Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Muži

Jak přežít manželovo vaření

Alena Dobiášová, věk: 33 let

Satirický pohled na muže a jejich společné povahové rysy i způsoby jednání, tentokrát ve chvílích, kdy se pouštějí do vaření.

Jak přežít manželovo vaření


Když se váš drahý protějšek rozhodne potěšit vás vlastním kuchařským uměním, automaticky vás napadne, že se stalo, nebo teprve stane něco, za co se vám tímto omlouvá. Ženy se zkrátka nedokážou srovnat s tím, že pro nás občas muži udělají něco jen tak, z lásky. Spíše neustále přemýšlíme, zda je to z lásky k jiné ženě, k jinému muži, nebo zda váš muž za něco tajně utratil společně našetřené peníze. Je to však vaše volba, vy si zbytečně kazíte den. Nechci se teď mužů nějak výrazně zastávat, ale jsem ochotna uznat, že mívají své světlé chvilky, kdy je skutečně jejich jediným záměrem udělat nám radost.

Sice my ženy neustále, vytrvale a více či méně jemně naznačujeme, že upřednostňujeme a oceňujeme věci dlouhodobé, trvalé či dokonce narůstající hodnoty (rozuměj šperky, diamanty, auta, luxusní šaty apod.), ale muži musejí být v tomto za každou cenu originální, a tak se povětšinou odhodlají atakovat naše výsostné území a vtrhnout do kuchyně.

Jakmile se muž trochu zorientuje a znovu si v klidu pročte ten dokonalý recept, který v uplynulých týdnech vypátral na internetu, usoudí, že nemáte k dispozici požadované suroviny. I kdybyste měla spíž vybavenou jako v hotelové kuchyni hotelu Hilton, stejně to vašemu muži nebude stačit. Nejspíš stihne utrousit i jedovatou poznámku ohledně vaší schopnosti zásobovat domácnost a pak už se vydá na nákup. Utratí polovinu výplaty a stejně se vrátí s tím, že některé exotické přísady zkrátka nesehnal a že se v této podělané zemi nedá pořádně navařit a najíst. Zcela nepochybně nakoupí také suroviny, o jejichž původu a možnostech použití nemáte ani jeden nejmenší potuchy a můžete je tudíž půl roku statečně ve spíži okukovat a obcházet, než se odhodláte je vyhodit, aby vám nevybouchly v ruce. Muži zcela zásadně nevaří z dostupných surovin, ale potřebují se před svou drahou polovičkou prezentovat něčím zcela výjimečným. Poté se uklidní u skleničky dobrého moku a pustí se do práce.

V prvotní fázi samotného vaření vás zcela jistě muž zahrne nevyhnutelnými dotazy typu „kde máme vařečky, hrnce, odkud teče voda a jak se odděluje žloutek od bílku.“ Následují dotazy ohledně lokalizace surovin a poté už jen zbývá naučit se zacházet se sporákem a troubou, aby se váš drahý mohl pustit do výroby svého životního uměleckého díla.

V tu chvíli je nejvyšší čas, abyste zmizela z jeho dosahu. Co se bude dít v kuchyni, by se vám totiž zaručeně nelíbilo a svým bědováním byste mu vaření nadosmrti znechutila. Držte se tedy raději dál a buďte připravena zasáhnout jen v případě nejvyšší pohotovosti, až začnou hořet záclony. Váš muž to totiž rozjede na všech frontách, jako to již mnohokrát po očku pozoroval u vás. Neuvědomí si však, že to vyžaduje jisté kulinářské dovednosti a především zkušenosti. Z kuchyně se po dobu několika následujících hodin ozývají rány jako z děla, patrně padne i pár sprostých nadávek, ale výsledek bude triumfální. Ne nadarmo se říká, že muži jsou mnohem lepší a vynalézavější kuchaři než ženy. Ještě aby ne. Žena má za úkol nasytit celé vojsko strávníků za co nejnižší možnou cenu, při zachování vysoké kvality a poživatelnosti. Na hraní si s jídlem už jim nezbývá energie. Teprve muži, kteří jsou věčnými dětmi, zde mohou naplno projevit svou fantazii.

Výsledné jídlo bývá skutečně skvostné, chutné, atraktivně naservírované. Sice to trvalo tak dlouho, že už ani nemáte hlad a raději byste si šla lehnout, ale s tím si rovněž nemusíte lámat hlavu. Bude toho totiž tak málo, že místo avizované večeře půjde spíše o mikro ochutnávku. Nevadí, stejně jste se na noc nechtěla moc cpát. Po večeři rozhodně nezapomeňte manžela či přítele ještě jednou dostatečně vychválit a ať vás ani nenapadne komentovat ten binec, který po sobě po celé kuchyni i přilehlých místnostech zanechal. Raději jej nechte vítězoslavně odkráčet a vy se ve vší tichosti a s vděčným úsměvem vrhněte na úklid.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing