Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Rodina

Milenky/milenci versus manželky/manželé

Dana Beňaková, věk: 60 let

Toto téma je sice věčné, ne vždy však vděčné. Ač tito všichni dokážou život pořádně zamíchat, bez nich byl život nebyl životem, ale jen pouhou pustinou.

Milenky /milenci versus manželky /manželé
Zvláštní. Slýcháme, jak se lidé chlubí manžely či manželkami, ale už ne milenci či milenkami. No vážně, slyšeli jste někdy někoho, že by se vám pochlubil, že tohle je jeho milenec nebo milenka? Asi sotva, nejspíš vůbec ne. Pokud to chtějí udělat, používají označení přítel či přítelkyně, čímž ale myšleno, že ti dva „spolu už něco mají“, tedy jsou vlastně už milenci. Zřejmě proto, že postupem času
slovo milenec/milenka dostalo trošku jiný význam, spíše ten nepěkný, hanlivý. Dnes, když se řekne milenec nebo milenka, tak to nutně musí být někdo, kdo někomu s někým zahýbá, tedy koná něco nepatřičného. Jenže – čím a jak se stalo, že toto označení, toto slovo získalo spíše pohrdlivý, hanlivý význam?
Milenci nutně nemusí být a povětšinou ani nejsou manželé. Naopak, u manželů se tak nějak přímo i vyžaduje a předpokládá, že jsou zároveň též milenci. Tedy abych to upřesnila, vzájemní milenci, nikoli že každý z nich má někde ještě jiný „zástoj“.
Milenci a milenky jsou nebo mohou být dvojího druhu. Opravdu. Jedni jsou ti tzv. „dobří“ - prostě milenci bez toho, že by překročili nebo překračovali jakákoliv společenská tabu. Pak jsou také milenci, kteří tato tabu překračují, někdy on, někdy ona, někdy oba zároveň. Prostě každý z nich někomu že zahýbá, někoho podvádí. Takovým se ale spíš než milenec nebo milenka říká „bokovka“.
A co s manželi či manželkami?
Taky to není až tak úplně jednoznačné. Manželství jsou šťastná, nešťastná, z lásky, formální…
Jak že to tedy je ve vztahu manžel/manželka versus milenec/milenka? Povětšinou to jenom těžko jde dohromady. No představte si – manželé + milenka, manželé +milenec - rozhodně to není pro žádného ze zúčastněných až taková že slast, což teprve když se to provalí. Existují i manželství, kdy ona má ještě bokem milence a on zase milenku. Někdy dokonce i po vzájemné dohodě. Prostě každý toho svého. No jo, ale proč pak ti lidé spolu vlastně jsou?
Ale ani pouze milenci to nemají vždy jednoduché. Dva, ona a on, spolu chodí, žijí, táhnou to spolu a najednou se provalí, že on je ale už dávno ženatý nebo naopak ona zase vdaná. Koho odsoudit, milence či milenku, nebo naopak manžela či manželku? To si musí každý ze zúčastněných srovnat sám se svým svědomím.
Pak je tu ještě další věc, či zajímavost.
Na manžela či manželku si občas ponadáváme. Slyšeli jste, že by někdo nadával na milenku či milence? Tedy tu svou nebo toho svého? Manželé, i pokud manželství nefunguje, mají různé důvody spolu i nadále zůstat, a taky zůstávají. Milenci ne. Ti si buď vyhovují, nebo se rozcházejí. Lepší? Horší?
A úplně nakonec:
Manželi či manželkami jsme nebo se stáváme i oficiálně, úředně, lidově řečeno „máme na to papír“. Platilo a i ještě platí – „co bůh spojil, člověk nerozlučuj.“ Někdo se toho drží, jiný ne a každý pro to jistě má své pádné důvody. Na milence či milenky žádné papíry neexistují, nejde o žádný úřední vztah. Taky proto kdo chce, čistě teoreticky ale někdy i prakticky, může mít těch milenek či
milenců hned několik najednou. S manželi či manželkami to takhle nejde, jedině s těmi bývalými, to ano, těch může mít člověk i vícero. No jo, může, ale potom se to o něm tak nějak věřejně
ví, kolik že těch bývalých má, či spíše měl. To má zase „úředně v papírech“. S milenci nebo milenkami tohle nehrozí. Ti se úředně neevidují. Přesto se tak nějak „divně“ kouká na člověka, který měl těch „úředních partnerů“ vícero, stačí tak dva, tři… Na člověka, který sice má úřední záznamy v tomto směru prázdné, v dokladech například stále svobodný, na toho, byť milenců či milenek vystřídal nespočet, na toho společnost hledí daleko lépe.
Alespoň ta starší generace.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing