Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Sleva? Už nikdy!

Barbora Englischová, věk: 38 let

No, kurz jsem si zaplatila a natěšená vyrazila do budovy připomínající sídlo bývalého režimu. Šedivá krychle mě neodradila, učebnu jsem našla snadno. Zaujala jsem místo ve druhé řadě a pohledem lustrovala další přicházející souputníky. Někteří vypadali, jak když zrovna odložili paletu, to mě uklidnilo a utvrdilo v tom, že jsem ve správné partě s uměleckým zaměřením. A pak to začalo. Jakmile se přiblížila hodina H a do učebny vstoupil přednášející došlo mi, že je něco špatně.

Výraz sleva je takový ošemetný. Vždy, když ho vidím, napadá mě okamžitě nějaké vysvětlení proč tomu tak je. Logické zdůvodnění typu jogurty jsou ve slevě, protože jim v pátek prochází datum spotřeby v úterý ještě chápu. Nicméně pokud je sleva na stejné jogurty v sobotu, už mi to přijde poměrně za hranou. Vidím li slovo sleva na oblečení, okamžitě si promítnu o 100% nadhodnocenou cenu původní, aby řetězce a obchodníci k této pseudoslevě mohli vůbec někdy dojít. To samé vnímám u neprodejného zboží, viz kupte dva kusy a třetí máte zdarma nebo u něčeho, co už je opravdu mimo mísu. Na vlastní oči jsem viděla zvýrazněnou slevu u náhradních náplní do propisek, které se už nevyrábí. Budiž. Třeba ji má někdo 5 let doma a shání už jen tuto napůl vyschlou náplň. O to víc mě udivuje, že jsem se i já (myslíc si, že v podobných případech vždy používám mozek)nechala docela slušně napálit.

 Do dneška se omlouvám tím, že šlo o mojí velkou zálibu a tudíž jsem včas nesepnula receptory, které mě poměrně hlasitě upozorňovaly na to, že je to celé divné. Ale abych se dostala k věci. Na výloze mého oblíbeného obchůdku se zeleninou se skvěl v plné kráse designově poměrně povedený plakát upozorňující na velký výtvarný kurz s 50% slevou. Text pojednával o tom, že kurz ocení každý výtvarník, který si chce rozšířit obzory. Předpokládala jsem obzory ve výtvarném oboru, ale to jsem se poměrně šeredně spletla. 

No, kurz jsem si zaplatila a natěšená vyrazila do budovy připomínající sídlo bývalého režimu. Šedivá krychle mě neodradila, učebnu jsem našla snadno. Zaujala jsem místo ve druhé řadě a pohledem lustrovala další přicházející souputníky. Někteří vypadali, jak když zrovna odložili paletu, to mě uklidnilo a utvrdilo v tom, že jsem ve správné partě s uměleckým zaměřením. A pak to začalo. Jakmile se přiblížila hodina H a do učebny vstoupil přednášející došlo mi, že je něco špatně. Jeho oblečení jsem se snažila přejít, i když výtvarný kurz a člověk oblečený v obleku z nějakého pochybného řetězce s kravatou a s naleštěnými botami od pracovitých vietnamských spoluobčanů mi přišel lehce mimo mísu. Ale budiž. Snažila jsem se sama sebe uklidnit. Podle pohledů ostatních ,studentů´ mi bylo jasné, že se o to nesnažím sama. Vyučující začal tím, že nám sdělil, že je rád, že máme vztah k výtvarnému umění a že než začne kurz rád by nám ukázal pár věcí. A pak začalo peklo. 

Vytahoval z tašek různé typy nepoužitelných předražených barev, podivné nepraktické palety a vypelichané umělohmotné štětce. Vše vypadalo jak zakoupené v obchodech typu třicetdevítek narychlo před začátkem kurzu. O každé věci, kterou vytáhl z igelitky vedl sáhodlouhý nezajímavý monolog a samozřejmě neopomněl sdělit cenu, za jakou danou věc nabízí. Když vyndal poslední majstrštyk, kterým bylo pravítko s vyraženými tvary hodící se maximálně žákům prvního stupně základní školy zbývaly ve třídě už jen dvě třetiny žáků. Ani nevím, kde jsem vzala sílu setrvat, každopádně jsem čekala na velké finále. 

Bohužel  jsem se samotného jádra kurzu nedočkala ani já. Ve chvíli kdy se utvořila fronta zoufalců, kteří si šli zakoupit pár neodolatelných předmětů z umělcovi nabídky zmizela jsem z učebny jak nejrychleji to šlo. Venku jsem si vyloženě oddychla a byť není ještě Nový rok mám už nyní jedno předsevzetí. Nevyužívat slevy!


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

...

Téma: Kamarádky

Psí velmoc

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

O tom, že jsme se stali častými majiteli psých mazlíčků, které nahrazují i kamarády a kamarádky mnohým z nás. A nejen to, ale i cit...

Téma: Rodina

Sucho

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Možná si řeknete, že problém sucha pod téma rodina nepatří. Jenomže - jenomže nedostatek vody a nutnost šetření z ní se dotýká úplně...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing