Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: letní, Téma: Rodina

Maminčin školní rok

Jitka Vavrušová, věk: 36 let

Kterou větu neslyší maminky z úst svých školáků rády? Proč se občas do žákovských knížek vloudí pětky? A kdo za známky vlastně může? To se dočtete v následujícím fejetonu…

 

Všichni rodiče školáků tak nějak podvědomě tuší a mnohdy už moc dobře ze zkušenosti ví, že otázku „Co bylo dnes ve škole?" potomci nesnáší, ba téměř nenávidí a občas je zmíněná věta doslova vytáčí. Zřejmě těchto pár slov pronášených v několika generacích způsobilo u dětí jisté genetické mutace a tak dnes u některých z nich spouští různé typy negativních reakcí od apatie, ke zvýšenému hlasu, přes nervové tiky až k výbuchům nepochopitelného vzteku. Avšak dodnes na tuto po celý školákův rok automaticky pokládanou otázku při jeho návratu domů existuje jediná odpověď a ta zní „Nic".
Na základě tohoto faktu jsme se nedávno s maminkami školáků bavily na téma věty, kterou z pusinek našich potomků naopak nerady slyšíme my. A jednotně jsme se shodly, že s blížícími se školními dny se stále víc a víc ozývá: „Kams mě dala? Kam se ztratilo? Proč jsi vyhodila? Mami, kde mám?", a podobné další a další varianty dotazů, ve kterých děti něco hledají a zřejmě tajně doufají, že se z jejich matek pod tíhou těchto dotazů stávají vševědoucí bytosti.
Jako matky jsme si všimly zvláštního jevu. Poslední červnový den děti přinesou domů vysvědčení a spolu s ním potom odloží školní nezbytnosti, kam se dá. A milá škola upadne hluboko v zapomnění. Úderem prvního září, kdy již hmatatelně škola volá, najednou nastává panika. Školáci začínají hromadit školní potřeby a svoje maminky by v tu chvíli nejraději viděli v rolích zaměstnankyň oddělení Nálezů a ztrát. Jistě mi dáte za pravdu, že kam si kdo co odloží, ať si také hledá.
Ono, nakonec nás to stejně dostihne a budeme muset trochu přiložit ruku k dílu, neboli k hledání, nicméně děti nejprve nechávám, jak se říká vykoupat. Pěkně ať si v tom svém nepořádku hledají samy. Celé prázdniny je neprudím tím, že bych byť jen nahlížela do jejich pokojů a ony najednou zapomenou a chtějí, abych tam vstoupila dobrovolně a něco jim pomohla hledat? Ale, ale! Takovou sílu že by mělo zářijové datum?
Prvního září, den, kdy děti nechávají dobrovolně vstupovat rodiče do svých doupat, v nichž vévodí seznamu zakázaných slov jakékoliv označení pro pořádek!
V naší rodině mě ale podobné situace provází i po celý školní rok.
Například jednou se náš druhák vrátil ze školy a ve dveřích hned na uvítanou začal natahovat. Já se ptám: „ Proč pláčeš, co se stalo?" A z uplakánka byl rázem drzoun: „ Mami, tys mně ztratila pracovní list a já kvůli tobě zítra dostanu pětku." Hm, a teď, babo raď. Samozřejmě, že jsem list neztratila já, ale jak se mám zachovat, když si to ta potvůrka uvědomuje a informuje mě zavčas?
Zvolím možnost pomoci. To, co by bylo nemyslitelné za doby, kdy byli školou povinní jejich rodiče, dnes nečiní žádný problém. Stačí zvednout telefon a za pár minut můžeme mít kopii ztraceného listu na stole. S úsměvem si představím, jak by to asi vypadalo, když jsem byla malá.
Telefon mělo v ulici pár vyvolených a poměrně často se telefonovalo těmto telefonním „kingům" z budky na rohu ulice nebo z pošty. Ale zpět do současnosti.
Dnes. Akce kulový blesk. V jedné ruce mobilní telefon, druhá připravuje odpolední svačinku. Hovor, maminka spolužáka je právě na cestě z práce, proto zapojuje do bojového úkolu dalšího člena rodiny a pověří ho doručením požadovaného papíru. Ten potom stačí jen doma okopírovat a zadaný úkol může dítko splnit v termínu. Hurá! Dostane(me) jedničku!
„ Jirko, zase mám pětku, mamka mně zapomněla dát sešit do aktovky," cituji, co jsem náhodou odposlechla z rozpravy klubka dítek stojících před školou...
A tak si sama pro sebe říkám, co asi letos zase všechno zapomenu a ztratím. A také jsem zvědavá, kolik letos dostanu pětek, protože ty se do žákovských knížek přece píšou za ztráty a zapomínání maminek.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing