Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2018, Kolo: letní, Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

Sárinka
Asi byste mysleli, že se jedná o dívenku tohoto jména? Ale omyl, je to pes - jorkšírka. A majitelka je velmi milá, starší, paní, která si s ní odžívá rodičovský vztah. Tak obětavé chování a milý, mateřský vztah se u člověka ke psu se hned tak nevidí. Pánička je velmi starostlivá a většinu hovoru směřuje na péči o tuto čubičku.
Tak , jako jsou lidé různí, tak je to i s majiteli psů. Znala jsem páníčka, majitele amerického staforda a to byl „ostrý hoch. Jednání tvrdé až agresivní měl tento muž. Viděla jsem ho, jak odepnul kožený pásek a tím mlátil, hlava nehlava toho psa a jen proto, že měl špatnou náladu. Tedy onen muž. Pes viděl vyhrabávání jámy, před sázením keře a tak chtěl pomoci, také vyhrabával, asi s tím, že to má a může také dělat, tedy pomáhat. Ale ten pak dostal! Tak takový člověk by tu „němou tvář" neměl mít, no řekněte? Nezaslouží si ji.
Existují lidé v důchodu, co si hlídáním pejsků přivydělávají k důchodu. Několik takových paní bydlí v našem domě. A to je vidíte každou chvíli s jiným pejskem. Důchody jsou nízké a sliby nás neuživí a tak si to tyto paní takto vyřešili.
Lze zažít i to, kdy je pejsek přednější před člověkem a to je zrovna v naší rodině. Je to dceřiný roční jorkšír. Na mne je dcera dost nepříjemná, ale pejsek je její všechno. Mně často nadává, kritizuje, nic nedělám dobře a to ten pejsek nemá, ten je jenom na mazlení. Kdyby se mně něco stalo, tak je to moje chyba, ale rozmazlený pejsek může všechno, zkrátka je jen na mazlení. A běda, kdyby se jemu něco stalo, to si neumím představit, co by bylo. Tak to si myslím, že by to zase tak daleko nemělo dojít. Člověk je člověk a pes je pes. A žárlete na psa! Já vím, je to „němá tvář", jak se říká a stále milý a úsměvný je, to je pravda, ale v tom složitém a náročném světě se stále usmívejte? Vždyť by to ani nebylo normální, ale hezké by to bylo. Někdy je to těžké se usmívat a být milý, když se k vám někdo nechová zrovna nejlépe.
To jsem se ještě nezmínila, že Sárinka je nejen jorkšírka té milé paní, ale i současně moje mladší vnučka. Takže jsou jmenovkyně, moje vnučka a pejsek jorkšírka.
Bydlím blízko lesa a páníčků s pejsky tu bývá skutečně hodně. Bez štěkotu a hovoru o psech si to tu ani nedovedu představit. Jsem zvědavá, až se vrátí vnuk z Ukrajiny, kam jel letos o prázdninách s kamarády, jestli je tam těch čtyřnohých také tolik? Myslím si, že jsme v tomto směru „velmoc". Ještě že se nabádá k čistotě ve městě. Jak se to dodržuje je jiná věc. Jak kdy.
Jak je to v Bulharsku, kde byl vloni o prázdninách s kamarády můj vnuk, vysokoškolák, ani nevím? Ale asi něco podobného, jako u nás. Byl tam také s kamarády, stejně jako letos. Když se vrátil, tak měl jen jedny trenýrky, co měl na sobě. O všechno ostatní přišel, včetně drahého vypůjčeného fotoaparátu. A to jen zaparkoval na náměstí v Sofii, kde byla policie. Rok předtím dopadl ještě hůř. Celá parta byla v Rumunsku To přijeli kluci zmlácení od nějakých chuligánů, když přespávali v parku na lavičkách. A jeden musel vyhledat lékařskou pomoc. Není cestování jako cestování! To jejich je dobrodružné. S Realitními kancelářemi je cestování dražší, ale snad bezpečnější a nemusíme se o nic starat a tak ostatní členové rodiny jej využíváme. Dokonce někam i s pejskem. Letošní dovolená v soukromí v Chorvatsku, na ostrově a s celou partou to dcera s vnučkou neměli tak drahé a přesto byli moc spokojené. Odpočinuli si oni a já bez nich také tím, že tam byli delší dobu.
Já jsem se letos podívala do Itálie - Misano Adriatico a na podzim se ještě doletím podívat na „mrtvé moře" ve Španělsku, kde si poléčím klouby bahnem. Snila jsem o tom několik let. Ač to není zrovna levná dovolená, ale věk je věk a já už nejsem zrovna mladice. Mám ráda pohodu a klid a tak nějaké rodinné dovolené zrovna pro mne nejsou. Mám svou rodinu ráda, ale také si od ní ráda odpočinu. Na dovolené se ráda pobavím zase s jinými lidmi.
A pak s rodinou jsem po zbylý celý rok. Tak si rodinných účastníků užiji až, až.

 

 

 

 

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing