Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: letní, Téma: Muži

Kdybych byla mužem

Jana Reiterová, věk: 29 let

My, ženy. Moc dobře víme, jaké jsme. Přizpůsobíme se téměř každé situaci tak, jak se nám to zrovna hodí. Ale jací jsou muži? Jak se jim žije? A vůbec. Jaké by to bylo, kdybychom se na chvíli ocitly v jejich kůžích?

Kdybych byla mužem

Jsem prachobyčejná žena, žijící již několikátý rok se svým manželem. Musím uznat, že naše zvykání si na sebe bylo docela o nervy. Když jsem žila ještě s rodiči, vyrůstala jsem pouze s o rok mladší sestrou. Je pravda, že i s ní jsem měla mnohdy co dělat, abychom si rozuměly. 

Ale chápání muže mi dalo pěkně zabrat! To bylo brekotu a hádek o návycích a zlozvycích. Na druhou stranu musím přiznat, že mívám kolikrát dny, kdy sama bych se chtěla mužem stát. Ne, to ne. To je až tak trošku přehnané. Chtěla bych zažít dny, kdy bych si mohla zkusit býti mužem.

Všeobecně si myslím, že chlapi to mají v životě jednodušší. Vemte si nás, ženy. Jsme jedna velká kovbojka. A to ještě k tomu na pokračování. Věčně stojíme před skříněmi s rozhodováním, zda si vzít sukni nebo kalhoty? Je lepší nosit lodičky nebo tenisky? Řešíme, jestli v tom nejsme moc obeplé, tlusté.

Ženy mají předurčení stát u plotny, pobíhat kolem křičejících dětí a starat se o domácnost. To se nám nelíbí, a proto mnohé z nás, ze strachu před touto úlohou, se raději naplno věnují své kariéře, a pak mají problém si najít partnera. Od mužů se očekává, že budou chránit rodinný krb, řešit potíže a především budou živiteli.

Celkové myšlení mužů je jednodušší. Ženy chtějí slyšet odpovědi, co se jim mají líbit. A pořád za něčím hledají něco jiného, řeší, vyčítají, napomínají, nakupování je pro ně zábavné vydírání, očekávají, že muži budou jejich trápení probírat jako kamarádky. Jeho schopnosti, výkyvy nálady nebo rozpoložení nikdo nekomentuje.

Chlapi nemusí rodit a nemají každý měsíc menstruaci. Že můžeme přivádět děti na svět je přece naše výsostná výsada. Oni mohou čůrat ve stoje a neřeší, zda nedošel toaletní papír. Svět je pro ně jeden velký pisoár.  I mužský orgasmus je jednodušší než ženský. Vzrušení je totiž viditelné už na první pohled. Po svatbě se od nich moc neočekává, že si změní příjmení. Dárky pro dvacet příbuzných nakoupí klidně za 25 minut 24. Prosince. Telefonní hovory trvají okolo 30 – ti vteřin.

 Muž sice musí uspět ve své profesi, ale žena pracuje v práci a ještě doma. V momentě, kdy by mě moje práce začala nenaplňovat, stála bych jednoho dne před rozhodnutím: chci být výborný chirurg, nebo matka? Jsou zkrátka obory lidské činnosti, kdy žena bude dělat kariéru nebo dojde k naplnění jako žena. Chlap si může být jistý, že si nikdo z jeho kolegů nebude myslet, že získal práci přes postel. Muži mají logické myšlení.

My můžeme zakrýt nedostatky makeupem. Muži ne. Ti se ráno vysprchují, učešou a jdou. Stejný účes jim vydrží roky, ne – li desetiletí. Nenaštve ho, když si nikdo nevšimne, že se byl zrovna ostříhat. Jakmile stárneme, nějaká ta vráska je u muže vítaná, dělá ho zajímavějším, přidává mu na charakteru. Prošedivělé vlasy jsou sexy. Šedivá žena už tak krásná není. Lidé jim nikdy nezírají na hrudník, když s nimi mluví. Nikdy jim na veřejnosti nepadá ramínko. Mohou nosit kraťasy bez ohledu na to, jak vypadají jejich nohy. Holit si musí jen obličej a krk. Na dovolenou jim stačí jeden kufr. Nemusí s sebou vláčet kabelky plné nesmyslných krámů. I ten, kdo má náhodou na večírku stejné oblečení, se může stát jeho přítelem. Tři páry bot je víc než dost.

A mohla bych jmenovat dál a dál. Je toho spousty. Však vy určitě také víte své a v některých mých větách jste se mohly poznat. Proto jste asi pochopily, kam jsem svojí myšlenkou mířila, co bych chtěla zažít, zkusit. Jaké to je, jednou ráno vstát a aspoň jeden, jediný den, něco o sobě neřešit. Jaké by to bylo, kdybych byla mužem…


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing