Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: podzimní, Téma: Kamarádky

Kamarádky a jejich partneři

Jana Kořánová, věk: 71 let

Život kamarádek, jak může být odlišný. Partnerské vztahy šťastné, či nešťastné, posilující či ničící. Jak je v partnerském vztahu důležitá láska, ohleduplnost a nesobeckost.

 

Kamarádka Eva, moc zkušeností nemá, ač toho dost pamatuje, nyní ji „okupuje“ člověk, který není jejím manželem a ani jím nechce být. Má rád hlavně sebe a pak svou dceru, její tři dcery, tedy jeho vnučky a desetiletou jorkšírku, kterou pozapomněli se svou ženou, nebožkou, vycvičit k čistotě. Evu si kupuje a chce ji vlastnit. Měla by být kdykoli k dispozici a poslouchat jej. Na Evu nechutně žárlí a ona, chudák, se nemůže s nikým zastavit v jeho přítomnosti a popovídat si. Nedavno  ji věnoval  náramek z barevných gumiček, který ji prý posílá jeho nejmladší vnučka. V té době jsme si, čistě náhodou, zjistily na internetu věci, zdraví poškozující, a byl tam přesně takový náramek vyobrazený. Pár dnů jej nosila. Divila se, že ji svědilo celé tělo. Náramek přestala nosit a příležitostně oznámila svému příteli, že mu jej buď vrátí, a nebo zda jej má vyhodit. A on ji na to odpověděl, že ví, že špatně působí zdravotně, a přitom jí jej dal, jakoby dar z lásky! Tak mi řekněte, co to je za lásku? Jak si to vysvětlit? Alergii, kterou trpěly jeho vnučky si potvrdil na své přítelkyni. Eva se s ním již několikrát snažila rozejít, ale on nedal a dárky zapůsobily. Vedle Evy se neomezuje v důvěrných přátelstvích s jinými ženami a Eva by měla být tou podváděnou stálicí, tak to není zrovna záviděníhodná role. Je pravda, že částečně za to mohou ženy, nedají mu pokoj, stále mu nadbíhají. Je velmi pohledný, vtipný a inteligentní  muž, bývalý pan ředitel, dnes v důchodu. Ale stále na sebe dbá a nic si neodříkává, jako bývalý člen KSČ má velmi slušný důchod a tak si žije! Eva musela vyhledat odborné psychologické léčení z jeho občasných špatných psychických stavů, do kterých se každý čtvrtrok dostává před odborným vyšetřením prostaty. Jeho otec zemřel na rakovinu prostaty a tak je stále pod lékařskými kontrolami, před kterými se téměř hroutí. Jedná tak, jako by nikdo nebyl tak důležitý, jako on a teď on by přestal být „mužem“a  sexu   by už nebyl schopen! To by byl asi konec světa! Věřím, že to je nepříjemné, ale každý musíme na něco zemřít, ale tak sobecky ničit druhého člověka, svou ženu, kterou by měl milovat a šetřit? Myslím si, že by si Eva zasloužila lepšího člověka, třeba jen přítele v čistém slova smyslu a ne takového džentlmena, což o sobě její přítel prohlašuje.

Jiná má kamarádka, Alena, měla už dokonce promyšlený „odchod z tohoto světa“. Zůstala žít jen pro svou malou dceru, kterou měla ráda. A nemohla ji tu nechat samotnou. Manžel Aleny jen vydělal peníze, našel si zaměstnání daleko od jejich bydliště a s kamarády střídal stále další a další přítelkyně až se mu nechtě „podařilo“ přivést jednu do jiného stavu. Rozvádět se s Alenou nechtěl, ale oznámil ji, že budou platit alimenty. Alena se s ním rozvedla a zůstala se svou dcerou sama, bez pomoci příbuzných. Výchovu své dcery a život do její dospělosti neměla lehký, spíš hodně těžký. Už se nevdala, občas měla nějakého přítele. Jednou se měla vdávat, ale než k tomu došlo, zjistila, že návštěvy u jeho matky, nebyly tak nevinné, ale spíš se jednalo o návštěvy u jeho bývalé manželky,  kterou ještě, když chodil s Alenou, také navštěvoval a nebyly to jen nevinné návštěvy. A tak ke svatbě nedošlo. Alena žije sama, dcera se jí vdala, věnuje se třem vnoučatům a místo uspokojivého partnerského vztahu má dost „koníčků“. Než trápit se a být nemocná, je lépe být sama, alespoň po určitou dobu, než by se objevil ten pravý. 

Domnívám se, že upřímnost v lásce je velmi důležitá. Je-li přemíra sobecké lásky, nebo ještě k tomu nestálost, tak pak se nežije lehce s takovým partnerem. A ničit jeden druhého a zdravotně poškozovat, jen proto, abych nebyla sama, to je zbytečné! Vždyť jsme tu na tomto světě jen chvíli, na návštěvě, a proč si tu návštěvu znepříjemňovat? 

Další má přítelkyně , Dana, se vdala, jako mlaďoučká a s manželem je dodnes a má velmi uspokojivé manželství. Navzájem si pomáhají a jeden bez druhého ani ránu. Dnes jsem s ní byla po ránu plavat a těšila se už domů, jak musí manželovi vykapat oči a věřím, že se netěšila jenom na to! Manžel je pro ni oporou a ona je pro něho také nepostradatelnou, bez které by mu bylo daleko hůř. A takových přítelkyň mám, díky Bohu, daleko víc, než těch nešťastných, rozvedených a  nespokojených. 

Rodina je jako dům. Když je dům postaven na špatných základech, tak jsou s ním stálé problémy, až se nakonec rozpadne a naopak. Když rodina funguje šťastně a oba se snaží o spokojenost , nejen svou, ale i svého partnera, tak je radost v takové rodině žít. Přílišná žárlivost, sobeckost, snad i týrání a neohleduplnost určitě vztahu dvou lidí neprospívá, sama o tom vím své. 

S nestrojenou, opravdovou láskou jde všechno lépe, vyvolává úsměv na rtech, prospívá srdci i duši, uspokojuje , prodlužuje život a je radost žít. A naopak jsme-li nešťastné, často býváme i nemocné, nespokojené,  zkracujeme si život a nežije se nám  dobře. Láska nás obohacuje, posiluje a plní štěstím. Přeji vám jej!

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing