Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Zelenina

Dana Beňaková, věk: 60 let

Zelenina, ano, k té se uchýlí téměř každý, kdo chce, potřebuje nebo je nucen hubnout. Budu tedy jíst zeleninu, řekne si. Jenže - není zelenina jako zelenina. Záleží na tom, jak si ji k tomu jídlu připraví či spíše upraví, ale především záleží na tom, s čím. Že co člověk, to jiný pohled, navíc, když lidi od sebe dělí i ta pověstná generační propast...

Zelenina

Budu jíst zeleninu. Tohle bývá první, co člověka napadne, když chce, musí nebo se rozhodne hubnout. Jistě, na hubnutí je taky vhodné maso, jenž v mnohých přetrvává názor, že maso je prostě „luxus“, který přece nemůžeme baštit jen tak z plezíru každý den, že je drahý, a tak podobně.

Potom taky ta zelenina, ta se taky připraví daleko rychleji: ta se nemusí nutně vařit v papiňáku, či tejrat v hrnci na sporáku nebo na pekáči v troubě celýho půldne, abyste ji vůbec pak užvejkali. A pokud zvolíme navíc syrovou – nějaký ten salát z ní máme ve chvilce. 

Tak proč teda do háje je to hubnutí a zhubnutí pořád tak těžké?  Zeleniny je přeci tolik druhů, jak k pojídání za syrova, tak té k vaření – a tisíce za ni taky nechtějí.

To se musí prozkoumat! Nejlíp doma a nejlíp hned, ode dneška. A tak se vydávám nakoupit potřebné suroviny, raději ty běžnější a taky i levnější. To kdybych náhodou s tou zeleninovou večeří doma neuspěla. Máme sice slepice, které velice vděčně sezobou cokoli, co se jim předloží, tedy spíše nasype. Ale že by právě kvůli nim musela moje peněženka hubnout… Po návratu z nákupu rozkládám po stole nakoupený proviant: čínské zelí, rajčata, nějakou tu papriku a aby rodina neremcala, že nejsou žádný kozy na pastvě, tak i kousek balkánského sýra.  Všecko  umýt  a jde se na věc. Vezmu tu největší mísu, co se doma nejde a krájím,krouhám, všecko pěkně na jemno. Ještě promíchat a už se to nese na stůl.  Každý ať si nabere  a okoření podle libosti, zálivka je taky už nachystaná. První  začne otec, že kde je k tomu nějaký ten rohlík nebo alespoň že chleba. Ostatní se samozřejmě přidávají. Co naplat, přináším tedy košík s pečivem. Když jinak nedají .Konečně i máti zasedla ke stolu a hned začne ty svý „litanije, ať k tomu chlebu a rohlíkům podám taky máslo. Koukne do mísy, a kde že prej je co hotovýho, ať jí koukám podat  z ledničky nějakej salám a sklenici s majolkou, aby  „tý trávě“ dala  alespoň nějakou chuť. Já zatím  ať koukám dát uvařit vejce  natvrdo, ty že tam pak nakonec taky rozseká. Co se dá dělat, maminka “ se musí poslouchat“. Jenže původně zamýšlená dietní večeře se změnila v pravý opak. Namísto křupavé zeleninky máti každému nakládá do misky horu majonézy se salámem, v níž ty kousky zeleniny jeden druhý honí a k tomu každému ještě tlustě maže chleba máslem.  Jen však sklidíme se stolu, ozve se máti znovu. Prý že teď na to mastné potřebuje kafe, a pěkně „voslazený“. No nedejte si, když to kafíčko tak nádherně voní, sladit si ho přeci nemusíte.  Sklenice s kávou jsou na stole, a však máti, že taky ještě „něco na zkousnutí“, nějaký  „pišingr“, nebo tak. Hrábnu tedy do zásob a přináším oplatky s čokoládovou náplní. Zmizly jak napovel.

Druhý den ráno při snídani máti prohlásí, že tu zeleninu jsme měli k večeři prvně, ale taky naposled. Určitě stála spoustu peněz, bylo jí po ní strašně těžko, špatně spala a navíc – ráno, když se vážila, měla o dvě kila víc!

Pak že prý se po zelenině hubne!

Proto od zítřka bude zase na večeři buď zavařený kakao a nějakej ten koláč nebo kus buchty, případně bílý meltový kafe a k tomu krajíc chleba se sádlem, tak!

 Plejtvat se nebude, kdo chce hubnout –  tak ať prostě nejí!

Nevím jak kde, ale u nás, u nás tedy po zelenině, navíc v úpravě naší máti, to by ztloustnul i svatej, že by za pár dní vypadal jak čuník před porážkou..


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Muži

Doma dusno

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Hadr na podlaze, neustálý koloběh, nekonečná poušť a "zvíře" lačnící po vaši krvi, to vše vás pronásleduje až do konce.

...

Téma: Zaměstnání

Znáte svoje ikigai?

Věra Černá, věk: 38 let

Přečíst

Setkali jste se už někdy s japonským výrazem "Ikigai"? Znáte svůj smysl života? Dokázali byste ho popsat? Já jsem stále "na cestě" za hledáním...

Téma: Muži

I taková může být láska

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska má tisíce podob. To všichni víme. Může být něžná jako právě rozvitá růže nebo vášnivá jako rytmy tanga....

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing