Home Fejetony
2020
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2020
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2020
Archív fejetonů
2013 - 2020

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Zlozvyky

Slávka Frančíková, věk: 37 let

České pořekadlo praví, že zvyk je železná košile. Zlozvyk je pak pěkně rezavá s omšelými švy. Pokud se vám zlozvyky vyhýbají, patříte k té šťastné menšině. Tak se alespoň seznamte s těmi, kteří jsou jimi "postiženi."


Občas ráda pozoruji lidi okolo sebe. Nepatřím mezi šmíráky ani stalkery, co svým chováním narušují veřejný pořádek nebo slídí za osobami, abych o nich záměrně sondovala informace. O jejich soukromí, (ne) zaměstnanosti, pojištění, hypotéce či jejich osobním stavu. Zkrátka si všímám sociálních a komunikačních projevů některých jedinců, kteří umí zaujmout.
Nevěřili byste, kolik lidí trpí nějakým zlozvykem. Samotní „zlozvykanti" si to své zlozvyk - chování ani neuvědomují. Buď na ten svůj handicap nejsou upozorněni, anebo je natolik běžnou součástí jejich existence, že jsou s ním naprosto sžiti. Jsou jím tak trochu postiženi.
Protože miluji kávu, dobrou, čerstvě praženou podávanou v keramice, chodím na ní do své oblíbené kavárny. Káva se tu podává sice trošku dražší, zato je zaručeně kvalitní. Na české poměry tu bývá dost často plno. Jsem překvapená, kolik spoluobčanů si na snídani zajde do společnosti. Popít espresso, zakousnout dokonale křupavý máslový croissant a přečíst si aktuální denní tisk. Podniků nabízející snídaňové menu za výhodné ceny je jako hub po dešti. Já mám však jasno. Jsem věrná jedné značce, jednomu stolku a jednomu baristovi (samozřejmě jen kávově).
Společně s usrkáváním horkého moku si se zájmem prohlížím spolusedící. Dopoledne tu posedávají většinou studenti (kavárna se nachází u právnické fakulty). Ti mají zlozvyk čučet do skript a cpát do sebe spolu s tuňákovým sendvičem paragrafy trestního zákoníku. Studují zločin a trest. Snad se příliš neproviňuji proti předpisům etiky, když si zdálky dovolím prohlédnout aktuální znění právního předpisu, který jsem před deseti lety studovala také. Rovněž v kavárně, jen o pár bloků dál.
A pak se tady scházejí senioři. Ti si zase ze zlozvyku stěžují. Na všechny a na všechno. Nejčastěji na zdraví a na ceny, kvůli kterým zdravý vlastně nejsou. Pak následují politici. Připadám si jako na Parlamentním zasedání. Zákony, vyhlášky a předpisy se přetřásají zprava doleva a ze shora dolu. Kolika novel jsem se vůbec už zúčastnila? Během upíjení svého „turka" za dvacku schválí (a to prosím pěkně při jediném čtení v poslaneckém výboru) nejméně dva nové ústavní zákony. Dalším bodem jednání je cestování do Egypta. Kromě skoro věčného slunce obdivují tamní All Inclusive služby, zejména ty gastronomické. Kdyby totiž nevycestovali minimálně třikrát do roka k Rudému moři a pořádně se tam nenajedli, v českých podmínkách by umřeli hlady. Kromě zážitků si přiváží i pár kilogramů navíc. Ze zlozvyku se tam jezdí přecpávat a ukládat si tukové zásoby na horší časy.
To jsou zlozvyky společensky přijatelné. Občas se mně poštěstí ulovit ten druhý, tedy společensky vyloženě nemožný. Jako je třeba dloubání se v nose současně s pojídáním luxusní francouzské bagety. Jak nefrancouzské! Stejně jako okusování nehtů. Zlozvykem zvaný onychofagie trpí nejčastěji lidé pod velkým stresem. Tak to já bych musela mít okousané snad už celé prsty!
Vzpomínám na své dětství. Pokaždé, když přišla na návštěvu k babičce sousedka, mohli jsme se s bratrem potrhat smíchy. I když jinak neposedné děti, co zbystřily přicházející tetu Anežku (teta se říkalo na vsi každé paní nad padesát), jsme se hned posadily. Očekávaly jsme kabaretní vystoupení minimálně o třech dějstvích s nejasným koncem. Tahle teta Anežka si kdysi z Ostravy přistěhovala kromě svého harampádí i svůj zlozvyk. Asi byste očekávali ostravské nářečí, kterému by nebylo rozumět. I když to s mluvou souvisí. A možná to i nějaké nářečí je, jenomže jsme do dneška nepřišli na to, z jaké oblasti pochází. České tedy rozhodně není. Ani google ho po intenzivním skoro týdenním nenašel.
Teta Anežka trpěla vadou projevu a proslovu. Když se pustila do vyprávění, za každým pátým slovem znělo „na tůto štent aften". Teta si vysloužila přezdívku „aftenka". A tak než aftenka přešla k jádru věci, uplynula celá věčnost a my se váleli smíchy pod stolem. Babička byla naštěstí výtečná překladatelka. I s nářečím dokázala rozluštit rébus téměř okamžitě a tetě Anežce podat to, pro co přišla. Buď byla na nářečí imunní anebo nedoslýchavá. A tak když přišla pro sudové kysané zelí, zněla prosba asi takhle:
„Teta (tak oslovovala naší babičku) přišla jsem si pro „na tůto štent aften" zelí. Peču „na tůto štent aften" husu a nemám „na tůto štent aften" co k ní....
Jistě chápete, že vyluštit, pro co si to vlastně přišla, bylo jako tlumočit z čínštiny do arabštiny.
Ani mne zlozvyk neminul. Kromě čtení při jídle, každodennímu vytírání podlahy a hodinových telefonátech s kamarádkami lezu nejvíce na nervy manželovi, když si u televizních novin začnu nervózně kroutit vlasy. V tu chvíli by mě vynesl v zubech, vytřel se mnou sterilní podlahu a kamarádkám oznámil, že operátor zdražil tarif. Nechápe, že to ženy zkrátka dělávají. Prostě si jen tak hrají s vlasy. Můj manžel totiž žádným zlozvykem netrpí, což o sobě tvrdí pokaždé, když mne nervózně napomíná. Jako školačku, co přinesla ze školy vši.
České pořekadlo nám praví, že zvyk je železná košile. Zlozvyk už pěkně prorezlá navíc s omšelými švy. Pokud se vám zlozvyky vyhnuly, patříte k té šťastné menšině. Jestliže je tomu naopak, nenechte se na bitevním poli se soupeři zlozvyky porazit.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2020, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing