Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Muži

Krásné nedělní ráno

Alena Pohanková, věk: 57 let

Probudila jsem se do dalšího nádherného slunečného dne barevného babího léta. Od určitého věku jsem ráda za každé nové ráno, ač mám raději večery.....

Krásné nedělní ráno            

Probudila jsem se do dalšího nádherného slunečného dne barevného babího léta. Od určitého věku jsem ráda za každé nové ráno. A zvláště, když vím, že i můj nemocný muž vstal do dalšího, pro něj většinou pracovního dne. Přála bych mu sice, aby si taky občas pospal jako já, ale on je ranní ptáče a celý život vstává za rozednění. 

Tak, kdybych ho někdy, jak se vzbudím, viděla ležet v postýlce, asi bych zpanikařila a okamžitě volala 155 nebo mu dávala umělé dýchání, popřípadě polila studenou vodou, abych ho "oživila". 

Sešla jsem z podkroví do naší malé kuchyňky. Můj muž nikde a hle - snídaně na stole! Cosi si domlouval s kamarádem, vzpomněla jsem si matně. Moji ryze vinařskou snídani hlídali naši kočičí mazlíčci. Moc jim nevoněla, jen čekali na svoji odměnu za hlídání zlatavého pokladu z nedalekých vinic.

Ne, manžel mi nedělá toto první ranní jídlo, protože obvykle nesnídám. Tentokrát určitě budu. Doporučuje se po ránu vypít sklenici nějaké ovocné šťávy, tak to zkusím. Na stole stála totiž pootevřená pětilitrová butela jemně nažloutlého burčáku. Nalila jsem si plnou sklenici výborné šťávičky. Skvělá chuť, tohle mít tak častěji!

To mi mužíček udělal radost! Zamilovaní, filmoví hrdinové složitě smaží svým láskám, po probuzení v jejich náručí, vajíčka se slaninou a já si dopřávám originální podzimní snídaňku proti depresi a na vyčištění organismu. Dolila jsem si po chvíli příjemného vychutnávání poloprázdnou sklenici a bylo mi jasné, že práci, která se nahromadila, za celý týden tuto neděli nedoženu. Odkládám ji na další týden a udělám si skutečnou neděli. Další skleničku burčáku až večer a jen, jak přijde manžel od kamaráda, vyrazíme do barevně se měnící přírody. Je čas se zastavit a chválit úžasné babí léto než jej nahradí dlouhá zima. 

Ještě je totiž jedna podzimní pochoutka, kterou bych si nerada nechala ujít. Od dětství miluji čerstvé ořechy. Takové ty uvnitř skořápky ještě loupací. Každým rokem obětuji i obě ruce jen, abych měla ty nejčerstvější. Pak se sice stydím, protože dlouho vypadám, jak kuřák těch nejlevnějších cigaret, ale moje touha po chuti ořechů posbíraných pod stromy je větší. Prostě to patří k podzimu a moje ruce časem vyblednou. Hlavně, že si vitamíny v ořechách i pobytem v přírodě srovnám nervy.

Možná by to chtělo i natrhat šípky, ať je v zimě dostatek vitamínu C. Vůbec je toho mnoho dobrého, co podzim nabízí, snad abychom tolik netruchlili, že léto je pryč. Dokonce jsme na pronajatém políčku letos sklidili i první jablíčka na našem vlastnoručně vysazeném stromku.

Dozrávající rajčata, papriky i ředkvičky zasázené v září jsou příjemným zpestřením podzimního jídelníčku. Z darovaných dýní mohu uvařit skvělou polévku, kompot nebo zelí. Brambory jsem letos sice koupila v supermarketu /údajně z úrodné Vysočiny/, ale obvyklé podzimní pečení brambor jsme s rodinkou také uskutečnili. A to jsem ještě nejmenovala švestky, které v sudech čekají na pálení slivovičky. Musím si neustále připomínat klady podzimu, ať s úsměvem přejdu do toho chladnějšího období.

Každý rok doufám, v co nejdelší babí léto, až mi část nesklizené zeleninky zmrzne. Marně se bráním sledování počasí v médiích, nechci si připustit konec krásného podzimního času. Letos nám bylo dopřáno skutečně exkluzivní babí léto jako by chtěla příroda vynahradit to chladné a mokré období v červenci a srpnu.


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

...

Téma: Kamarádky

Psí velmoc

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

O tom, že jsme se stali častými majiteli psých mazlíčků, které nahrazují i kamarády a kamarádky mnohým z nás. A nejen to, ale i cit...

Téma: Rodina

Sucho

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Možná si řeknete, že problém sucha pod téma rodina nepatří. Jenomže - jenomže nedostatek vody a nutnost šetření z ní se dotýká úplně...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing