Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Muži

Jak marodí muži

Renata Dostálová, věk: 55 let

Zamyšlení nad prožíváním nemocí mužů z pohledu jejich i z pohledu ženského. Krátká úvaha jaké jsou potřeby marodících mužů a jak oni vidí onemocnění žen.

O mužích a jejich marodění toho už bylo napsáno dost. A přesto snad každá z nás pozoruje svého marodícího muže jako přírodní úkaz, který snad nemůže mít ve světě obdoby. Muži sami říkají, že se dělí na „jezevce“, kteří svou nemoc nejraději přečkávají zalezlí v ústraní a bez účasti kohokoli a na „pacienty potřebující ošetřovatelku“. Ti naopak potřebují nonstop péči, podávání léků, nápojů, vhodné stravy, utěšování, hlazení, hýčkání, stírání potu z čela.
Já osobně muže dělím na ty, kteří „marodí s námi“ a ty, kteří „marodí proti nám“.
Ti, kteří „marodí s námi“ vyžadují naši přítomnost jako základní kámen léčení. Neváhají brát jako samozřejmost, že s nimi ulehneme na lůžko a to po celou dobu jejich nemoci. Zpočátku to vypadá jako idylka. Nemocný muž chce mít svou drahou u sebe, jak krásné! A drahá dělá co mu na očích vidí, tulí se, přikrývá ho, drží mu hlavu, aby se mohl lépe napít, hlídá jeho dech a tep, utírá mu pot. Tahle fáze vydrží zpravidla prvních 24 - 36hodin. Pak se přeci jen žena začíná nudit. Na rozdíl od maroda neprospí 22hodin z 24, číst si nemůže, protože by ho nemohla dostatečně objímat, dívat se na film nelze, protože by ho rušil, telefonování kamarádce nepřichází v úvahu. Druhý až třetí den už žena častěji odbíhá vařit čajíčky, vymýšlet „zaručeně léčivá jídla“, zkrátka se snaží z postele vzdalovat. Od třetího dne snad všechny ženy touží po normálním oblečení, učesaných vlasech a procházce kamkoli. Přesto má tento způsob marodění určitou láskyplnou atmosféru a vzbuzuje pocit, že muž ženu nejen potřebuje, ale i miluje, protože s ní chce být ve chvílích pro něho nejtěžších..   
Ti, kteří „marodí proti nám“ vzbuzují pocity ledového mrazení a chladného odstupu. Sice se uzavírají sami v pokoji, ženu však v rozdílných, pro ni nepředvídatelných časových  intervalech, akutně potřebují. Zpravidla se jedná o podání tří základních léků a to je „teploměrek, čajíček a Acylpyrinek“. Teplotu si měří často a dlouze. Jak říkala má tchýně, má-li takový muž teplotu nad 36.7, je to známka těžké choroby. Má-li ji naopak nižší, je to známkou počínajícího vychládání a umírání. Když takový muž usoudí, že je natolik zdráv, aby mohl na chvíli vstát, ženu předem nevaruje. Ta je pak překvapena, když přiběhne s dalším čajem a Acylpyrinem a muž jí jen palcem otočeným k zemi ukáže, aby vše odnesla, protože On je zdráv a vstává.
Jedno ale mají oba typy společné – svou nemoc opravdu prožívají. Je pro ně pomyslným vrcholem utrpení, kterého lze dosáhnout. Zažila jsem situaci, kdy si muž stižený nachlazením a pečlivě uložený svou ženou do postele, všiml, že i ona kašle. Okamžitě ji začal podezírat, že mu tají další příznaky nemoci a vyptávat se jí na ně. Vtom žena dostala tachykardii a napůl v mdlobách se svalila na pohovku. Když otevřela oči, muž jí okamžitě oznámil, že druhý den musí zůstat v posteli – protože má kašel! Na její námitku, že měla pocit, že právě umírá, jak se jí zatmělo před očima, muž jen mávl rukou. Tachykardie byla nepodstatná. „Máš kašel, patříš do postele!“ Poté, co žena s divoce bušícím srdcem poslušně ulehla vedle něho, spokojeně usnul, aniž by se zajímal, zda ji už záchvat bušení srdce přešel....  
A pak si říkejte, že když muži marodí, jsou nesnesitelní a nemyslí na nás..... Myslí, jen nás posuzují podle svých vlastních hodnotových měřítek.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing