Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Muži

Výzkum Marsu

Petra Polsen, věk: 42 let

Některé z nás žijí s Cizincem a jiné dokonce s Mimozemšťanem aneb Co nám ve škole o mužích neřekli.

Výzkum Marsu

Nedávno jsem poskytovala první pomoc kamarádce, která se po jedenácti letech vztahu dověděla, že její milý se rád obléká do ženského prádla. Znáte to, na „babincích“ se z nás podle potřeby stávají psycholožky, socioložky a odbornice na mezilidské vztahy. A taky záchranářky, jako v tomto případě. Moje nešťastná kamarádka nejvíc naříkala nad tím, že celou dobu vlastně nevěděla, s kým žije.
Tak mě napadá, jestli na tom my ostatní nejsme podobně. Ve škole nám řekli kdeco, ale návod na soužití s tvory z Marsu jsme nedostaly. A nijak mě neuklidňuje, že pánové jsou na tom s námi coby obyvatelkami Venuše stejně.
Ženy v mé rodině mi v tomto směru taky nepomohly. Maminka mě do života vybavila jedinou – a pro mě nepoužitelnou – radou, že chlapa je potřeba „přetvořit si k obrazu svému“. Babička veškerou osvětu odbyla prohlášením, že muž je zvláštní tvor. Ani prababička nebyla o moc sdílnější…
Samozřejmě existuje spousta literatury, ale komu by se chtělo prokousávat složitými úvahami, které jsou navíc obecné a neberou v úvahu rozmanitost muže jako živočišného druhu. Spíš by se hodila nějaká šikovná kapesní příručka, která by jasně a stručně shrnovala základní fakta o každém typu: výhody, nevýhody, zvláštnosti a případná rizika.
Je mi jasné, že nejsem první ani jediná, kterou něco takového napadlo. Na druhou stranu asi není moc žen, které by byly ochotné věnovat čas a energii mravenčí práci, kterou systematický popis vyžaduje. Rozhodla jsem se neotálet a začít. Prozatím jsem dala dohromady stručné poznámky o nejvýraznějších typech. Tady jsou:
Alkoholik: Bude vám tvrdit, že s pitím nemá problém nebo že alkohol mu zlepšuje náladu a podporuje tvořivost. Proč ne, ale mít dobrou náladu a skvělé nápady bez cirhózy a roztřesených rukou je přece jen lepší.
Workoholik: Má společné rysy s alkoholikem: Taky se ničí a taky pořád není doma. Na druhou stranu může výrazně přispět do domácího rozpočtu. (Pokud tvrdě vydělané
peníze neutratí za alkohol nebo cokoli jiného, co mu pomáhá přežít vražedné pracovní tempo).
Lakomec: Jeden z nejméně přitažlivých typů. Pozve vás na večeři a při placení tak dlouho hledá peněženku, až vytáhnete tu svoji. Pokud s ním nebydlíte (což opravdu nedoporučuju), pak ze všeho nejdřív si u vás dá telefon do nabíječky a vykoupe se. Nedivte se, cena elektřiny a vody jde pořád nahoru.
Šetřílek: Mírná varianta Lakomce, ale na rozdíl od předešlého typu má přece jen výhodu: Pokud cokoli kupujete, umí najít věc s nejlepším poměrem ceny a užitkové hodnoty. Někdy může lehce vadit, že i při běžném nákupu potravin pobíhá mezi regály s kalkulačkou, takže v obchodě strávíte třikrát víc času, než jste měla v úmyslu. Pokud si koupíte něco na sebe nebo jinou zbytečnost, připravte se na výslech. Reálnou cenu pak vydělte dvěma (nebo raději třemi).
Intelektuál: Výrazným vnějším znakem je manšestrové sako (nejlépe hnědé barvy). Umí diskutovat o oborech, jejichž názvy stěží vyslovíte. Ostentativně pohrdá penězi a majetkem vůbec. V důsledku toho se často trápí, z čeho zaplatí další nájem.
Sportovec. Láme rekordy, ať dělá cokoli. Má hezké tělo a výbornou kondici, ale pokud máte problém ujet při nedělním výletu na kole sedmdesát kilometrů, nedělejte si velké naděje, že to bude klapat.
Romantik: Zahrne vás květinami, bude vám zpívat pod oknem a zbožňovat každičký kousek vašeho těla. Musíte být ovšem dokonalá. Každá chybička na kráse u něj volává silné pochyby, jestli si vybral dobře. Neoholené nohy nebo chrápání ve spánku se netoleruje. Pokud zvládnete vypadat perfektně a být příjemně naladěná ihned po probuzení nebo když máte chřipku, pak se s ním budete cítit jako královna. Taky je nezbytné, abyste byla finančně zajištěná, protože pro péči o sebe nestíháte prakticky nic jiného, natož chodit do práce.
Skaut: Svým způsobem taky romantik, ale stojí nohama na zemi. Vezme vás do přírody a ukáže vám ji z jiné perspektivy, nad kterou budete žasnout. Pokud vám nevadí spát ve stanu i v mrazu a poslouchat Honzu Nedvěda, není to úplně špatná volba.
Tím moje poznatky prozatím končí a já doufám, že je brzy rozšířím o další.
Mimochodem, nedávno za mnou přišla moje jedenadvacetiletá dcera s tím, že má nového přítele. Pochopitelně jsem o něm chtěla něco vědět. Prozradila, že je inteligentní, pracovitý, úspěšný, tvořivý, citlivý, něžný a chápavý. Zažertovala jsem, že si ho hned zařadím do svého
přehledu pod značkou Ideál. Kupodivu se neurazila a místo toho navrhla, že mi ho přivede ukázat.
Strávil u nás skoro celou neděli a já jsem nevycházela z údivu. Vypadalo to, že je opravdu takový, jak ho dcera popsala.
„Tak co?“ zeptala se nedočkavě, když odešel. „Je úžasný, ne?“
Souhlasila jsem a hned na příští neděli jsem navrhla další oběd.
„To jsem ráda, že se ti líbí,“ oddychla si.
Ano, líbí, ale přece jen si potřebuju něco ověřit. Mám totiž silné podezření, že je to Mimozemšťan.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing