Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2018, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Vánoce naruby aneb rodinka za všechny prachy

Lenka Staníčková, věk: 27 let

O Vánocích a o tom jak probíhají šílené návštěvy příbuzných. O cestování ve vlaku Českých drah, který zrovna nefunguje jak má. O tom, že každý jsme nějací řidiči a občas se něco nepovede podle našich představ.

Vánoce naruby aneb rodinka za všechny prachy
Každý se těší na Vánoční atmosféru, setkání s rodinou, sledování pohádek v televizi, štědrovečerní večeři a to nejdůležitější na dárky. Nevím proč, ale já to mám úplně jinak. Štědrý den proběhl v poklidu a míru a následovaly „povinné" návštěvy příbuzenstva. Vzhledem k tomu, že babičky a tetičky bydlí na druhé straně České Republiky, využili jsme s bratrem služeb českých drah a jeli Pendolinem. Dle předchozích zkušeností z předchozích let, jsme byli vždy spokojeni. Bohužel tentokrát jsme nebyli. Nemohli jsme se přihlásit na palubní portál cdwifi.cz a když už se povedlo, nešlo nám objednat jídlo na místo. Ok, nevadí, nejsme lenoši a došli jsme si objednat jídlo do jídelního vozu, který byl samozřejmě na druhém konci vlaku. Fronta v jídelním voze se táhla přes celý vagón. Nevadí, počkáme si. Jakmile máme v ruce naše objednané jídlo, nemáme si v jídelním voze kam sednout a proto s plnýma rukama absolvujeme zpáteční cestu k našim místům. O tom, že nefunguje objednávkový systém a palubní portál nás informují rozhlasem 10 minut před cílem. To brzo.
Na nádraží nás již netrpělivě čekal táta a odvezl nás na společný oběd k babičce. Babička nám připravila výborný oběd - svíčkovou z králíka s houskovým knedlíkem. Po obědě byl konečně čas si popovídat a říct si novinky, které se nám za celý rok udály. Bratránek čerstvě vystudovaný policista nedávno přišel o řidičský průkaz. Za rychlost. Předtím stačil ve službě zlikvidovat 3 policejní vozidla. Šikulka. Naproti tomu děda se před 5 lety nechal vybodovat (jezdil bez pásu, za jízdy telefonoval, pár projetých křižovatek na červenou), ale z vesela si jezdí dál. Prý už mu nemůžou nic vzít a má přece vnuka u policie. Na otázku, proč ho nevozí babička, která má řidičák, odpoví, že na to nemá nervy ani on ani ona. Táta mi pošeptá, že je to tak možná lepší, babička si totiž myslí, že má na všech křižovatkách přednost.
Další den nás čeká návštěva druhé babičky a dědečka. Vzhledem k tomu, že měli nedávno autonehodu a zrušili auto, odváží nás opět táta. Chytili totiž hledaného feťáka a zloděje, který ujížděl policii neboli jeli na páteční nákup a ujíždějící pachatel do nich při zběsilé jízdě najel. Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo, pouze auto jelo rovnou do šrotu. Babička nám připravila výborný oběd - svíčkovou s houskovým knedlíkem. Je vidět, že se babičky domluvily. Po náročném těžkém obědě se rozhodneme jít na krátkou procházku a kocháme se zimní krajinou. Odpoledne jdeme navštívit nedaleko bydlící tetu, která nás zve na kávu. Při příchodu do domu nás zdraví Elinka „Ahoooj". Elinka je papoušek, velký papoušek. Několikrát mi prolítne nad hlavou a z mých pracně učesaných vlasů mám novou „foukanou". Při každém přeletu ještě navíc zavírám oči a čekám, kdy přilítne bílá pohroma. Během popíjení kávy se přiřítí sestřenka s celou rodinkou na pozdní oběd. Teta nalévá polévku. Bratránek prohlásí, že nechce, když ví co v ní je. Všichni u stolu ztuhnou a podívají se na létající Elinku.

 

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing