Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Muži

HOLČIČÍ

Jana Doležalová, věk: 33 let

Krátká rekapitulace mého pozitivního vztahu k opačnému pohlaví a určitá oslava toho našeho holčičího údělu.

Když jsem byla malá holka, chtěla jsem být kluk.
S kluky jsem si hrála a bavila se, akorát se mi nelíbilo, že jen oni mohli mít rybičku a že s prakem to uměli lépe. Nicméně jsem jim s nadšením ukazovala své jizvy po pádech ze
stromů a neohroženě se s nimi vydávala za nejrůznějšími dobrodružstvími. Tehdy jsem s nimi kámošila.
V dospívání mi přišlo strašně nespravedlivé, že kluci nemusí mít „své dny“, nemusí trpět při porodu a vůbec si jen užívají. Nedělají si starosti s fyzickým vzhledem a často ani nemusí pomáhat v domácnosti. Jejich řeči mi zněly jako přihlouplé, infantilní a naprosto otravné. Téměř z každého pozvání na samolepky se vyklubalo vyznání lásky. Přestala jsem s nimi kámošit.
Když jsem se jako dívka, která si připadá dospělá, ke klukům vrátila, nebrala jsem je už jako kámoše. Začala jsem lépe poznávat samu sebe a k tomu se mi hodili i oni. Všímala jsem si, co na mě oceňují, abych to mohla oceňovat i já. Tehdy jsem na kluky zkoušela svou čerstvě nabytou ženskou moc, vodila je za nos, zamilovávala se do nich a trochu jimi pohrdala.
Jakmile jsem dospěla doopravdy, pochopila jsem, že život kluků není zas tak jednoduchý a bezstarostný, jak se mi dříve zdálo. S některými z někdejších kámošů se vztah prohloubil ve skutečné přátelství a ze společných rozhovorů jsem se dozvěděla víc, než bych čekala. S každým novým přítelem, jsem přicházela na nové klučičí trable, ať už pramenily z komplikovaného vztahu s otcem či z nízkého sebevědomí. V té době jsem kluky milovala i litovala a jejich problémům jsem zcela propadla.
Po prvním rozchodu jsem se cítila naprosto ztracená, po druhém zmatená a po třetím jsem se konečně naučila, že ve vztahu musím pečovat také sama o sebe a nechávat si prostor pro vlastní plány a sny. Následovně jsem si uvědomila, že nejen ženy jsou vystavovány společenským tlakům, a oddechla jsem si, že některé odpovědnosti nespadají na mou holčičí hlavu. Našla jsem
partnera, kterého si můžu vážit a který si váží mě. A když přišla na svět naše dcera, utvrdila jsem se v pocitu, který se ve mně v průběhu předešlých let postupně rodil. Všechna ta holčičí trápení, všechny pubertální frustrace, všechny probrečené noci stály zato.
Stojí zato být holka.
Když si moje dnes čtyřletá dcera stěžuje, že nechce být holčička, ale kluk, musím se usmívat. Vím, že ji toho čeká hodně – a mě s ní. Nedávno si zkusila sama ostříhat ofinu. Nejdřív brečela kvůli zubu ve vlasech a hned nato kvůli zkrácené ofince, kterou jsem musela spravit. Zatímco plakala do zrcátka, uvědomila jsem si, že se z ní stává skutečná slečna. Ačkoli jí to ještě nedochází, já už se připravuji na další a další pláče kvůli vzhledu a nespokojenosti sama se sebou. Je mi jasné, že i ji bude trápit zdánlivá pohlavní nespravedlnost a že jednou ji kluci, ačkoli prozatím si hraje ve školce nejvíc s nimi, budou přivádět k šílenství. Bude nesnášet svůj odraz v zrcadle a nebude chápat, z jakých hrozných důvodů jsme jí dali právě tohle jméno.
Samozřejmě si o ni budu dělat starosti a budu se jí snažit co nejlépe pomoci, ale stejnětak vím, že úplně všeho ošklivého jí neušetřím, že jistými situacemi si bude muset projít sama a určité pocity bude muset prožít tak jako tak. To je ale dobře, říkám si. Díky tomu postupně pozná sama sebe a jednou zjistí, že se narodila správně a že by to neměnila.
Od kluků se naučí strašně moc, ale nakonec bude ráda, že je holka.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing