Home Fejetony
2020
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2020
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2020
Archív fejetonů
2013 - 2020

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: jarní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Ukradli mně dupačky!

Slávka Frančíková, věk: 37 let

Tak už patřím také mezi ty zoufalce, kteří byli okradeni! Ve srovnání se zážitky s vyšetřováním jsou ukradené dupačky, plenky, peněženka, karta, klíče jen pouhou banalitou!


Tak už jsem také na seznamu sklíčených, kteří byli okradeni. Pokud očekáváte, že se tomu tak stalo někde v temném zákoutí městské části, do níž se neodváží vjet ani policejní hlídka za bílého dne nebo v nějaké pofiderní krčmě plné socek, vyvedu vás z omylu. Stalo se to v centru jedné krajské metropole, v ulici s významnými státními institucemi a jednou stanicí městských strážníků. Jaký paradox. No, ne nadarmo se říká „pod svící největší tma." A tak jsem si ověřila toto prastaré pravidlo sama na vlastní kůži.
Se svoji tříměsíční dcerkou jsem vyrazila na nákup nových židlí. Autem pochopitelně. Jak bych mohla zvládnout tlačit kočárek s děckem a ještě nést nové sezení do kuchyně přes celé město? I majitel obchodu s nábytkem měl v hlavě Filipa, když si svou provozovnu zřídil na tomto naprosto bezpečném místě garantující ochranu dvacet čtyři hodin denně. Za rokem služebna, naproti hned soud. Případného zloděje pěkně polapit a ihned přepravit k soudci setnout hlavičku. Jak důvtipné! Uklidněná zdejším prostředím a jistotou spolehlivého parkování jsem svůj automobil postavila téměř pod okna ochránců veřejného pořádku.
Aktivní matky jistě nepřekvapí, jakou výbavu musíte neustále sebou vozit a mít po ruce, když máte nemluvně. Plenky, dupačky, košilku, láhev s čajem, odsávačku, čepičku, chrastítko... takovou mobilní skříňku s ošacením, bez které nelze na cestách existovat.
Věčně uspěchaná a v jednom kuse nestíhající matka, co úplně zapomněla, že pod všemi těmi dětskými potřebami leží ukrytá kabelka s doklady, penězi, očkovacím průkazem, platebními kartami, klíči od domu... no prostě se vším! To mně došlo, až když jsem se chystala zaplatit. Neměla jsem čím. Jasně. Taška zůstala v autě. Prodavače to ani nepřekvapilo. Pravděpodobně jsou na tom všechny matky úplně stejně. Běžela jsem tedy zpátky. Udýchaná, ale spokojená, že mám přesně ten typ židle a barvu, kterou jsem potřebovala, odemykám auto a .... Klíč už ani nebyl třeba. Dveře byly bez skla. To se v maličkatých částečkách sypalo všude okolo. Sedadlo spolujezdce obsazené vším tím kojeneckým harampádím, které je nezbytnou výbavou ženy na mateřské, se stalo lákavou pochoutkou pro kolej jdoucího zloděje. Pár drobných jistě utrží, když je prodá někde v sekáči. Sedadlo, které já vyklízím půl hodiny, někdo jiný zvládl vyčistit během pár vteřin. Nezůstaly tam ani ty jednorázové plenky. Chtěla bych poznat toho odvážlivce, který si troufl vyloupit auto pod okny ochranitelů a spasitelů národa.
Běžím na stanici. S plačícím miminkem v náručí vlítnu na služebnu. Celá udýchaná polapím prvního strážníka a začnu líčit katastrofu.
„Kde že se vám to stalo?" chtěl znovu slyšet nadstrážmistr ve službě.
„No tady, hned vedle. Skoro pod vašimi okny" pokouším se popsat co nejdetailněji TO MÍSTO.
„Tak to jste už dneska třetí. A to je teprve půl jedenáctý" povzdechl si a vyzval mě dál.
Mezitím, co jsem mu detailně popisovala, co vše mně bylo zcizeno, jsem na staré dřevěné židli vedle strážníkova stolu kojila své hladem ječící dítě. Pokyvoval a datloval si poznámky do počítače.
„Takže nemáte u sebe žádný doklad totožnosti" zamyslel se.
Jen jsem zavrtěla hlavou.
„Prozraďte mně, jak se jmenujete, aby protokol byl kompletní. Do poznámky napíšu, že totožnost nešla ověřit" dodal a bylo na něm viditelné, jak dobře to vymyslel.
„Frančíková Slávka" odvětila jsem a dávala právě nakojenou dcerušku odříhnout si na pravé rameno.
Muž v uniformě si iniciály poznamenal a záznam o hlášení poškození vytiskl na tiskárně. Bezmyšlenkovitě jsem jej podepsala a čekala, co bude dál.
„Zavoláme Policii. Ta musí celý případ řádně prošetřit" oznámil a zvedal přitom sluchátko. Když popsal celou situaci někomu z druhé strany telefonu, vyzval mne, ať počkám u vyloupeného vozidla.
Za pár minut dorazilo komando pomahačů a chráničů. I se psem. Komisař Rex se pokoušel chytit pachovou stopu. Zbytečně. Na rušné ulici by musel být podezřelý úplně každý. Bez plenek, dupaček a odsávačky jsem byla na dně. Dvě hodiny na místě činu se závěrem „buďte ráda, že vám tady nechal alespoň to auto!"
S protokolem v ruce, počůranou dcerkou a vymláceným oknem jsem jela do banky. Zablokovat karty. Další šok!
„To, co se vám stalo, je nepříjemné, chápu. Ale kartu zablokovat nemůžeme" oznámil bankovní úředník studující policejní zápis.
„Jak to????" nechápala jsem. Unavená, vyčerpaná a naštvaná jsem po něm sekla pohledem, který by mohl zabíjet.
„Vždyť vy chcete zablokovat účet na jméno Frančíková a přitom si nesete protokol, kde okradli nějakou ubohou paní Sarančíkovou" kroutil hlavou nad záznamem.
Vytrhla jsem mu papír z ruky a civěla na uvedené jméno. On zkomolil moje příjmení a já mu to s klidem podepíšu! Možná jsem strážníkovi připomínala saranče. Takový škodlivý hmyz, co přiletěl obtěžovat, zrovna když nebyl očekáván.
Vracím se domů. Bez židlí, peněz, dupaček a s novou totožností. A protože nemám ani ty klíče, usedám na dřevěnou lavici, kojím své znovu hladové dítě a brečím. Okradená. Majetková škoda se nemůže srovnat s bohatstvím zážitků, které mne potkali a ještě čekají na úřadech, kde si půjdu zažádat o nové doklady zřejmě i na nové jméno.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2020, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing