Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Matky

JanaDukić, věk: 35 let

Supermatky, biomatky, businessmatky ... Všem matkám bez rozdílu rasy a věku, protože není matka, jako matka. A jaká matka jsi Ty?


Začínám být alergická na supermatky. Jsou, na rozdíl ode mě, vždy připraveny na každou, i tu nejvíc nenadálou situaci, která se s dítětem může udát. Vyznačují se tím, že mateřství naprosto propadly a dítě je pro ně jediným středobodem vesmíru. Ony samy, jejich vlastní životy a životy jejich bezdětných (teď už bývalých) kamarádek, zmizely kdesi v propadlišti dějin. Na pořadu jejich dne se nachází pouze dítě, jeho sezení, jeho lezení, jeho chození, jeho spaní, jeho nespaní, jeho pláč, jeho smích, jeho nemoci, jeho zdraví, jeho krmení, jeho prdění, jeho kakání a jeho čůrání. Mají, na rozdíl ode mě, v tašce od kočáru absolutní pořádek a tašku mají vždy vypranou a možná i vydezinfikovanou. Nechávají děti přirozeně se vyvíjet. To v praxi znamená, že nikdy, ale NIKDY, dítě neposazují, dokud si nesedne samo (a to i kdyby v hluboké korbě kočáru v leže řvalo na celé kolo a to evidentně proto, že nic nevidí), nikdy, ale NIKDY, by dítě nedaly do chodítka (aby ho jen tak zabavily), nikdy, ale NIKDY, nenechávají dítě dívat se na televizi (i když venku celý den prší a s dítětem je doma už k nevydržení) a nikdy, ale NIKDY, je nemůže nic rozhodit, protože supermatky mají superschopnosti a superděti.

Začínám být alergická na psychomatky. Jsou, na rozdíl ode mě, ze všeho vycukané a na zhroucení. Jejich dítě nejmíň spí, nejvíc pláče, nejhůř pije, roste buď moc, nebo málo, pokud trpí na zaražené prdy, jsou to ty nejzaraženější - obvykle zaražené až minimálně v plicích - pokud mu rostou zuby, tak to má ten nejhorší možný průběh a vůbec všechny momenty, které s dítětem mohou nastat, se odehrávají v těch nejčernějších barvách. Tyto matky, bledobílé v obličeji, většinou váží 40 kg i s kočárem a když je potkáte, máte sto chutí volat buď záchranku, nebo Kroměříž. Doma zásadně nic nestíhají, protože právě to jejich dítě vyžaduje tolik pozornosti, kolik žádné jiné dítě na celém širém světě. Vlasy si myjí jednou za týden, protože častěji to nestíhají a trpí samomluvou. Jsou ze všeho na nervy a ve všem vidí problém. Mít dítě je pro ně naprosto zničující.

Začínám být alergická na biomatky. Mají, na rozdíl ode mě, denně navařeno a to výhradně z biopotravin. Jídelníček jejich dětí je tak pestrý, že do slova a do písmene hraje všemi barvami. Biomatky jsou báječné kuchařky a recepty si mezi sebou předávají. Zabývají se zdravou výživou a čtou etikety na všech výrobcích. Z obyčejného, jen si skočím do obchodu, se rázem stává celodenní výlet, protože přečíst ty etikety, to dá vážně fušku. Jejich děti neochutnají guláš řádně okořeněný, nebo kuře na paprice ve 12 měsících. Nejsem si vůbec jistá, jestli je vůbec kdy ochutnají. Do minimálně dvou let jsou kojeny a potom se stravují zásadně zdravě a pouze biopotravinami. Jejich děti nikdy nemají v kočárku rozdrobený rohlík, protože jednoduše rohlíky nejí. Pokud pečivo, tak jedině z domácí pekárny. V taškách od kočárku nemají kusy sušenek, rozsypané piškoty, šmouhy od pribiňáku, protože své děti těmito "jedy" nekrmí. Mají tam krabičky a v nich nakrájená biojablíčka, domácí špaldové sušenky a ve skleničce jáhlovou kaši oslazenou agávovým sirupem (nic proti těmto pochutinám, ale čeho je moc, toho je příliš, že ). Na nás, matky, které své děti občas krmíme i tkzv. mimihotovkami (hotová jídla ve skleničce) se dívají hodně výmluvně a skrz prsty. Biomatky se zásadně nelíčí a vypadají co možná nejpřirozeněji. Používají pouze čistě přírodní kosmetiku, pokud vůbec nějakou. Na nohou nosí typické sandály (stejné pro muže i ženy), určené pro volnočasové aktivity a do terénu. Možná, že děti vedou k vegetariánství, či veganství. Kdo ví, biomatky jsou totiž velmi nečitelné.

Začínám být alergická na businessmatky. Jsou, na rozdíl ode mě, neustále v domnělém pracovním zápřahu. Píšu domnělém, neboť zmíněné dámy si zatím nestačily povšimnout, že se nacházejí na mateřské dovolené. Většinu svého dne visí na iphonu, imacu, či ipadu a dítěte si téměř nevšímají. Nechávají ho růst, jak dříví v lese, nevštěpují mu žádná pravidla, ani hodnoty a jsou na to hrdé. Razí heslo, že dítě se musí se vším poprat samo, s nimi se život taky nemazlil, tak co?!? Dítě nemá žádný režim, vše se řídí dle vytíženosti businessmatek. Když dítě neutišitelně pláče, jsou schopny umlčet ho všemi prostředky, jen aby mohly dokončit telefonní hovor s obchodním partnerem z Malajsie, nebo z Kotěhůlek. Mají ten nejdražší kočár a v luxusní tašce obrovský diář. Furt něco vyřizují a zařizují a snaží se být stále v obraze, i když ve firmě se s nimi momentálně nepočítá. Až si toho jednoho dne všimnou a u každé tento den dřív, nebo později nastane, skončí na drogách, práškách a alkoholu a později možná i v léčebně, či blázinci.

Mám ráda prostě a jenom matky.

Matky, co nejsou  neomylné. Matky, co občas vaří, ale občas taky ne, co někdy jí zdravě a někdy prasí a jejich děti s nimi. Matky, co dětem vrazí do ruky rohlík, jenom ať je klid. Matky, co dětem pustí pohádku, aby měly chvilku pro sebe. Matky, co dítě vrazí do chodítka, jen ať nějak dítě zabaví a sobě uleví. Matky, co když se spolu sejdou, tak nemluví jen o dětech. Matky, co otevřeně přiznají, že to dítě je poděs a že toho mají někdy taky plné zuby. Matky, co si klidně dají dvě deci, zatímco si dítě na písku občas hraje a občas se jím krmí.  Matky, co mají v tašce od kočáru sice bordel, ale zas mají naději, že tam někde bude zapadlá cigareta (k té dvoudecce ;-)).

Mám ráda, nás matky, co i přesto, že své dítě milujeme víc, než svůj život, nezapomínáme mít rady samy sebe :)

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing