Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: letní, Téma: Zaměstnání

Denní sprcha

Kateřina Horová, věk: 26 let

Čas nebezpečně tiká, odbíjí a my rosteme s našimi vzpomínkami - dokážeme se vůbec někdy správně rozhodnout a proč?

Denní sprcha
Den za dnem, noc za nocí, čas se nebezpečně řítí dopředu - to je jednou jisté. Honičky za koníčky, za penězi, muži i obyčejnými denními věcmi a rituály jako pití kávy, házení žabek do vody, ranní sprcha, večerní sprcha - je jich spousta a nebudu je všechny vyjmenovávat, protože bychom tu mohli být do nekonečna... každopádně pomodlit a spát.
Tak trochu mě zabíjí stereotypy. „A, co že to jsou ty stereotypy?" To lze nejlépe vysvětlit na následující ukázce společenské reprezentace (pouhé zrnko mezi tisíci):
„Pepíčku, ukaž mi žákovskou," požádá maminka svého syna. Pepíček se zatváří kysele,
„Ale mami," žadoní a je mu to nic platné proti neoblomné tváři.
„Dělej," poručí. „Jinak dnes budeš bez večeře," vyhrožuje mu a Pepíček povolí - dost mu totiž škrundá v břiše od chvíle, co všechen svůj oběd naházel na svého spolužáka.
„Tady," svolí nakonec Pepíček a zamračí se. Maminka si sešit prohlíží, a když zrakem přejede stránku až dolů, zhrozí se. Pepíček zachytí její obličej a rozhodne se jednat:
„Mami, já opravdu nechtěl, za všechno může pan učitel...zasedl si na mě," jeho obličej přitom vypadá velmi věrohodně.
Maminka neví, čemu má věřit, zda svému synovi, nebo tomu, co má v žákovské...tak vzniká soudní rozpor, nebo lépe slovo - v tomto případě známka proti slovu. Další den se rozhodne Pepíčkova mamka navštívit sborovnu a na chodbě jako náhodou narazí na učitele, který Pepíčkovi známku napsal - podle popisu, který ji dal, tedy dlouhán se zrzavými vlasy a zelenýma očima.
„Pane učiteli, počkejte...potřebuji s vámi mluvit!" zahuláká skoro přes celou chodbu a nevšimne si Pepíčka schovaného za sloupem.
„Nezlobte se, paní, ale mám teď vyučování...tak jedině o velké přestávce," odpoví uspěchaně a s brašny si vytahuje propisku a kus papíru. „Tady máte," podá ženě papírek a zmizí s úsměvem ve třídě. Matka se nevěřícně kouká na zabouchnuté dveře třídy dobrou půl minutu a až potom si všimne papírku ve své ruce, kde je napsáno:
Velká přestávka probíhá od 9:30 do 10:00, dostavte se prosím nejlépe v tuto hodinu, ne jindy, děkuji.
„Proč ne," pomyslí si, zatímco Pepíček se nenápadně vypaří. Po chvíli si ke své smůle uvědomí, že zmeškala seriál svého oblíbeného pořadu a začíná litovat. Na hodinkách odbila devátá a její oči netrpělivě tikají po chodbách, poté vyhlédne z okna a spatří sáček - nejspíše od svačiny, zapomenutý některým žákem - volně poletující ve vzduchu. Čas najednou začne plynout pomaleji - je to ovšem přesně naopak. Totiž právě se nachází ve svém vnitřním čase, a proto se okolní čas zrychluje a pro ni zpomaluje, však to znáte, říká se mu zákon opaku. A než se naděje zazvoní a doteď prázdná chodba se zaplní hlukem - nadávky starších ročníků, dunivé poskakování žáků prvního stupně a šepot nesmělých dívek. Z toho všeho se snadno zamotá hlava... a ženu, která musí hrát roli matky, zahltí melancholie - zavzpomíná na staré časy a chvíli zapomene, proč přišla, dokud ji nějaký žák uctivě nepozdraví: „Dobrý den, paní, chcete s něčím pomoct?"
„Ne, děkuji," odpoví, ale náhle si to rozmyslí a zvýšeným hlasem se zeptá odcházejícího žáka - vzhledem i chováním připomene chlapce ze staršího ročníku...:
„Totiž nevíte, kde najdu kabinet pana," zamyslí se a podívá se na lístek, ale nikde nezahlédne jméno. Kluk se na ni podívá a z jejího výrazu vyčte, že nemůže přijít učitelovi na jméno a snaží se pomoct:
„A jaké hodiny učí? Nebo, jak vypadá?"
Žena si náhle připadne dost trapně... „Ani si nezjistila, za kým jde,...jak nerozumné." Na tvářích se jí objeví ruměnec a ocitne se v jednom ohni, ohni zvaném Návrat do školních let. Nevydá ze sebe ani hlásku a odejde rychlým krokem ze školy se slibem, že už se nebude míchat do synových záležitostí... Je přece, tak snadné podlehnout roli rodiče a Pepíček si rázem oddechne.

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing