Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2018, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Vánoce

Vendula Urabetzová, věk: 23 let

Vánoce v každé české domácnosti. Kam se vytratilo pravé kouzlo Vánoc? Za čím se vlastně všichni honíme?

Vánoční svátky
Současné Vánoce by se daly popsat několika slovy. Stres,uklízení,nakupování,pečení,přejídání a sledování ohraných pohádek v televizi.
Vše začíná uklízením. Hospodyňky a hospodyně začínají každoroční "vánoční maraton" mytím oken,žehlením,praním,malováním,vysáváním,leštěním a předhánějí se,která bude mít hezčí a nablýskanější domácnost. Z uklízení,které zpravidla začíná již týdny před Vánocemi přecházejí k pečení. Rodina pak dlouhou dobu bivakuje mezi plechy,zamaštěnými kuchařkami,obaly od cukrů,másla,medu a ořechů. Odměnou jim za to je ta opojná vůně perníčků a lineckého. Jen co s bouchnutím posledních zátek od šampusů na Silvestra vyprchá veškerá vánoční atmosféra,dotyční se nastačí divit,kolik to ta váha zase ukazuje. To potom telefony ve fitcentrech nepřestávají zvonit a dveře v posilovnách se netrhnou.
Ale teprve pár dnů před Štědrým dnem začíná to "pravé šílenství". Lidé využívají všemožných akcí a nabídek v super a hyper marketech a horečnatě se snaží ukořistit vše,co se jim zdá potřebné pro vykouzlení pravé vánoční atmosféry. Vytrvale stojí ve frontách a mačkají se s nákupními vozíky u pokladen. Z ochodů odjíždějí obtěžkáni nákupy v přeplněných autech. Nedej Bože,když nějaký ten sortiment není zrovna na skladě.
Potom se domácnost dělí na tábory tvořící děti, maminky a tatínky. Děti tvoří skupinku,která s ohromnou netrpělivosti čeká na příchod Ježíška a každým dnem jsou nedočkavější a nedočkavější,jestli jim Ježíšek přinese přesně tu panenku nebo autodráhu,kterou nakreslily do dopisu adresovaný Ježíškovi (děti ovšem netuší,že když tatínek bral dopisy z parapetu a hrál si na Ježíška,uklouzl na zledovatělém povrchu balkonu a málem skončil rozplácnutý na chodníku). Maminky tráví většinu Štědrého dne v kuchyni a trápí hladomorem celou rodinu ve snaze,že uvidí Zlaté prasátko nebo chystají Štědrovečerní tabuli a soutěží s ostatními sokyněmi,která bude mít letos "vánočnější" dům. Tatínci mají za úkol ozdobit Vánoční stromeček a přinést kapra a jmelí,pod kterým se lačně líbá s maminkou. Většinou to ale dopadá tak,že kapr je vypuštěn do vody ("vždyť jsou to svátky klidu a míru" vymlouvají se tatínci,kteří nemůžou vidět krev). Úkol tatínků je tedy velmi jednoduchý. Poslouchat přímé rozkazy maminek.
Úderem šesté hodiny večerní,kdy už všichni napolo umírají hlady, zasedá rodina ke Štědrovečerní tabuli. Nikdo nesmí odejít od stolu,dokud všichni nedojí,pod každým talířem je hrách a šupina,je sudý počet strávníků. Všechno podle prastarých zvyklostí.
Až všichni dojedí,tatínek v předsíni zacinká zvonečkem a nedočkavé děti se ženou ke stromečku. Oči jim svítí napětím a radostí když na ně zpod balícího papíru vykoukne vytoužená hračka. Maminky dostávají oblíbený parfém a tatínci sadu kuchyňských nožů. Všichni jsou spokojení a odchází navštěvovat své příbuzné,kde se chlubí svými dárky a vzájemně ochutnávají cukroví. V duchu si každý oddychne,že už to má za sebou. Tak zase za rok,Vánoce!

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing