Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: letní, Téma: Rodina

Babička - kouzelnice

Jarka Bernatíková, věk: 60 let

Babičky jsou tu od toho, aby nás milovaly, aby nám rozuměly a také, aby nás rozmazlovaly. Ta moje je navíc i dobrou malířkou - malování na zádíčka, jen se musí ještě zlepšit ve vybarvování a detailech.Já poznám, když má modrý slon rúžový chobot a to je pak oheň na střeše......Mé babičce nechybí vytrvalost, jiskra v oku a chuť pořád se něčemu ode mně přiučovat...

Babička - kouzelnice

Můj příchod na tento svět byl trošku hektický, ale to jen proto, že už jsem uměla všechny druhy plavání v mámině bříšku a lákal mně nový svět, plný zvláštních zvuků, světelných efektů a pohybů. Já se doslova nudila a moc jsem byla zvědavá, jak mně ti dospěláci přijmou. Rozhodla jsem se, že budu akčním dítkem, aby se ti moji blízcí neměli čas nudit a aby mně co nejrychleji naučili, co je potřeba k veselému životu.
Jéj, mně se tady z počátku vůbec nelíbilo, brečela jsem ve všech tóninách a nedala pokoj rodičům, prarodičům, zkrátka všem, co se octli v mé společnosti. Blahořečím vynálezci dudlíku, kterému jsme začali familiárně říkat „dujdák", ten mi poskytl nevídané blaho a nechtěla jsem se s ním vůbec rozloučit.
S babičkou jsem si rozuměla od počátku, zaslechla jsem jednou, jak šeptala mamince: "Ta holčička bude určitě křišťálové dítě!" Sice jsem nepochopila hned, jaké jsou to děti, ale určitě budou oplývat hbitostí, bystrostí, intuicí a vtipem. Taková jsem už od dob, co jsem vyřkla první slovíčka a věty. Ve dvou letech jsem už vedla s dospěláky chytré rozhovory, kterým sice oni asi moc nerozuměli, ale tvářili se, že se „chytají"
S babičkou jsme si složili také naší dujdáčkovou hymnu:" Dujdáci, dujdáci, nemají co na práci, dělaj jenom legraci a pořád dokola." Ta nám vydržela asi 5 generací dudlíků až k tomu poslednímu, který jsem s velikým rozčarováním hodila kačenkám na řece. Asi po pěti minutách jsem chtěla pro něj skočit do vody, že si ještě podujdám, naposledy, ale maminka mně vzala za ruku a vysvětlila, že dárky se zpět nevrací.
Občas mně hlídá babička a podnikáme spolu babské jízdy, jen samy dvě, bez dozoru, jen s plánem cesty vyrážíme za dobrodružstvím. Někdy se i trochu divím, že vždy trefíme domů, protože moje babička je tak trochu popleta a „zbloudilec". Sice se tváří, že ví přesně, kde jsme, ale mně nepřeveze. Poznám ji na očích, že hledá cestu z města, stejně tak jako já. Naštěstí už umí číst a „mobilovat", tak se vždycky nějak vymotáme a s velkou slávou se vracíme domů. Mamka říká, že jsme šikovný holky, když si tak cestovatelsky rozumíme. No, co jí budu vykládat, nakonec, by mohla babí zatrhnout tyhle bezva výlety a já bych se musela doma nudit s omalovánkami.
Babičku mám sice moc ráda, ale maminka je jen jedna. Někdy mi je smutno, a tak říkám babičce: „Babí, vyčaruj mi maminku!" A ona mně pohladí a řekne: Sárinko, zavři očička, a maminka je už tady!" Jelikož má babička stejný hlas, ta iluze, že je mamka už doma, mně uklidní, najdeme si nějakou zábavnou činnost a za chvíli je ta pravá a nevyčarovaná mamka doma. Babička je už zvyklá na to, že jsem rychlonožka a zvídavý jedinec, umí předvídat, co mám za lubem a občas mně i trochu krotit. Miluji její pohádky, představuji si všechna ta dobrodružství, kouzelná a tajemná místa stejně, jako bych tam byla.
Občas chodíme s babičkou i nakupovat a já někdy neodolám a ve vozíčku začnu zpívat, třeba před Vánoci jsem na celý market notovala koledy. Všichni mi tleskali i paní prodavačky. Když jsem chtěla teď v květnu navázat na tradici a spustila v autobusu: Narodil se Kristus pán, babička rychle vybrala jiný repertoár a já tedy cestujícím zpříjemnila jízdu slovenským hitem Čeřešničky, čerešničky, čerešně. Opět aplaus i s panem řidičem. Babička mi někdy říká bedrunčičko, myšičko a králíčku, ale já furt tvrdím, že jsem Sárinka a jsem velká holka. Od 3 let znám nejen své jméno, ale i celou adresu, včetně směrovačky, umím počítat do dvacíti a poznám všechny děti i paní učitelky ze současné i z minulé školky.
Moje babička Jaruška se nedávno stala i mou kmotrou u křtu. Děvčata doma chtěla, ať si tuhle slávu vychutnáme všichni a ať si z ní také něco pamatuji. Babí se mnou křest trénovala i doma, protože mně zná, že bych mohla všechny nemile překvapit nějakým nevhodným vtípkem apod.To Vám byla krása, obřad byl spojený i s písničkami, sešla se rodina, byla jsem za hvězdu, natáčeli mně i fotili. Já tušila, že někde pod taškami je také připraven jeden z dárků, bílá princezna s křídly Celestii od strýce Lukáše. Ta mi byla přislíbena, když budu hodná. Opravdu jsem si jí zasloužila, stejně tak další krásné dárky od mých blízkých. Byl to nádherný den, přišel i kamarád Teošek s rodiči a já se cítila jako v ráji.
Svou babičku vůbec nešetřím, chci, aby byla fit a hbitá jako srnka. Denně trénuji její postřeh i pevnost nervů. Nikdy neví, kdy se jí to bude hodit. Trpělivost si už natrénovala, protože, když jsem jí onehdy řekla ve vlaku, že má gumová prsa, jen se pousmála a vysvětlila mně i zírajícím cestujícím, že to pruží molitan v podprsence. Já přidala bonus, že tedy gumová prsa má i maminka a že je jednou budu mít taky. Babí miluje moje vypečené hry, v tento čas jim vévodí ty s koníčky, poníky. Já si vyberu ty největší a nejbarevnější a babičce „natlačím" nejmenšího koníčka bez hřívy a ocasu, kterému říkáme Prťavka. A když přidám s úsměvem:" To je babičko, Tvoje Prťavka, ona tě miluje", tak není co řešit. Prťavky se ta ubohá žena do večera nezbaví. Když jí řeknu „:Babí, pojď, budeme si povídat, odkládá křížovku, knihu i brýle. Už ví, že to bude na dlouho a že jí bude dovoleno setrvat v dětském světě kouzel a čar až si já, všetečka, naleznu zase jinou zábavu....
Přeji mé kouzelnici Jarušce, ať spolu zažijeme ještě mnohá dobrodružství, ať si ten můj čas dětství dokonale užijeme. Rostu totiž jako z vody, zájmy se sice mění, ale babičku stejně vtáhnu i do těch budoucích určitě ještě „vypečenějších her"...


Sárinka


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing