Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2018, Kolo: letní, Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

Sárinka
Asi byste mysleli, že se jedná o dívenku tohoto jména? Ale omyl, je to pes - jorkšírka. A majitelka je velmi milá, starší, paní, která si s ní odžívá rodičovský vztah. Tak obětavé chování a milý, mateřský vztah se u člověka ke psu se hned tak nevidí. Pánička je velmi starostlivá a většinu hovoru směřuje na péči o tuto čubičku.
Tak , jako jsou lidé různí, tak je to i s majiteli psů. Znala jsem páníčka, majitele amerického staforda a to byl „ostrý hoch. Jednání tvrdé až agresivní měl tento muž. Viděla jsem ho, jak odepnul kožený pásek a tím mlátil, hlava nehlava toho psa a jen proto, že měl špatnou náladu. Tedy onen muž. Pes viděl vyhrabávání jámy, před sázením keře a tak chtěl pomoci, také vyhrabával, asi s tím, že to má a může také dělat, tedy pomáhat. Ale ten pak dostal! Tak takový člověk by tu „němou tvář" neměl mít, no řekněte? Nezaslouží si ji.
Existují lidé v důchodu, co si hlídáním pejsků přivydělávají k důchodu. Několik takových paní bydlí v našem domě. A to je vidíte každou chvíli s jiným pejskem. Důchody jsou nízké a sliby nás neuživí a tak si to tyto paní takto vyřešili.
Lze zažít i to, kdy je pejsek přednější před člověkem a to je zrovna v naší rodině. Je to dceřiný roční jorkšír. Na mne je dcera dost nepříjemná, ale pejsek je její všechno. Mně často nadává, kritizuje, nic nedělám dobře a to ten pejsek nemá, ten je jenom na mazlení. Kdyby se mně něco stalo, tak je to moje chyba, ale rozmazlený pejsek může všechno, zkrátka je jen na mazlení. A běda, kdyby se jemu něco stalo, to si neumím představit, co by bylo. Tak to si myslím, že by to zase tak daleko nemělo dojít. Člověk je člověk a pes je pes. A žárlete na psa! Já vím, je to „němá tvář", jak se říká a stále milý a úsměvný je, to je pravda, ale v tom složitém a náročném světě se stále usmívejte? Vždyť by to ani nebylo normální, ale hezké by to bylo. Někdy je to těžké se usmívat a být milý, když se k vám někdo nechová zrovna nejlépe.
To jsem se ještě nezmínila, že Sárinka je nejen jorkšírka té milé paní, ale i současně moje mladší vnučka. Takže jsou jmenovkyně, moje vnučka a pejsek jorkšírka.
Bydlím blízko lesa a páníčků s pejsky tu bývá skutečně hodně. Bez štěkotu a hovoru o psech si to tu ani nedovedu představit. Jsem zvědavá, až se vrátí vnuk z Ukrajiny, kam jel letos o prázdninách s kamarády, jestli je tam těch čtyřnohých také tolik? Myslím si, že jsme v tomto směru „velmoc". Ještě že se nabádá k čistotě ve městě. Jak se to dodržuje je jiná věc. Jak kdy.
Jak je to v Bulharsku, kde byl vloni o prázdninách s kamarády můj vnuk, vysokoškolák, ani nevím? Ale asi něco podobného, jako u nás. Byl tam také s kamarády, stejně jako letos. Když se vrátil, tak měl jen jedny trenýrky, co měl na sobě. O všechno ostatní přišel, včetně drahého vypůjčeného fotoaparátu. A to jen zaparkoval na náměstí v Sofii, kde byla policie. Rok předtím dopadl ještě hůř. Celá parta byla v Rumunsku To přijeli kluci zmlácení od nějakých chuligánů, když přespávali v parku na lavičkách. A jeden musel vyhledat lékařskou pomoc. Není cestování jako cestování! To jejich je dobrodružné. S Realitními kancelářemi je cestování dražší, ale snad bezpečnější a nemusíme se o nic starat a tak ostatní členové rodiny jej využíváme. Dokonce někam i s pejskem. Letošní dovolená v soukromí v Chorvatsku, na ostrově a s celou partou to dcera s vnučkou neměli tak drahé a přesto byli moc spokojené. Odpočinuli si oni a já bez nich také tím, že tam byli delší dobu.
Já jsem se letos podívala do Itálie - Misano Adriatico a na podzim se ještě doletím podívat na „mrtvé moře" ve Španělsku, kde si poléčím klouby bahnem. Snila jsem o tom několik let. Ač to není zrovna levná dovolená, ale věk je věk a já už nejsem zrovna mladice. Mám ráda pohodu a klid a tak nějaké rodinné dovolené zrovna pro mne nejsou. Mám svou rodinu ráda, ale také si od ní ráda odpočinu. Na dovolené se ráda pobavím zase s jinými lidmi.
A pak s rodinou jsem po zbylý celý rok. Tak si rodinných účastníků užiji až, až.

 

 

 

 

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing