typický produkt. A překvapil nás bůček. Monika má bůček ráda, navíc ji zajímá:
" Jak ho asi umí připravit na Mallorce"?
"MŇAM"!
"Však to vyplavem"!
Držíme se okraje bazénu a disciplinovaně kopeme nohama ve vodě - pohyb musí být. Hotelový bazén je k pořádnému plavání nevhodný. Na délku je krátký. Sice se dá plavat dokola kolem palmového ostrůvku uprostřed, ale to vás po třech kolečkách přestane bavit. Vyzkoušeno. A také se do něj nesmí skákat! Zato se smí skákat v něm, čehož hojně využívají děti ostatních dovolenkářů. Křičí a stříkají všude kolem. Ta dnešní free výchova by vážně měla mít nějaké meze. Jdeme si radši lehnout na lehátka a dát si mojito. Naštěstí vyměnili barmana, dostáváme správný poměr vody a rumu, bohužel opět bílý cukr.
Musíme jít na večeři. All inclusive je opravdu náročný. Jak máme pro samé jídlo stihnout nějakou jinou činnost? Snažíme se střídmě ochutnat od všeho. Pudinkům opět neodoláme. Já objevuji speciální stojan s dochucovadly. Jsou tam čokoládové, malinové a karamelové topingy, nastrouhaný kokos, pestrobarevné cukrové sypání, také želé bonbóny. Objevuji v sobě vnitřní dítě a vyrábím si vlastní zákusky. Pěna s kokosem a karamelem, pečený banán s karamelem a želé jahůdkou. No co, náhodou mám i po třech dětech dobrou postavu a dobré spalování. Nad jídlem mohu mudrovat, ale v podstatě ještě můžu zblafnout cokoli (samozřejmě pouze tento týden).
Konečně čas na jinou činnost. Vyrážíme do večerního města. Krásně (a střídmě) najedené bez povšimnutí míjíme fast foody, dokonce i zmrzlinu! Všude zní muzika, svítí světla a míhají se lidé. Jsme na Mallorce, takže jsou to převážně lidé mladí a lační - života, zábavy, tance a sexu - jako my.
"UPSSS"!
Hledím na svůj snubní prstýnek. Má to vlastně své výhody. Mám své jisté, nemusím riskovat trapné seznamování, plaché pohledy, koktání v několika jazycích, abych potom zjistila, že je to pro sex všeho schopný namistrovaný blbec. Tedy sex ano, s namistrovaným blbcem v žádném případě! A každý, kdo není namistrovaný blbec, si do pár minut snubního prstenu všimne, to je jisté. Mohla bych si ho sundat. Aby mi nebránil v přátelských rozhovorech. Však co je na pár úsměvech a koktání v několika cizích jazycích?
"Je to jasné uvedení v omyl", řekl by můj muž právník.
"Je to nefér a nemorální", řekla bych já i bez právnického vzdělání.
Takže si dám velkou porci zmrzliny. A je mi naprosto jasné, že nejpřísnější dietu tady držím já - doživotní MUŽSKOU!


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing