Home Fejetony
2020
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2020
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2020
Archív fejetonů
2013 - 2020

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Žijeme v cyklech

Ivana Fondová, věk: 35 let

Příroda žije v cyklech. Den ubíhá za dnem až uplyne měsíc. Střídají se roční období a každé z nich má své specifikum. Člověk, jako součást přírody, žije také v cyklech. My, ženy, jsme si navíc vylosovaly možnost, zažít každý měsíc hormonální ruletu. Máte právě špatnou náladu a ani nevíte proč? Nevyčítejte si to. To jsou jen hormony. Co nám o menstruačním cyklu tvrdí odborníci a jak se s hormonálními výkyvy poprat, najdete na následujících řádcích. Podotýkám, že tento text může být prospěšný i mužům…

 

Příroda žije v cyklech. Den ubíhá za dnem až uplyne měsíc. Střídají se roční období a každé z nich má své specifikum. Člověk, jako součást přírody, žije také v cyklech. Já chci dnes ale psát o našem menstruačním cyklu. Ještě do nedávna jsem ho vůbec neřešila. Když jsem měla špatnou náladu, tak jsem měla prostě špatnou náladu a netušila jsem, že za tím můžou být hormony. Poslední dobou ale nastal boom informací o tom, jaký vliv na nás hormony mají. Díky nim jsem se mohla dozvědět, že má náš cyklus čtyři fáze:

1. fáze - menstruační - všechny hormonální hladiny jsou nízké. Údajně máme odpočívat a je to ideální doba na spojení se svým nitrem a rozjímání nad svým životem. Přiznám se, že to mi hlava moc nebere, protože já mám v této fázi vždycky náladu pod psa. Jak mám v takovém stavu rozjímat nad svým životem?

2. fáze - předovulační - ve vaječnících začne růst několik folikulů, které produkují primárně estrogen (hlavní ženský hormon). Jsme prý racionální, akční a plné energie.

3. fáze - ovulační - vajíčka se vydávají na cestu do dělohy. Vyzařujeme všechnu svou ženskost, krásu a něhu. Jsme plné lásky. S pochopením násloucháme druhým a pečujeme o sebe i své blízké.

4. fáze - předmenstruační - hladina pohlavních hormonů kolísá a mírně klesá serotonin (hormon spokojenosti). Jsme kritické. Vidíme, co je špatně a necháváme to všem sežrat. Zároveň ale dokážeme naslouchat své intuici, jsme kreativní a dostáváme skvělé nápady. V tomto období bychom měly více spát, dobře jíst a vyhýbat se stresu.

Bylo by fajn, kdybychom si mohly naplánovat život podle těchto fází. Ale člověk míní, život mění. Nechápu, proč Matka příroda tyto hormonální cykly vůbec zavedla. Kdo by chtěl mít depresivní stavy? Možná jde o to, aby se moc neplýtvalo spermiemi. Proto je období, kdy žena pošle muže do studené sprchy, jakkoliv je k sežrání. Navíc některé „vyvolené" z nás mají první fázi okořeněnou takovými bolestmi, že bychom mohly celý den louskat ořechy holými zuby. Aha, až teď mi došlo, proč to ta Marfuša v Mrazíkovi dělala... Je škoda, že nemůžeme po firmě rozeslat hromadný e-mail: „Vážení kolegové, dnes začala první fáze mého cyklu. S náročnými požadavky, prosím, přijďte příští týden. Resp. raději sem teď vůbec nechoďte. Děkuji za pochopení." Jde vidět, že má naše HR ještě mezery. Teď jsem si celou dobu myslela, že píši v předmenstruační „kreativní" fázi a najednou zjištuji, že už píši ve fázi první. Jejda...

Manžel mi nabídl, že udělá večeři, protože byl informován, jak trpím ve svém PRVNÍM dnu. Uběhne 5 minut a já, místo původně zamýšleného odpočinku, stojím u koše na prádlo a třídím prádlo do pračky. To snad není možné! Který vnitřní motor nás neustále žene něco dělat? Nebo se dokonce cítíme provinile, když si chvíli lehneme během dne? Takže právě prohlašuji svou fázi 1 za ODPOČINKOVOU!

Ženy! Doba se změnila! Má na nás stále více nároků a my se MUSÍME naučit odpočívat! Přiznejme si, že jsme emotivní, něžné, křehké a zranitelné a že opravdu nemusíme zvládnout všechno. Dovolme našim mužům, aby se alespoň sem tam mohli cítit jako naši nepostradatelní ochránci.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2020, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing